MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

KSON: dostęp do usług medycznych w regionie utrudniony

Wiadomości: Region
Wtorek, 17 października 2017, 7:35
Aktualizacja: 22:21
Autor: KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze od kilku lat analizuje wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi i pacjentami dostęp mieszkańców, a szczególnie osób niepełnosprawnych naszego regionu do usług medycznych. Wnioski nie są budujące.

W tym też kontekście przeanalizowano decyzję Dolnośląskiego oddziału NFZ we Wrocławiu. Już analiza podziału kontraktowanych środków na przestrzeni bieżącego roku skłania do stwierdzenia, że jeleniogórskie jest pokrzywdzone poprzez przyjęcie błędnego systemu dystrybucji środków. Świadczą o tym między innymi przytaczane przykłady.

Kontrakt dotyczący niepełnosprawnych pacjentów stomatologicznych, leczonych w znieczuleniu ogólnym został skierowany do przychodni stomatologicznej w Wołowie i Oleśnicy ( odpowiednio 90 i 160 km od Jeleniej Góry). Miejscowości te są bardzo słabo skomunikowane i perspektywa przemieszczania się do wytypowanych placówek przez mieszkańców kotliny jeleniogórskiej jest wyjątkowo utrudniona. Z placówki realizującej ten kontrakt w Jeleniej Górze od 15 lat korzystały głównie osoby z niepełnosprawnością umysłową, które bez udziału anestezjologa nie są w stanie znieść dolegliwego zabiegu. Między innymi, być może w wyniku naszych interwencji szczątkowy kontrakt na te zabiegi medyczne został przyznany przychodni w Jeleniej Górze, jednak jego wartość w minimalnym stopniu zaspakaja rzeczywiste potrzeby: mówi Stanisław Schubert Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi jeleniogórskiej. Według naszej wiedzy ponad 70 % wartości kontraktu skierowano do przychodni w Wołowie i Oleśnicy.

Kontrakt na chirurgiczną opiekę stomatologiczną, która od roku 2009 prowadzona była w Jeleniej Górze przyznano przychodniom chirurgii stomatologicznej we Lwówku Śląskim i Bolesławcu skazując tym samym pacjentów z naszego regionu na wielogodzinne podróże w celu wykonania zabiegów. Oferentowi prowadzącemu taki gabinet w Jeleniej Górze od 8 lat odmówiono kontraktu ze względu na brak środków.
Oferta dziennego ośrodka rehabilitacji w Jeleniej Górze świadcząca od 10 lat usługi dla ponad 300 pacjentów rocznie, w tym dzieci i seniorów głównie niepełnosprawnych, wyposażona w jedyną w subregionie komorę kriogeniczną została odrzucona, a kontrakt przyznano placówce ze Lwówka Śląskiego o bardzo trudnym dostępie komunikacyjnym. Kontrakt realizowany będzie w placówce znajdującej się na obrzeżach Gryfowa Śląskiego co automatycznie skazuje wielu dotychczasowych pacjentów na przerwanie leczenia. Od czerwca bieżącego roku, mówi Agnieszka Nowak- doradca KSON odbieramy wiele telefonów i skarg ze strony niepełnosprawnych pacjentów, którzy słusznie żalą się na system „obszarów kontraktowania” nie uwzgledniającym populacji mieszkańców korzystających z usług medycznych. Ten system zmusza pacjentów do odbywania dalekich podróży do oddalonych od ich miejsca zamieszkania gabinetów specjalistycznych. Nie każdy przecież ma własny środek lokomocji, a korzystanie z publicznego transportu właściwie w wielu przypadkach uniemożliwia kontynuowanie leczenia.

W sprawie tej KSON wystąpił do Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału NFZ, samorządowców i jeleniogórskich parlamentarzystów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Patrole w Kamiennej Górze

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Janusz z Jeleniej Gory 17-10-2017 10:24
Faktycznie, jest problem. Dzieci wymagające zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym zostają w Jeleniej Górze bez szansy na kontynuację leczenia. Oprócz stressu związanego ze znieczuleniem dojdzie jeszcze kilkugodzinna jazda do innych miast. Najlepszy tego rodzaju gabinet w przychodni UŚMIECH na Zabobrzu nie otrzymał środków, a wiele dzieci ma rozpoczęte leczenie zachowawcze. Wielu z nas, rodziców i opiekunów, pisało w tej sprawie do NFZ, ale jak widać, wiele to nie pomogło.
~no to 17-10-2017 10:36
kupcie pendolino i hajda do Lwowka.
~ 17-10-2017 12:55
Tylko ten Uśmiech prywatnie to przyjmie od razu ,narobiło się wielkich lekarzy prywatnie ,założyć im kasy fiskalne i podatek i wtedy zobaczymy
~... 17-10-2017 18:39
Proszę czytać ze zrozumieniem. Uśmiech złożył ofertę ale nie dostał kontraktu na zabiegi w znieczuleniu ogólnym, potem NFZ zaoferował im jakiś ochłap. Przyczyną był wyjątkowy w tym roku bajzel przy ofertowaniu, kompletnie nielogiczne wymogi dotyczące godzin przyjęć. Jedyny funduszowy chirurg w pierwszym podejściu też coś nie dopatrzył a potem było już pozamiatane. Ósemki na fundusz w Jeleniej już nie usuniesz. A kasy fiskalne wszyscy mają od czterch lat, więc niech żal czterech liter nie ściska.
~ 17-10-2017 19:14
Głosujcie dalej na Pis to wam zrobi Afganistan. Trzeba dać na kościoły!
~gluś 17-10-2017 20:56
wszystko tłumaczone jest brakiem środków w systemie zdrowia, w mojej ocenie wystarczy przyjrzeć się różnym dziwnym organizacjom pozarządowym, które otrzymują milionowe dotacje z różnych ministerstw i urzędów a zatem publicznych środków, mając np. za 2016r zaledwie 66zł własnych składek członkowskich i niecałe 50 tys. z darowizn, które w dużej mierze pochodzą z "dobrowolnych wpłat na prośbę prezesa" tych których zatrudniają przy różnego rodzaju projektach, które służą nielicznym, mało wnoszą do zmian systemu a często skłócają środowiska np. osób z niepełnosprawnością, za te pieniądze ile to by było dodatkowych świadczeń, godzin rehabilitacji, niezbędnych leków nie tylko dla ratowania zdrowia ale często i życia
~r.r 18-10-2017 10:31
Widocznie nikt z NFZ nie ma w swojej rodzinie Takich osób i po prostu to olewa- a niech się z dzieckiem tułają po Polsce nie oni płacą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Marszałek Sejmu w Kowarach

W sobotę zbiórka krwi

Bałaganiarz zapłaci

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
266
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%