MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

KSON ma konkurenta. Nowa organizacja coraz bardziej prężna

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 26 listopada 2010, 9:38
Aktualizacja: Sobota, 27 listopada 2010, 7:30
Autor: Angela
Fot. Angela
Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych to nowa organizacja pozarządowa, która powstała i będzie działała na rzecz zainteresowanych. Skupia siedem jednostek z tych środowisk i wielu sympatyków. Wczoraj odbyło się I Walne Zebranie, na którym jednogłośnie uchwalono pierwszą uchwałę programową i wybrano organy statutowe.

Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych powstało już w minionym roku m.in. z inicjatywy Towarzystwa Walki z Kalectwem, Koła Chorych na SM, Polskiego Związku Niewidomych - Koła w Jeleniej Górze i "Klubu Amazonek" .

Obecnie organizacja jest już zarejestrowana w sądzie oraz ma wszystkie dokumenty. Wczoraj w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze odbyło się I Walne Zebranie, na którym wybrano organy statutowe i uchwalono uchwałę programową. Przewodniczącą organizacji na kolejny rok została Ligia Jamer, wiceprzewodniczącymi: Alicja Smereka i Wanda Nowak. Funkcję sekretarza pełnić będzie Mela Bobik. Członkowie to: Danuta Musiał i Monika Adamkiewicz. W komisji rewizyjnej znalazły się trzy kobiety: Elżbieta Petelska jako przewodnicząca, Bożena Szczepańska jako sekretarz i Barbara Łuczycka jako członek.

Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych jest alternatywą dla działającej już organizacji KSON, które będzie działało na rzec osób niepełnosprawnych. Forum skupi wszystkie te mniejsze jednostki, które w sejmiku nie są zrzeszone. Afiliowanych jest ich bardzo dużo, ale w Walnym Zgromadzeniu bierze udział siedem: Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniami Umysłowymi, Karkonoski Klub Amazonek, Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem i Koło w Jeleniej Górze Stwardnienia Rozsianego. Ponadto są też sympatycy forum czyli Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Pomocna Dłoń działającą na rzecz osób niepełnosprawnych. Jeleniogórskie – mówił Leszek Karbowski, prezes oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem w Jeleniej Górze.

Na I Walne Zebranie Forum poza przedstawicielami zainteresowanych organizacji przybyli również Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry wraz ze swoim zastępcą Jerzym Lenardem i pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych Mirosławą Cichocką. Obecna była również Ewa Kasińska, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Wszyscy zaproszeni goście gratulowali organizacji powstania i determinacji. Podkreślali rolę takich jednostek we współpracy z urzędem i instytucjami, deklarowali pomoc oraz wsparcie.
– Głównym celem forum będzie dbałość o dobro wszystkich zrzeszonych organizacji, a więc mówienie o ich potrzebach. Integracja naszych środowisk ma posłużyć do pogłębienia współpracy między sobą, uaktywnienia prac w organizacjach, motywacji ich członków do uczestniczenia w gremiach opiniodawczych i decyzyjnych – powiedziała Ligia Jamer, przewodnicząca JFOON w Jeleniej Górze.

– Chcemy też wspólnie doskonalić nasze usługi np. poprzez kursy komputerowe oraz pozyskiwać pieniądze na nasze potrzeby. Będziemy też razem wypracowywać swoje stanowiska dotyczące zmieniających się przepisów prawa w zakresie osób niepełnosprawnych, które następnie przekażemy dalej. Forum pomoże też rozwinąć współpracę z uczelniami wyższymi, przedsiębiorcami, innymi organizacjami pozarządowymi w Polsce i poza jej granicami. Są to ogólne założenia, a te szczegółowe ustali samo życia. Musimy jednak pamiętać, że to jaka będzie jakość naszej pracy i jakie będą jej efekty będzie zależało od nas samych – dodała L. Jamer.

Ogłoszenia

Czytaj również

Absolutorium dla burmistrza Piechowic

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Znaleziono niewybuch

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Pozdrawiam 26-11-2010 10:32
Życzę nowej organizacji wszystkiego najlepszego. Rzeczywiście skupia ona znane i szlachetne osoby. Szkoda mi KSON'u, ale cóż, Pan Przewodniczący nie uzyskał, zdaje się, sympatii organizacji, które tworzą mową jakość w Jeleniej Górze.
~JG64 26-11-2010 11:22
I bardzo dobrze, że odłączyli się od tego KSON-u !!!!. Może tutaj będzie troszkę normalności i wyrozumiałości dla naszych organizacji. Mam nadzieję, że nie jest to tylko działanie dla organizacji pozarządowych w ramach kampanii wyborczej pana M.Obrębalskiego. A jaki ruch teraz pan M.Zawiły ??? :)
~_ 26-11-2010 11:56
@ Pozdrawiam: faktycznie, "skupia ona szlachetne i znane osoby". Haha, szczególnie po kielichu. Pozdrawiam.
~he he 26-11-2010 12:14
Skądś znam już te twarze, Czyli TWA - towarzystwo wzajemnej adoracji.
~facio 26-11-2010 12:58
Żądam zachowania parytetu, żądzą same kobiety. czy to juz dyskryminacja?
~Kassandra 26-11-2010 15:35
Schubert pomału pada...
~mim 26-11-2010 17:12
Nic nie robi tak dobrze demokrecji jak: zdrowa i szlachetna rywalizacja. Mam nadzieję ,że członkowie Forum będą bardziej niezależni od wpływu lokalnych polityków i duchownych Kurii Legnickiej. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych powinny być ponadpartyjne, niezależne światopoglądowo i bez uprzedzeń rasowych czy seksualnych. Tylko szczera i bezinteresowna pomoc ludziom potrzebującym wsparcia może im pomóc. Wszelkie bale "charytatywno- wyborcze" w czasie kampanii wyrzućcie do lamusa. Wszystkiego najlepszego dla nowo utworzonego Forum.
~do JG64 26-11-2010 17:20
Oczywiście, że jest to gra wyborcza Obrębalskiego.Razem z innymi ''liderami' grają nieświadomymi celów niepełnosprawnymi,którzy chcą miec lepiej bez względu na ilośc organizacji.Tytuł redakcyjny zaskakuje niznajomością rzeczy!Konkurencja jest w sporcie,handlu iusługach,nigdy zaś w bezinteresownej pomocy niepełnosprawnym.
~w13 26-11-2010 17:51
moze wreszcie skonczy sie szantaz ksonu jako jedynych sprawiedliwie niepelnosprawnych w zakresie finasowania ./pomocy finasowej z miasta czyli przez nas wszystkich
~avo 26-11-2010 17:56
Gratuluje , gratuluje . Mysle , ze jest szansa na dobra wspolprace. Znajac kilka z tych osob ,mam taka nadzieje . Pozdrawiam ----byly pracownik KSON-u.
~pytający 26-11-2010 19:24
Ilu jest niepełnosprawnych w tej radzie oprócz pana Karbowskiego
~ 26-11-2010 19:51
Nareszcie osoby zainteresowane wzięły sprawy w swoje ręce! GRATULUJĘ! Życzę powodzenia i sukcesów w pracy na rzecz niepełnosprawnych. Działalność p.Schuberta proponuję traktować jako przykład negatywny. Cieszy obecność Prezydenta na WZ; urzędnicy lepiej będą rozumieć potrzeby sprawnych inaczej.
~przyjaciel 26-11-2010 20:26
do pytającego oprócz Karbowskiego jako niepełnosprawnego reszcie wypadało poszukać posadek bo jak odejdzie Obrebalski moga potracić stołki w komisjach itp. a większość to nieudacznicy którzy startowli na radnych i dziwnym trafem nikt nie chciał na nich głosować dlatego poszukali sobie nowych posadek teraz dopiero będą obwieszać się orderami a ile bali pseudo charytatywnych . A od KSONU pomału sie odczepcie niech każdy robi swoje . Jakoś na dzjęciach niezauważyłem wolontariuszy o dziwo .
~jelgór 26-11-2010 21:33
Słomiany ogień! I to na kilka dni przed końcem kampanii prezydenckiej. Dziwne, że prezydentowi nie wstyd wchodzić w to tak ostentacyjnie. Udowodnił już sprawą siedziby KSON-u, co myśli o środowisku osób niepełnosprawnych. Zamiast pogodzić się teraz z brakiem poparcia ze strony inwalidów, albo zamiast się jakoś zrehabilitować i zostawić po sobie miłe wspomnienie, idzie dalej i swoją bieżącą postawą uwiarygodnia rozłam, staje po jednej stronie bez a...lizy przyczyn i skutków rozłamu, w rezultacie psuje swój wizerunek ojca miasta, na przekór swoim doradcom, którzy pewnie teraz rwą włosy z głowy. Prawda jest taka, że rozłam nie służy inwalidom, a co najwyżej prezydentowi, który zyskuje komfort rządzenia bez potrzeby liczenia się z silną organizacją. Nikt rozsądny nie poprze dzielenia się organizacji, chyba że chce zmniejszyć ich siłę.
~ 26-11-2010 22:29
KSON , szczytny cel, ale ludzie , którzy firmują to swoimi twarzami , to porażka. Powinni być poddani weryfikacji łagodnie mówiąc, przecież to patologia .....Powinien się ktoś tym zająć, może Pan Szubert zastanowi się , kto mu robi antyreklamę , czym zajmuje sie ta pseudoterapeutyczna grupa- przemocą i terrorem , kojarzeniem związków. Całe miasto o tym wie , to tajemnica poliszynela....
~ 26-11-2010 22:41
KSON , szczytny cel, ale ludzie , którzy firmują to swoimi twarzami , to porażka. Powinni być poddani weryfikacji łagodnie mówiąc, przecież to patologia .....Powinien się ktoś tym zająć, może Pan Szubert zastanowi się , kto mu robi antyreklamę , czym zajmuje sie ta pseudoterapeutyczna grupa- przemocą i terrorem , kojarzeniem związków. Całe miasto o tym wie , to tajemnica poliszynela....
~rencista 27-11-2010 0:41
W tej całej walce politycznej, brakuję mi troski o nas. Zastanawiam się, dlaczego do swoich brudnych rozgrywek wykorzystujecie osoby niepełnosprawne, czy mało doświadczył nas los? A wy pod płaszczykiem organizacji, chcecie zaspokoić swoje chore ambicję, a swoją drogą - chora zazdrość nie raz już mieszała w główkach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plaża nad Bobrem otwarta

Spotkali się z Beatą Kempą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Drastyczne billboardy

Nabór wniosków do 300+  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
952
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%