MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Ksiądz oddał cmentarz w dzierżawę

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Niedziela, 12 października 2008, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: Ania
Jak zadbać o porządek w miejscu pamięci? – Parafii nie stać na zatrudnienie pracownika, który dbałby o cmentarz, dlatego też poprosiłem kowarską firmę pogrzebową, żeby przejęła pieczę nad nekropolią.

Stało się tak w Dąbrowicy. - Jest to tym istotniejsze, że kościół pełni funkcję sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej - Uzdrowienie Chorych, a cmentarz jest obiektem przynależącym do niego - mówi ksiądz Andrzej Spelak, tamtejszy. - Parafianin pomógł mi uprzątnąć wysypisko śmieci, które od pół wieku zalegało na cmentarzu tak wysoko, że zasłaniało nawet otaczający go mur. Natomiast bieżącymi porządkami i remontem zajmie się firma pogrzebowa.

W zamian za utrzymanie porządku i zapewnienie bezpieczeństwa na cmentarzu, kowarska firma ma pierwszeństwo w pochówkach i będzie pełnić funkcję administratora. O wyborze firmy i tak zdecydują parafianie, ale będzie ona musiała się dogadać z administratorem. Parafianie w dalszym ciągu w sprawie pogrzebu powinni zgłaszać się do księdza proboszcza, który poinformuje o wszelkich formalnościach.

Kowarska firma pogrzebowa wybuduje boksy na nieczystości i będzie przeprowadzać bieżące remonty. Cmentarzem opiekuje się każdego dnia jej pracownik, który wpuszcza wszystkich na teren nekropolii. W przypadku, gdy pogrzebem będzie zajmowało się inne przedsiębiorstwo, musi zapłacić 428 złotych opłaty administracyjnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent z absolutorium  

Rondo – czy w tym roku się uda?

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Rudebwoy 12-10-2008 11:01
"parafii nie stać..." haha... jasne xD
piipi 12-10-2008 11:09
~SORTOWANIE..smieci,czy ksiadz rowniez o to ..ZADBAL ?.
piipi 12-10-2008 11:17
C.d..ogromna ilosc zniczy ludziska na cmentarz przynosza i groby ..TYLKO ozdabiaja !.~Tym umarlych..NIE ogrzejecie,ale cmentarz zasmiecacie!!. Jezeli Wasza wiara jest prawdziwa,to modlitwa za zmarlych jest tutaj potrzebna.
piipi 12-10-2008 11:28
C.d. ..nie kupuje zniczy i grobow moich bliskich..NIE "ozdabiam". Modlitwa..."ogrzewam" tych,co odeszli !.
~tryk 12-10-2008 16:54
nawet cmentarz kler w komercyjny haracz puścił dla paru miedziaków może na kościół jakiś baner
sprzedający 12-10-2008 17:58
to sie w głowie nie mieści !!!!!!ludzie czy wy to czytacie???a dlaczego firma z Kowar???
~zaintersowana 12-10-2008 20:27
w niewyjaśniony sposób została tu naruszona demokracja parafian.... a szkoda, bo mają oni sporo do powiedzenia!
~ 12-10-2008 20:54
a te 428 zl to ksiadz tez da, czy jak,babcia ma dac, tak jak 100 w myslakowicach na ogrzewanie od rodziny, to babcia ma renty pare groszy,ksiadz ma AUTO co najmniej 5-letnie- nie malucha,i co,jak nie to ni chowac,bo nie ma 428,to sie normalnie poprzewracało co po nie ktorym,bo oni z miasta...
~Sabath 12-10-2008 21:42
najważniejsza jest modlitwa
~do sprzedający 12-10-2008 22:02
ale ty jesteś zacofany - jak podrośniesz to zrozumiesz i przestaniesz się tak bardzo dziwić - konkrecja - naucz się tego słowa, przyda się jeszcze w twoim życiu.
piipi 12-10-2008 22:59
..do - [~Sabath..]..tak modlitwa jest "rozmowa" z Bogiem,a takze ze zmarlymi.
~kik 13-10-2008 6:48
piipi i Sabath to chyba jedna osoba
sprzedający 13-10-2008 9:03
SZANOWNI PAŃSTWO Z DĄBROWICY!!!!NIE DAJCIE SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ!!!!ZASTANÓWCIE SIĘ DLACZEGO KTOŚ WAM SUGERUJE JAKĄŚ KONKRETNĄ FIRMĘ. POSZUKAJCIE INNYCH FIRM. SPISZCIE ZADANIA DO WYKONANIA I ZORIENTUJCIE SIĘ ILE ZA TO WEZMĄ POSZCZEGÓLNE FIRMY.WYBIERZCIE NAJKORZYSTNIEJSZĄ DLA WAS OFERTĘ. W KOWARACH JEST JEDNA FIRMA POGRZEBOWA KTÓRA STRASZNIE OSZUKUJE!!!UWAŻAJCIE!!!
~Paszkwil 14-10-2008 16:50
~Paszkwil 14-10-2008 18:15
~parafianka 14-10-2008 19:29
Moi drodzy jak byście dokładnie czytali to nie gadalibyście takich głupot. Po pierwsze to co zrobił ks. Andrzej jest dobre. Nikogo z parafian nie interesuje kto uprzątnie za nich te śmieci które się gromadzą po setkach osób odwiedzających swoich bliskich na cmentarzu. A one same też się nie uprzątną. Natomiast komentarze co do wyboru firmy opiekującej się cmentarzem to jest trafione w dziesiątkę ponieważ opiekuje się ta firma kilkoma cmentzrzami i to doskonale. Co do kwoty która została wymieniona wyżej czyli opłata administracyjna w wysokości 428 zł to nie jest opłata którą musi uiścić rodzina zmarłego lecz zakład pogrzebowy, który wybrała rodzina do pochówku za wejście na cmentarz. I kwota ta jest płacona zakładowi sprawującemu nadzór nad cmentarzem. Więc drodzy sąsiedzi jeżeli czegoś nie rozumiecie to wystarczy się dokładnie dowiedzieć a nie od razu oczerniać kogoś kto wreszcie chce zrobić dobrego. Proszę bądźcie otwarci mamy 21 wiek i tego nie zmienimy.
~ 17-10-2008 14:13
Czegoś tutaj nierozumiem -śmiecie które były wyższe od murku które okalały cmentarz to fałsz gdyż co pewien okres czasu były one usuwane- a obecnie odwiedzający swoich bliskich oddziela brama zamknięta na łańcuch z kłódką z niewielkim lufcikiem do przejścia na cmentarz- brak wody w wystawionej beczce nawet podlać kwiaty lub obmyć pomnik stwarza problem- opłata administracyjna jak ją określono z czego to wynika co w tej opłacie jest wyszczególnione napisane że pokryje to zakład pogrzebowy który to i tak zabierze od rodziny która dokonuje pochówku jest to skandaliczne. Jest nabijanie kasy firmie do której nie musimy mieć przekonania nie mamy tutaj prawa wyboru ogranicza to tzw szumnie demokracji a może ktoś dostaje w rękę czytaj w łapę.
~były parafianin 20-10-2008 21:03
jest wyjście ,jest tyle cmentarzy w okolicy.
~<dąbrowiczanka> 26-10-2008 17:25
ksiądz własną politykę wprowadza. za Stasia tak nie było, póki ks. Andrzej działa to nawet wodę na cmentarzu zakręcił, więc my mieszkańcy pod ta górkę targamy te butle z wodą. Rozumem że był śmietnik pod murem kościoła, ale wystarczyło to uprzątnąć i postawić kontener na śmieci, a gdyby były jeszcze dwa wydzielone na bio i na inne to często odpadów nie trzeba by było wywozić. Jednakże księdzu wygodniej pozbyć sie problemu i oddać cmentarz w dzierżawę, szkoda tylko że my jakoś mieszkańcy wsi nic nie o tym nie wiedzieliśmy. ale tak to jest na wsiach rządzi ksiądz, radny koło siebie robi a panie z kółka różańcowego dostarczają samych newsów księdzu.
~parafianin 30-10-2008 11:03
zgodzę się z tym co napisała parafianka. Ja też jestem mieszkańcem Dąbrowicy i uważam, że ks. Andrzej zrobił wiele dobrego dla tej parafii. Jest tu niecały rok i można mu przypisać same pozytywne rzeczy, z tym cmentarzem też dobrze zrobił. A to, że niektóre osoby wypisuja tutaj takie bzdury świadczy tylko o tym, że się nie znają na temacie i podejrzewam, że są to osoby, które wcale do kościoła nie chodzą. Ich pasja jest zajmowanie sie głupimi plotkami i obrażanie innych. Ludzie zastanówcie sie nad sobą. Za księdza Stanisława był powielany schemat PRL- zacofanie. A tu przyszedł nowy ksiądz, który chce wprowadzić zmiany- zmiany na lepsze i spotyka się z nieżyczliwością innych- ludzi zacofanych. Przepraszam za to wyrażenia, ale każdy wie, że świat idzie na przód i zmiany wprowadzać trzeba. Choć patrząc na tę parafie to chyba nie każdy.....
~ten z parafii 18-02-2018 16:35
do: ~parafianin (11:03)
widzisz człowieku odpowiadam na ten Twój komentarz jak to określiłeś , że za ks Stanisława panował schemat PRL . Po 10 latach od Twojego komentarzu już wiemy ,że parafia w Dąbrowicy jest do zamknięcia jako nie rentowna nie przynosząca zysków więc ks kanonik Andrzej zgłosił ją do przekazania innej parafii i tylko od Władz Kurii będzie zależeć czy Dąbrowica będzie samodzielną parafią czy też będzie filią kościoła w Łomnicy . I tak z Sanktuarium Jasnogórskiej Pani Uzdrowienia Chorych możemy być zwykłym raz w tygodniu otwieranym na Sumę kościółkiem.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Piątki i soboty wakacji z imprezami przy Ratuszu

Wybory uzupełniające w Kowarach

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Drastyczne billboardy

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
944
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%