MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

KSON: Choroby otępienne – problem XXI wieku

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 8 listopada 2018, 7:11
Aktualizacja: Piątek, 9 listopada 2018, 6:56
Autor: Remigiusz Stefaniak
Fot. Użyczone/KSON
Od początku września Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje „Edukacyjny program dla opiekunów i rodzin osób z niepełnosprawnościami typu otępiennego, w szczególności z chorobą Alzheimera”. W ramach tego projektu w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyła się konferencja „Choroby otępienne – problem XXI wieku”.

Schorzenia neurodegeneracyjne, a w szczególności choroba Alzheimera dotyka już ludzi po 56 roku życia, a liczba zdiagnozowanych zachorowań na całym świecie systematycznie rośnie. Wykładem „Zrozumieć osobę starszą – czyli jak z wiekiem zmienia się myślenie, przeżywanie i zachowanie i jak rozmawiać z osobami starszymi oraz dotkniętymi otępieniem i demencją” psycholog Szymon Trzebuniak zaprezentował schemat zachowania i postępujące ograniczenia w percepcji osób zmagających się z otępieniem i demencją. W obrazowy sposób omówił powszechne relacje opiekuna i osoby chorej. Na przykładach przedstawił usprawnienie tych relacji poprzez zrozumienie mechanizmów postrzegania otoczenia przez osoby chore.

Wykład wywołał dyskusję, w której słuchacze, często opiekunowie chorych, przedstawiali swoje życiowe doświadczenia, a Szymon Trzebuniak omawiał je z punktu widzenia psychologa praktykującego na co dzień w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie chorych w Bolesławcu oraz Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu.

Wykładem „3 x P, czyli trzy kolejne kroki – 1. Prewencja, 2 – Profilaktyka, 3 – Procedura Leczenia – zapewnią każdemu najlepszy osiągalny stan zdrowia” zastępca dyrektora ds. medycznych oddziału NFZ we Wrocławiu – dr Zbigniew Hałat przedstawił zagadnienia chorób otępiennych nie jako problem cywilizacyjny, a naturalny etap życia, który od zawsze towarzyszy człowiekowi. Przedstawiając założenia programu „3 x P” omówił obecną sytuację panującą na rynku usług medycznych oraz niepokojące prognozy na najbliższe lata dotyczące możliwości finansowania leczenia tej grupy pacjentów w odniesieniu do rosnących potrzeb.

Podczas ostatniego wykładu Szymon Trzebuniak zaprezentował „Trudności w opiece nad osobami starszymi. Poświęcenie, przemęczenie, irytacja, bezsilność, stres – jak pomagając bliskim chronić siebie”. Wykład w całości poświęcony został opiekunom chorych na otępienie, demencję i chorobę Alzheimera, którzy wykonując tytaniczną pracę często sami zmagają się z ogromnym obciążeniem psychicznym, niekiedy prowadzącym do depresji.

Najczęściej opieką zajmuje się najbliższa rodzina, która zazwyczaj musi pogodzić opiekę nad osobą chorą z pracą zawodową i prowadzeniem własnego gospodarstwa domowego. Taki natłok obowiązków często wywołuje poczucie bezradności, przemęczenia, a w efekcie pogorszenie stanu zdrowia opiekuna. Osoba zmagająca się z otępieniem jeszcze często w naszej społeczności odbierana jest w sposób negatywny i jak wynika z licznych wypowiedzi problem ten jest przez rodzinę ukrywany.

Konkluzją konferencji było podkreślenie znaczenia objęcia opieką i wsparciem nie tylko osoby chorej, ale również jego opiekuna, gdyż od stanu zdrowia opiekuna w znacznym stopniu zależy standard opieki nad osobą zmagającą się z chorobą neurodegeneracyjną.

Realizowany przez KSON projekt, współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, prowadzony jest do końca roku.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
0
0%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~real 8-11-2018 9:07
Temat społeczny ważny ale choroba otepienia opanowane sa także członkowie partii poltycznych - potrzebuje pomocy i sa bezradni bo nic innego nie potrafia jak życ kosztem innych i z srodków publicznych...
~ 8-11-2018 13:41
real ciebie na nawet do Bolesławca nie przyjmą bo z z takim otępieniem nie przyjmują tylko grabarz Cię ratuje co ma polityka do choroby
~em 8-11-2018 14:11
do: ~ (13:41)
Rozumiem, że powyższa wypowiedź Ci się nie spodobała. A umiesz w innych słowach skrytykować? Po co tyle jadu?
~JATO 8-11-2018 17:37
Większa ilość chorób neurodegeneracyjnych to wynik promieniowania elektromagnetycznego. Będzie ich jeszcze więcej... Skażenie elektrosmogiem jest duże, a będzie niewątpliwie jeszcze większe. Im więcej masztów stacji bazowych sieci komórkowych i korzystania z sieci bezprzewodowej, tym większe problemy, między innymi neurologiczne. Kogo interesuje temat, w najprostszym wydaniu, przyswajalnym dla przeciętnego umysłu, by załapać mniej więcej o co chodzi, niech zacznie od przeglądania sobie na You Tube: Elektromagnetyczny świat nowotworów. Dla bardziej dociekliwych wiarygodnych informacji w necie jest mnóstwo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budowa łącznika rozpoczęta

Rozmowy o Kowarach

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Śmierć na żwirowni

Wkrótce karkonoski

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%