MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 29 maja
im. Magdaleny, Urszuli

KSON: Jelenia Góra po kolejnym tygodniu walki z wirusem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:40
Aktualizacja: Piątek, 3 kwietnia 2020, 12:04
Autor: KSON
Fot. Archiwum
Ostatnio informowaliśmy o dosyć dużym stopniu zdyscyplinowania jeleniogórzan w obliczu trudności, jakie w życiu codziennym sprawił nam wirus. Po trzech tygodniach trwania intensywnych działań zapobiegających zarażeniom obraz już nie jest taki dobry.

W sklepach i w aptekach generalnie brakuje środków dezynfekcyjnych, a te które są mają astronomiczną cenę. Na przykład 27 zł za pojemnik 0,30 ml. Rękawiczki gumowe jeszcze w lutym br można było dostać w cenie od 7 do 20 zł za 100 sztuk, w zależności od jakości i sklepu. Dzisiaj rękawiczek generalnie nie ma, a jak ktoś ma szczęście to kupi je w aptece po 1 zł za sztukę, a w sklepie „N…” za 1 zł za parę, co oznacza, że za 100 sztuk trzeba zapłacić od 50 do 100 zł! Maseczek jednorazowych nadal na rynku brak. Są natomiast do nabycia w aptekach w cenie 36 lub 49 zł!. Z tych chyba też powodów w autobusach MZK nikt nie zachowuje środków ostrożności. Powszechnie nie używa się rękawiczek, a maseczki noszą osoby głównie w średnim wieku i to bardzo rzadki widok.

W sklepach zasady obsługi są mocno przestrzegane. Przed wejściem ustawiają się długie kolejki od kliku do kilkudziesięciu osób. W sklepach nie brakuje rękawiczek dla klientów i środków dezynfekcyjnych, a kasjerki i obsługa pracują w maskach i rękawiczkach za osłonami. Obrót kasowy odbywa się w większości przy użyciu kart płatniczych. Zaopatrzenie w sklepach nie budzi zastrzeżeń gdy idzie o artykuły spożywcze. Największy ruch w sklepach wielkopowierzchniowych obserwuje się w poniedziałek i wtorek, kiedy to sklepowe parkingi są zajęte samochodami. Widać większość ludzi robi zapasy na cały tydzień. Banki i bankomaty funkcjonują sprawnie. Chociaż rzadko który z klientów stosuje rękawiczki przy korzystaniu z bankomatu.

Obserwowaliśmy również obsługę klientów w Castoramie w godzinach przeznaczonych dla seniorów (65+). Stwierdzić trzeba, że pracownicy sklepu przestrzegali zasady obsługi wpuszczając seniorów lub seniorów z osobą towarzyszącą bez względu na wiek. Przed Castoramą spotkaliśmy pana Jerzego 35-letniego mieszkańca Jeżowa Sudeckiego poruszającego się o kulach. Niestety - mówi pan Jerzy - mimo że okazałem dokument niepełnosprawności, do sklepu wejść nie mogłem. Pracownik Castoramy bardzo grzecznie lecz stanowczo stwierdził, że wszyscy muszą się stosować do obowiązujących przepisów. Sytuacja jest szczególna i ustawodawca nie może przewidzieć każdej sytuacji. Dla tego - jak się wydaje - na dzisiejszy czas trzeba nam i dyscypliny i … zdrowego rozsądku.

Odbieramy też wiele sygnałów na temat dezynfekcji klatek schodowych i wind.

Rozwiązaliśmy to w ten sposób – mówi Mirosław Garbowski, prezes JSM – że klatki schodowe i windy są 2 razy w tygodniu sprzątane przy użyciu środków dezynfekcyjnych, a niezależnie od tego 2 razy dziennie kabiny wind są poddawane dezynfekcji. Informacje o tym znajdują się na tablicy ogłoszeń. Wiele wspólnot podjęło też decyzję o dodatkowej codziennej dezynfekcji klatek schodowych, poręczy, kontaktów i klamek zewnętrznych mieszkań przy partycypacji finansowej lokatorów. Są też jednak sygnały, o lekceważeniu takich działań przez niektórych zarządców wspólnot. W takiej sytuacji radzimy kontakt z bardzo życzliwymi pracownikami jeleniogórskiej stacji SANEPID-u lub strażą miejską. Duży wysiłek miasta, a zatem i koszty związane z dezynfekcją parków, ławek, ulic, chodników i innych miejsc użyteczności publicznej wpisują się w system zadań zmierzających do ograniczenia i przerwania łańcucha zarażeń. Wszyscy w tej materii musza być zdyscyplinowani.

Nie mamy jeszcze sygnałów o braku podstawowych leków i leków specjalistycznych w aptekach. Tutaj jak w innych placówkach handlowych obowiązują ograniczenia w obsłudze, skutkiem czego są kolejki przed apteką. Dobrze zafunkcjonował system e-recept, likwidując konieczność bezpośredniego kontaktu z przychodnią i wypisywaniem recept papierowych.

Jeszcze do niedawna w parkach i na skwerach widziało się grupy młodzieży. Dzisiaj już obowiązujące przepisy są respektowane bo ulice, skwery i parki są puste.

Cieszy budowana jedność jeleniogórzan wobec obecnej sytuacji. Wiele zakładów i grup mieszkańców spontanicznie szyje maseczki przekazując je m.in. szpitalowi. Zarówno w JSM jak i w mieście przy współpracy z harcerstwem i wolontariatem organizacji pozarządowych powstały pogotowia zakupowe. Najważniejsza jest jednak codzienna sąsiedzka życzliwość polegająca na przykład na wyprowadzeniu psa lub wyrzuceniu śmieci. Tym wszystkim, którzy są w tę pomoc zaangażowani serdecznie dziękujemy.

Wszelkie informacje o działaniach i potrzebach pomocowych można zamieszczać w RadioKSON – www.radiokson.pl mail: radiokson@kson.pl, oraz biuro@kson.pl, tel. 690 680 050.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
56%
Nudzi
1
11%
Smuci
0
0%
Złości
3
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Od czerwca drożej za wodę w Złotoryi

Rowerem po single tracku

Ruszy karuzela stanowisk?

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Koleśś 2-04-2020 16:41
Radzimy kontakt z pracownikami Sanepidu lub Strażą Miejską - donosicielstwo jak się patrzy. Brak podstawy prawnej dla Sanepidu a tym bardziej Straży Miejskiej aby mogli tego wymagać ! Tak się wypowiada rzecznik Sanepidu : Rekomendujemy, jeżeli jest to możliwe, żeby zarządcy budynków przynajmniej raz dziennie dezynfekowali takie powierzchnie jak: poręcze, domofony czy windy – mówi Joanna Narożniak – rzecznik Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Rekomendujemy czyli wychwalać , zalecać , radzić , sugerować. Zacznijmy od siebie .
~456 2-04-2020 16:53
Czasami wypada samemu pomyśleć o dezynfekcji tego co przed chwilą się dotykało np. klamka drzwi, windy itp. Osoba sprzątająca zrobi to z rana i leci w następne miejsca pracy. Pomoc między sąsiedzka i zwrócenie uwagi na pomoc osobom potrzebującym pokaże cichych bohaterów czasów koronawirusa. Działać nie gadać
~gutek 2-04-2020 17:30
Maska chirurgiczna w aptece kosztowała 0,90 gr teraz kosztuje 5 zł. Kto za tym stoi ??!! Państwo po 2 tygodniach epidemii sobie nie radzi a szpitale wręcz żebrzą o pomoc. Tarcza antykryzysowa = fikcja narodowa.
~Dorsz 3-04-2020 7:28
do: ~gutek (17:30)
Co Ty Człowieku piszesz ! Rynek głupców i histeryków za tym stoi; a tego i sam Pan Bóg nie jest w stanie powstrzymać. Nie masz pojęcia ani o "żebraniu" szpitali, ani o tarczy antykryzysowej. Ja tak bo czytam ustawy i rozporządzenia oraz mam bezpośredni kontakt z małymi i średnimi firmami. Pomoc państwa nie jest może największa' ale jest i to realna. Wnioski dla przedsiębiorców nie są skomplikowane a biura podatkowe jasno wszystko tłumaczą. Bez problemu kupuję leki, żywność, jest światło i ciepło; na czas przyszła renta. Szykuję się do Świąt Wielkanocnych i jedynym moim zmartwieniem jest, by nie kupić za dużo na stół.
~Dorsz 2-04-2020 17:37
Zastanawiam się, po co KSON to robi ? Może dlatego, że przyłączył się do ogólnopolskich działań, opozycji wobec rządu, krytykujących w tej szczególnej sytuacji wszystkich i wszystko. Stowarzyszenia korzystające pełnymi garściami z dotacji państwa nie powinny tego robić. Od tego są media. A tak, odbieram KSON jako niepoważną organizację parapolityczną.
~ 2-04-2020 19:31
Na wybory a potem nie będziecie mieli czym sr.ć jakie to zabezpieczenie przed wirusem jak nic nie ma
~Ale to już było... 3-04-2020 0:17
Jak zwykle pierwszy co ma najwiecej do powiedzenia i wciskania nosa w każdą dziurę a najmniej do robienia. Lepiej tylko dużo szumu zrobić i zamieszania niż zajać się rzeczywistą pomocą potrzebującym.... Ot prezesowska rzeczywistosc...
~ 3-04-2020 9:51
A w DINO na Spółdzielczej dalej nie ma rękawiczek , wózki nie odkażane , jedna kasa tylko czynna a ludzie zaczynają do siebie warczeć jak psy , jaka to walka z wirusem
~ 4-04-2020 13:41
po zakupy ze spirytusem 96% i trafi wszystkie bakterie i rzeczywiście nikt tych wózków nie odkaża
~alexpand60 4-04-2020 19:50
Zostały podpaski higieniczne i szalik.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Karkonosze – tak blisko, tak bezpiecznie

Radny Mariusz Gierus pokieruje pogotowiem

Absolutorium dla wójta

Znęcali się nad psem. Interweniował DIOZ

Będzie plaża przy Bobrze

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
820
Tak
27%
Nie
68%
Nie wiem
5%