MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

KSON nie chce przeprowadzki na warunkach miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 30 października 2010, 9:49
Aktualizacja: 9:50
Autor: Angela
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przeprowadzi się do nowej siedziby przy Osiedlu Robotniczym tylko wtedy, jeśli ten obiekt zostanie mu przekazany w formie dzierżawy. Miasto chce sejmikowi i innym organizacjom wynająć ten obiekt. Zainteresowani nie zgadzają się.

O przenosinach Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych mówił się od kilku miesięcy. Zgodnie z deklaracją, którą podpisały władze miasta, remont nowego lokum KSON- u miał się zakończyć z końcem sierpnia , a do końca września sejmik i stowarzyszeń, które przy nim działają, miały już być na nowym. Tymczasem w dalszym ciągu działają przy ulicy Grabowskiego 7.

– Od pewnego czasu miasto czyni starania o przekazanie Karkonoskiemu Sejmikowi Osób Niepełnosprawnych obiektu przy Osiedlu Robotniczym po byłej spółdzielni lekarskiej Vita. Obiekt przy ul. Grabowskiego 7 uchwałą rady miejskiej został wystawiony do sprzedaży – mówi Marek Obrebalski, prezydent miasta Jelenia Góra.

Prezydent dodaje, że budynek przy ul. Grabowskiego 7 znajduje się w nie najlepszym stanie, dlatego proponując nową siedzibę miasto chciało zapewnić jak najlepsze warunki organizacjom zrzeszającym osoby niepełnosprawne i to nie tylko KSON- owi, bo starania o ulokowaniu swoich siedzib podjęły również inne organizacje w tym m.in. jeleniogórski oddział Polskiego Związku Głuchych.

– Wykonaliśmy już remont wszystkich części wspólnych tego obiektu, przedstawiliśmy projekt umowy najmu. Chcemy by tym obiektem zarządzał Zakład Gospodarki Lokalowej, który będzie odpowiedzialny za zawieranie umów najmu i za ich rozliczanie, i by wszystkie organizacje osób niepełnosprawnych były traktowane na równi – dodaje Marek Obrębalski.

Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry podkreśla, że elementem spornym jest fakt, że miasto chce przekazać budynek pod wynajem, a nie pod dzierżawę. – Kiedy zarządcą budynku będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, wszystkie organizacje działające dzisiaj przy ulicy Grabowskiego będą traktowane na równi. Poza tym w projekcie umowy zawarliśmy zapis, że za część pomieszczeń, które KSON chce wykorzystywać do prowadzenia działalności odpłatnej, komercyjnej (rehabilitacja), będą inne stawki czynszu – mówi Jerzy Lenard.

Zaznacza, że to nie wymysł miasta, ale wymogi przepisów. צ Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych chciał być zarządcą budynku i mieć umowę dzierżawy, by móc podnajmować pomieszczenia organizacjom przy nim zrzeszonym, jednak tak być nie może – mówi Jerzy Lenard.

Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze, ripostuje, że nie takie były obietnice władz miasta i nie takie zasady zamiany lokalu zostały podpisane w deklaracji. Zarzuca władzom niedotrzymywanie słowa i zapewnia, że na takich warunkach KSON nigdzie się nie przeprowadzi.

– W ostatnim czasie mieliśmy po dwa stopnie Celsjusza w pomieszczeniach. Od pierwszego listopada ograniczymy naszą działalność do trzech dni w tygodniu: poniedziałku, wtorku i czwartku. Obecnie nie wiemy, na jakich zasadach mielibyśmy funkcjonować w nowej siedzibie oraz ile mielibyśmy płacić czynszu. Do tej pory organizacje przy nas zrzeszone nie płaciły za czynsz. Koszty eksploatacji pokrywał KSON z pieniędzy z różnych programów. Innych organizacji nie było i nie będzie na to stać. Na takich warunkach nigdzie się nie wyprowadzimy, jakoś przetrwamy zimę i zobaczymy, co będzie dalej – mówi Stanisław Schubert.

Obecną siedzibę KSON już wystawiono do sprzedaży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Debata samorządowców

Rowerowa Autostrada Dolnego Śląska

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~hcdkhg 30-10-2010 11:01
Wydzierżawić za psi grosz wyremontowany przez miasto obiekt a potem poddzierżawiać część powierzchni za większą kasę i prowadzić działalność gospodarczą na tym majątku - taki jest pomysł KSON? Panie Schubert, zdecydujcie się - chcecie pomagać niepełnosprawnym, czy trzepać kasę? Bo jeżeli chodzi tylko o kasę , to załóżcie spółkę z o.o., albo wynajmijcie sobie jakiś lokal na rynkowych zasadach - od 25 zł/m
~internauta 30-10-2010 11:13
brawo dla mojego poprzednika! Ileż można się zasłaniać interesami niepełnosprawnych? To juz nudne! A miasto nie potrafi sobie poradzić z jednym Schubertem...
jurbassteck 30-10-2010 14:08
"Zarzuca władzom niedotrzymywanie słowa" hm, ciekawe.. A belki w swoim oku to nie widzi, przepraszam - nie czuje?
~MKamiński 30-10-2010 14:39
Miasto daje tak, żeby nie dać. Niby najem, ale budynek nieprzygotowany, z wysokim czynszem do płacenia przez działające bezkosztowo organizacje. To nie jest dobra polityka wobec organizacji pozarządowych i świadczy, że miasto nie widzi w nich partnera i podwykonawcy funkcji samorządu. Za to starą siedzibę KSON miasto chce spieniężyć jak najszybciej. Pan prezydent podczas urzędowania miał takie motto ze św. Tomasza: miasto to nie tylko kamienie, ale też ludzie. Na przykładzie KSON okazuje się, że tej społecznej wrażliwości jednak trochę brakuje.
~ 30-10-2010 15:44
A dlaczego KSON nie zwróci się do ROTARY??? Oni zawsze pomagają w takich sprawach.:-)
~............ 30-10-2010 15:57
Prezydent ma rację, z jakiej paki KSON chce wykorzystywać kasę z miasta i mieć z tego jakieś lewe dochody dla siebie? Mieć pomieszczenia za półdarmo, a potem je poddzierżawiać? Nawet lokatorzy mają prawa poddzierżawiać swoich mieszkań, a co dopiero taka organizacja... To wbrew prawu. Jeśli do tej pory to robili, to prokuratura powinna się za to wziąć, bo to marnotrawienie publicznych pieniędzy, pieniędzy miasta. To wbrew ustawie o finansach publicznych. Złamanie zasady optymalizacji wykorzystania środków publicznych.
~............ 30-10-2010 16:01
Oczywiście: Lokatorzy NIE mają prawa poddzierżawić swoich mieszkań.
~leon 30-10-2010 16:56
popieram Pana Prezydenta.
~Nie wolno! 30-10-2010 17:04
Nie wolno! wydzierżawiać mienia gminnego wybranym NGO!!! Jeśli chodzi o KSON (czyt. Schubert) wynajm powinien być na takich samych warunkach jak inne organizacje (ko-nie-cznie!) a w dodatku z kaluzulą w umowie, że w przypadku braku należnych wpłat wynajm jest natychmiast wypowiadany! Dość już cwaniaczenia tego Schuberta i podpierania się niepełnosprawnymi! Panie Prezydencie - oczekujemy stanowczych i jasnych decyzji!!! W przeciwnym razie kilka organizacji jeleniogórskich wystąpi z wnioskiem o przydział lokali również na preferencyjnych warunkach!
~Obywatel 30-10-2010 17:06
Jeleniogórski ROTARY Club założył firmę pośrednictwa pracy Woj-Kat która wykorzystuje młodych ludzi szukających pracy i jedynie co oferują to 3 zmianową prace za 1000zł na umowę zlecenia w plastikowych obozach pracy Mar-Mat w Staniszowie i Jelenia Plast, gdzie w tej drugiej nawet nie ma 15 minutowej przerwy by się wys...ć lub coś zjeść.
~ 30-10-2010 17:14
Nie uginać się przed Schubertem. On doskonale to sobie wymyślił - jest panem i władcą, a inni jak chcą działać w jego budynku - to niech mu przyklaskują, a jak nie to drzwi otwarte. Tu jest problem i wszyscy o tym doskonale wiemy !!!!!
~ja 30-10-2010 18:00
Pan Szubert powinien funkcjonować na tych samych warunkach co inne organizacje. Dosyć panoszenia się i podkreślania swojej osobowości.W Ksonie na wszystko brakowało pieniedzy , ale jak ktos potrzebował to sie znalazly.Nie uginać się przed Schubertem , doskonale myśli w tym kierunku Chce to niech pracuje w takich samych warunkach jak wszyscy a jak nie to niech odejdzie.Wolny wybór.
~avo 30-10-2010 18:15
Zmienic prezesa!!!!!!! Schubert na "odpoczynek" ---STALY!!!!!!!
~desa 30-10-2010 19:20
hehehe RP zaczyna powoli bankrutować i to widać po tym jak zaczyna sie odcinanie od pempowiny niby organizacji , które żeruja na naszej kasie.Cwianiactwo musi sie skonczyc bo kasa robi sie pusta!!!!
~ZABOBRZANIN 30-10-2010 19:48
No to rodzinne te Sz... !
~przyjaciel 30-10-2010 20:37
Dlaczego wszyscy widzą tylko Shuberta a nie widzą jaka jest prawda dlaczego nikt nie widzi działań pseudo przyjaciela niepełnosprawnych jaką jest pani radna Rehlis nadobrą sprawe jako jedna z pierwszych złożyła wniosek o likwidacje Sejmiku na dodatek okłamała rade miasta że w Sejmiku nie ma żadnych organizacji na wszystko są dokumenty jej wypowiedzi pani radna potrafi tylko obwieszać się medalami prawdziwy wolontiariusz nie bierze żadnych pieniędzy za swoją prace pani radna jest na etacie i za swoją prace pobiera pieniądze , ale prawda prędzej czy później ujży światło dzienne bo jesteśmy skłonni opublikować działania pani radnej która notabene kandydowała na radną z poparcia Sejmiku sam zbierałem dla niej podpisy poparcia w chwili obecnej pani radna wyparła sie wszystkiego ale my posiadamy dokumenty które możemy udostepnić bardzo nie ładnie że piszący widzą tylko Shuberta a nie widzą kto za tym wszystkim stoi . a przede wszystkim organizacje skupione w Sejmiku nie są jakimiś oszołoma
~przyjaciel 30-10-2010 21:00
dlatego też zwracam do piszących że jeśli piszecie spójżcie na wszystkie Strony i piszcie zgodnie z prawdą a nie opluć tylko Shuberta który w tej całej sprawie niema nic wspólnego na dzień dziejszy wiemy dokładnie że pani radna wspólnie z innymi liderami doprowadziła do rozłamu do podziału między niepełnosprawnimi nato również mamy przykłady chociarzby na przykładzie naszej koleżanki która organizowała warsztaty dla osób niewidomych i jak pani radna ją potraktowała po prostu ją wyrzóciła jak widać Shubert w tym całym zamieszaniu niema nic wspólnego
~przyjaciel 30-10-2010 21:06
dlatego też zwracam do piszących że jeśli piszecie spójżcie na wszystkie Strony i piszcie zgodnie z prawdą a nie opluć tylko Shuberta który w tej całej sprawie niema nic wspólnego na dzień dziejszy wiemy dokładnie że pani radna wspólnie z innymi liderami doprowadziła do rozłamu do podziału między niepełnosprawnimi nato również mamy przykłady chociarzby na przykładzie naszej koleżanki która organizowała warsztaty dla osób niewidomych i jak pani radna ją potraktowała po prostu ją wyrzóciła jak widać Shubert w tym całym zamieszaniu niema nic wspólnego
~przyjaciel 30-10-2010 21:12
dlatego też zwracam do piszących że jeśli piszecie spójżcie na wszystkie Strony i piszcie zgodnie z prawdą a nie opluć tylko Shuberta który w tej całej sprawie niema nic wspólnego na dzień dziejszy wiemy dokładnie że pani radna wspólnie z innymi liderami doprowadziła do rozłamu do podziału między niepełnosprawnimi nato również mamy przykłady chociarzby na przykładzie naszej koleżanki która organizowała warsztaty dla osób niewidomych i jak pani radna ją potraktowała po prostu ją wyrzóciła jak widać Shubert w tym całym zamieszaniu niema nic wspólnego
~zrezygnuj 30-10-2010 22:33
Niech p. Shubert szybko zrezygnuje, to sytua\cja się unormuje, z dobrym skutkiem dla niepełnosprawnych. Dobrym szefem będzie p. L.Karbowski.
~polonista 30-10-2010 23:13
do ~przyjaciel. Kup sobie słownik ortograficzny! I pisz po polsku! Bo poziom Twojej wypowiedzi nie świadczy dobrze o Tobie...
~Sprawny 30-10-2010 23:28
Skończył się czas Schuberta! Może w końcu TEN prezydent zrobi porządek w KSON (?) Wystarczy poprosić o opinię poszczególne stowarzyszenia lub osoby niepełnosprawne. Należy wybrać nowy skład Zarządu, ale pamiętać o tym, że Karbowski to podobny typ do Schuberta. Prawdą jest, że paskudnie traktuje swoją żonę! Na Jej miejscu zostawiłbym go na łaskę i niełaskę opiekunek. Inne osoby też traktuje "z góry" i też manipuluje innymi i też kombinuje w swoim interesie. Zarządem dla niepełnosprawnych mają być ludzie sprawni fizycznie, wrażliwi, którzy "czują" problemy niepełnosprawnych i chcą je rozwiązywać. Schubert - to kpina z niepełnosprawnych i z Prezydenta!
~Sprawny 30-10-2010 23:56
Ty nie mieszaj pojęć KSON jest organizacją lokalną wymyśloną przez Szuberta. Karbowski jest prezesem Krajowego Towarzystwa walki z Kalectwem z siedzibą w Warszawie. W Jel. Górze jest też prezesem ale jeleniogórskiego odziału. Swoją pracę wykonuje społecznie. Wiem że pracuje w Urzędzie Pracy ,ale co tam robi to jeszcze się nie dowiedziałam Pozdrawiam wszystko wiedzących
~hmm 31-10-2010 0:00
Jasne: KSON jest niepotrzebny. Cofnijmy się w czasie do czasów Czernow i wczesnego Kusiaka, gdy inwalidzi to był margines społeczeństwa bez reprezentacji i bez znaczenia, nikt się z nimi nie liczył nawet w obiecankach wyborczych, a zaciekawienie budził człowiek na wózku na ulicy. Albo lepiej od razu do starożytnej Sparty, gdzie niepełnosprawne dziecko zaraz po urodzeniu zostawiało się w górach na śmierć, byle tylko nie przeszkadzało młodym i sprawnym w ich sprawach. To z tej tradycji brały się potem kolonie trędowatych, uśmiercanie niepełnosprawnych w pewnej dyktaturze, w ogóle dyskryminacja i zło wobec słabszych. Ale furda KSON, liczą się sprawni, prawda?
~Sprawny 31-10-2010 0:06
Ty nie mieszaj pojęć KSON jest organizacją lokalną wymyśloną przez Szuberta. Karbowski jest prezesem Krajowego Towarzystwa walki z Kalectwem z siedzibą w Warszawie. W Jel. Górze jest też prezesem ale jeleniogórskiego odziału. Swoją pracę wykonuje społecznie. Wiem że pracuje w Urzędzie Pracy ,ale co tam robi to jeszcze się nie dowiedziałam Pozdrawiam wszystko wiedzących
~Wrózka 31-10-2010 6:28
Kson nie chce przenosin do nowej rezydencji to zagrywka przedwyborcza by pokazać się w mediach. Działacze od siedmiu boleści. Rada Miasta powinna wydać uchwałę o przeniesieniu Ksonu do nowej rezydencji. Po ostatniej wizycie w ksonie przemarzłam do szpiku kości dzisiaj to odchorowuję .Panie Szubercie !. Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze jest 15 tysięcy ilu deklaruje swoją przynależność do Ksonu ?
~lenny 31-10-2010 8:28
KSON powinien pozbyć się klanu Schubertów,skończą się problemy i KSON będzie dla ludzi a nie dla rodzinki.Ot co !!
~tia... 31-10-2010 15:03
Panie Schubert, niskie temperatury w siedzibie to wyłącznie Pana zasługa. Długi za ogrzewanie narobił Pan takie, że powinni KSON "wyeksmitować"! Co to za gospodarność, żeby w całym budynku zajmować dwa-trzy pomieszczenia, a reszta stała pusta, bo z nikim się Pan nie może dogadać??? Ma Pan pretensje do miasta, że chce pomóc, podczas, gdy sam doprowadził Pan do sytuacji, że niepełnosprawni omijają KSON szerokim łukiem. Działa Pan na szkodę całego środowiska, bo w mediach -jeśli pisze się o KSON-ie- to w 90% są to jakieś konflikty! Dalej żadnych wniosków Pan nie wyciągnął?
~avo 31-10-2010 17:25
Nie wyciagnal wnioskow p. Schubert , bo nie chce . Ma swoje wnioski i tylko dobre dla siebie . KSON jest potrzebny i napewno przyszloby tam bardzo duzo ludzi bo potrzebuja takiej placowki ale nie z p. Schubertem. Znam ,ten problem ,bo tam pracowalam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Nietypowy finał Ligi Rocka

Nie taka bestia straszna (recenzja)

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wraca pomysł łączenia muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
733
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%