MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

KSON ma nowoczesną pracownię komputerową dla seniorów

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 marca 2013, 8:06
Aktualizacja: Niedziela, 10 marca 2013, 22:05
Autor: Mea
Fot. Mea
Pracownia w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych to efekt wygranego przez KSON konkursu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zatytułowanego „Senior na czasie”. Jej utworzenie kosztowało około 100 tys. zł, na wyposażeniu jest 20 laptopów. Otwarcie odbyło się wczoraj (4. marca) z udziałem przedstawicieli rządu.

W listopadzie KSON wygrał konkurs Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Senior na czasie”. Oceniane w nim były działania aktywizujące ludzi powyżej 60. roku życia. W KSON takich działań było wiele. Odbywały się m.in. wykłady z psychologii czy kursy obsługi komputera.

– Na zajęcia do pracowni zgłosiło się ponad 160 osób, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na taką działalność, jednak mogliśmy przyjąć na razie tylko 20 osób. Wyremontowane pomieszczenie zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt, który służy do nauki obsługi komputera oraz poruszania się w Internecie – podkreślił prezes KSON Stanisław Schubert.

- Gdyby nie wolontariusze, czyli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” oraz inni przyjaciele KSON-u, nigdy pracownia ta nie mogłaby powstać, za co im serdecznie dziękuję – dodał.
Na uroczystość otwarcia przybył Mirosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

– Utworzenie takiej pracowni jest bardzo ważne. Trzeba jak najlepiej wykorzystywać środki pieniężne i starać się rehabilitować osoby z niepełnosprawnością, by później mogły odnaleźć się na rynku pracy. Nie ma bowiem lepszej rehabilitacji niż poprzez pracę, bo to prowadzi do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osób wykluczonych poprzez choroby czy wiek – powiedział Jarosław Duda.

Uczestnicy zajęć są zadowoleni z nowego sprzętu. – Dwa razy w tygodniu chodzimy na zajęcia, na których poznajemy zasady pracy z komputerem, w programach tekstowych, graficznych, a teraz uczymy się poruszania w Internecie. Dużym ułatwieniem jest dla mnie możliwość opłacania rachunków przez Internet. Mimo, że mam w domu komputer wcześniej nie korzystałam z kont internetowych – podkreśliła Halina Gajewska z Jeleniej Góry.

- Też mam w domu komputer i sam uczyłem się jego obsługi, jednak to nie to samo, co lekcja z fachowcem, który pokaże wszystkie potrzebne funkcje programów. Prowadzę zespół folklorystyczny Jeleniogórzanie przy Osiedlowym Domu Kultury i muszę pisać teksty piosenek, scenariusze występów czy wysyłać materiały innym przez Internet. W wieku ponad 60 lat już się nie ma tak błyskotliwego umysłu i dobrej pamięci, by od razu wszystko zapamiętać, dlatego trzeba ćwiczyć technikę korzystania z laptopa i sieci – zaznaczył Marian Zdybał, uczestnik zajęć.

Zajęcia potrwają do końca maja, a później, jeśli będą na to fundusze, planowane jest utworzenie kolejnych grup edukacji komputerowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Utrudnienia na trasach rowerowych

To było bezpieczne?

Budują ekopostojownię

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~nikt/? 5-03-2013 9:28
to zajęcia dla wybrańców
~zBIGs 5-03-2013 9:41
Acery po 1.500 x 20=30.000. Ciekawe jest wykorzystanie pozostałych 70.000. Dlaczego pracowia czynna tylko 2 x tygodniowo?
~Obserwator. 5-03-2013 10:02
Nie czepiajcie się drobnostek,to fakt że taka pracownia na pewno przyczyni się do znalezienia pracy seniorom przed emeryturą ja już mam kilka lat komputer no i do emerytury ze trzydzieści a od półtora roku jestem zarejestrowany w PUP.( gdzie są sami fachowcy w wyszukiwaniu pracy bezrobotnym i za co biorą wcale nie małe pieniążki, a też mają komputery do pracy) i graniczy z cudem znalezienie dobrze płatnej stałej pracy,ale seniorom na pewno to się uda za pomocą laptopów :) Powodzenia :)
~pikuś 5-03-2013 10:14
To oni naszym emerytom kupili Cray'e do nauki obsługi komputera, czy co? Za 100k zeta można było kupić troszkę więcej lapków. No tak, zapomniałem, że zapewne zakup odbył się na zasadzie Zamówienia Publicznego i Przetargu. Jak zwykle zadecydowała najniższa cena. Dokładnie tak samo, jak przy naprawie dziur w jezdniach.
~Bezdomny 5-03-2013 10:16
może by tak więcej pojemników na śmieci panie dęty prezydęcie. bo konkurencvja olbrzymia...i ścierwo sobie wyrywamy. a mówi się że będzie jeszcze ciaśniej.
~ 5-03-2013 10:17
Jak nie uda się pozyskać funduszy to od czerwca pracownia będzie zamknięta na cztery spusty? a laptopy nieoficjalnie przekazane wybranym. Pozyskujemy srodki, zakupujemy sprzęt, szumnie otwieramy pracownię ale nie mamy pomysłu jak zdobyć fundusze na funkcjonowanie. Pytam po co?
~pikuś 5-03-2013 10:35
10:17 | ~ | I chyba trafiłeś (-aś) w samo sedno tarczy.Wypasione lapki po 5 tysi prędziutko znajdą nowych właścicieli na zasadzie *sztuka za sztukę*, a pomysł umrze śmiercią naturalną. I o to chodziło.
~mów mi Elvis 5-03-2013 11:29
Wszystko pięknie, a potem takie dziadki jak już sie nauczą klikać to włażą tutaj i udają podlotków, sieją zament i defetyzm. Znam kilka takich sztuk.
~baq 5-03-2013 11:43
komputery zostają na własność KSON i mogą być kontrolowane przez 7 lat. Pracownia jest i będzie słuzyć starszym, młodzieży, dzieciom niepełnosprawnym.
~MaćkoPL 5-03-2013 11:48
"– Utworzenie takiej pracowni jest bardzo ważne. Trzeba jak najlepiej wykorzystywać środki pieniężne i starać się rehabilitować osoby z niepełnosprawnością, by później mogły odnaleźć się na rynku pracy. Nie ma bowiem lepszej rehabilitacji niż poprzez pracę, bo to prowadzi do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osób wykluczonych poprzez choroby czy wiek – powiedział Jarosław Duda." No to niezły konkurs oni prowadzą, ja znam ludzi młodych i naprawdę dobrych w te klocki, którzy od lat sprzedają telewizory za 1500/mies., bo nie ma dla nich pracy. Miasto się wyludnia, a ci inwestują w starych dziadów i niepełnosprawnych więcej niż w zdolną młodzież, BRAWO.
~Nemo 5-03-2013 12:03
Jakoś nie dziwi mnie że ta super zdolna młodzież z tak ogromną awersją żeby nie powiedzieć z nienawiścią pisze o tych starych dziadach- ale za to z jakimi błędami pisze - od razu widać że to rzeczywiście zdolna młodzież. Tylko pytanie - do czego zdolna?
~jeszcze 5-03-2013 12:03
ten w okularach trzepie kase.
~ 5-03-2013 13:19
W Polsce-rowniez wsrod mlodych ludzi, co widac po chorych wpisach- panuje przekonanie, ze ktos, kto skonczyl 60 lat, ma polozyc sie do trumny i czekac na smierc...w najlepszym wypadku nadaje sie do pilnowania wnuczat. I tak tez starzy ludzie wygladaja: zgarbieni, smutni, zaniedbani (uzebienie!), biegajacy po aptekach...Bierzcie przyklad z Zachodu. Starsi ludzie sa aktywni, zadbani, ksztalca sie dalej, spotykaja sie, wyjezdzaja. Dobrze wygladaja, kobieta 70-letnia w Niemczech albo Holandii to jeszcze do rzeczy kobieta.Moja tesciowa (Holenderka) ma 60 lat. Uprawia sport, uczy sie hiszpanskiego, angazuje sie spolecznie.Nie spisujcie tych "starych" tak bezmyslnie na straty, bo jak wy nimi bedziecie, to bedziecie tego zalowac...Zdrowka zycze! Viki van den Berg.
~ 5-03-2013 13:26
Durnotka znana na Jelonce pisze o 11:29 (czemu nie w pracy???) , ze starsi czytelnicy szerza tu defetyzm. Czy ty wiesz, co oznacza to pojecie? Nie? to ci prostymi slowami wyjasnie: defetyzm to postawa negatywna, szerzenie niewiary w powodzenie przedsiewziecia. Pasuje akurat, jak piesc do oka. Taka postwae szerzy tu göwnarzeria, ktora uwaza, ze emerytom nie nalezy sie nic, ze takie kursy nie maja sensu.Jak nie rozumiesz obcojezycznych pojec, to ich nie uzywaj ptasi mözdzku.....
~Milena 5-03-2013 13:28
wyjaśnienie dla nowoprzyjętych: viki sryki to nik inny jak nasza Jadźka z Marciszowa której sodówa odebrala tutaj tożsamość.... 42 wiosna jej leci, tak przynajmniej zapewnia ona wszystkich na NK i FB
~` 5-03-2013 14:09
MÓJ KRAJ TAKI PIĘKNY
~ 5-03-2013 14:12
Kochanie..nie jestem ani na FB ani na NK, bo mi to niepotrzebne, ale to tak na marginesie. Nie napinaj sie; zapewniam cie o tym, ze twoje informacje na moj temat nikogo nie interesuja, a ja nie wiem co to Marciszowo. Bezrobotna bidulko: znajdz inna ofiare, ja sie nie nadaje.....
~Kejt 5-03-2013 14:25
No rzeczywiscie szkoda ze przy budzecie 100tys zl mozna bylo zakupic tylko 20 laptopów...
~no no no 5-03-2013 14:28
Widzę,że wszechwiedząca dyrektorka z Mechanika też tam była - czyżby w KSON będzie zakładać następny śmieszny kierunek nauczania np technik latania na miotle lub technik gaszenia pożaru w szklance wody a może z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych uruchomi kierunek technik mechanik malowania jaj i koszyków. żenada
~ 5-03-2013 15:31
DOLNOŚLĄZAK. Na spotkaniu odnotowałem nieobecność pełnomocnika prezydenta d/s niepełnosprawnych. Wprawdzie był obecny prezydent, który - zgodnie z protokółem dyplomatycznym - asystował przedstawicielom administracji rządowej, jednak nieobecność magistrackiego urzędnika d/s niepełnosprawnych daje do myślenia.
~beee 5-03-2013 17:22
to proste,15.31- a nóż widelec, urzędnik mógłby się przejąć niepełnosprawnymi i zacząć dobrze pracować... A tak " mądry obiecuje, głupi realizuje" - mówi wam to coś ?
~sowa 5-03-2013 17:52
Wlasnie czytalam w gazeta.pl ze ksieza plockiego Caritasu mieli pomagac inwalidom a przepuscili miliony.......... Taka sala jest dobrym pomyslem,jezeli osobom niepelnosprawnym nie pomoze to bezposrednio w pracy pomoze w zyciu codziennym. Gratuluje ,mam nadzieje ze komputery beda wykorzystane w sposob pozytywny i nie bedzie wiecej spekulacji na tematy ekonomicznego marnotrawstwa czy kretactwa.Brawo.
~arts 5-03-2013 18:30
Aby brać udział w jakimś spotkaniu należy zostać osobiście zaproszonym, ponadto należy również coś zrobić dla dobra innych. Każda praca na rzecz innych jest najważniejsza, tym bardziej na rzecz Seniorów. Krytykantów i ludzi niemiłych jest wielu mało natomiast tych co robią coś dla innych. Ogromne przedsięwzięcie. Gratulacje.
~sx349 5-03-2013 20:25
Ja też myślę, że to ważne przedsięwzięcie. I przyjemnie czyta się takie ciekawe informacje w odróżnieniu od wieści o wypadkach, pijakach (od których roi się w Jeleniej), nie odśnieżonych jezdniach, czy innych sensajach niegodnych nawet prasy brukowej.
~ 5-03-2013 20:56
Do 20:25 -popieram. Informacj ciekawa, projekt godny pochwaly, oby sie spelnil. Pozdrawiam wszystkich seniorow: nie przejmujcie sie beznadziejnymi komentarzami, robcie swoje i uzywajcie zycia!
~ 5-03-2013 21:31
Ad~beee. To prawda. Ale magistracki urzędnik, który wpisał w swój zakres obowiązków, kompetencji i odpowiedzialności, współdziałanie ze środowiskami niepełnosprawnych powinien - bez odrębnego zaproszenia - asystować prezydentowi w tym spotkaniu. Chyba, że ów urzędnik sam siebie wyklucza z udziału w kontaktach z KSON. W takim przypadku prezydent powinien przea...lizować przydatność tego urzędnika dla realizacji zadań, które jemu powierzył. DOLNOŚLĄZAK
~beee 5-03-2013 21:58
20.25, 20.56 i inne osoby wcześniej mające ten sam punkt widzenia . Prawda leży po środku. Znam sprawę. Większość pieniędzy "topnieje" po drodze, do beneficjentów trafia znikomy procent w postaci konkretnej wiedzy i sprzętu.To największy minus tego projektu.Plusy : wyrwanie niepełnosprawnego z izolacji i to jest bardzo istotny i ważny moment. Realnie do osiągnięcia. Zatrudnienie : rzecz względna i zależy i od sytuacji na rynku pracy jak i gotowości niepełnosprawnego aby się z trudnościami zmierzyć. Moje subiektywne spojrzenie i ocena : jeśli 20 proc. znajdzie zatrudnienie lub samozatrudni się to będzie OGROMNY sukces.Tak czy owak zachęcam wszystkich niepełnosprawnych do uczestnictwa we w projektach. Zawsze coś może się przydać, a przede wszystkim poznaje się nowych ludzi co m
Jezus 5-03-2013 22:27
Komputery są źródłem szatana... czyha on w ich wnętrzu i mami Was...
~## 6-03-2013 18:22
z treści artykułu można odnosić wrażenie, że KSON zwyciężył w konkusie a tak jak kilkaset innych podmiotów brał w nim udzial zdobył 175 pnt. co jest do sprawdzenia na stronie MPiPS "Otwarty konkurs ofert ASOS I Edycja) poz. 115, tu nie było zwycięzców choć najlelpsze projekty miały 200punktów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Maseczki... pamiątką?

Nie tylko dla seniorów

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Zmiany na Ogińskiego

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
786
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%