MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Krzyż stał się bramą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 1 kwietnia 2010, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: TEJO
Fot. Organizatorzy
Wczoraj w Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego młodzież przedstawiła debatę nad obecnością krzyży w szkołach. Przy wspólnym stole zasiedli ateiści, agnostycy i wierzący tzw. niepraktykujący.

Było to przedstawienie wprowadzające w Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne. – Mottem były słowa: KRZYŻ STAŁ SIĘ BRAMĄ, zaczerpnięte z wiersza C.K. Norwida „Krzyż i dziecko”. Natomiast „Księgi Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego” A. Mickiewicza były niejako klamrą zamykającą całość – mówi Barbara Ludorowska, nauczycielka religii z „trójki”.

Słuchacze dwukrotnie usłyszeli słowa Wieszcza : „Ale Chrystus zmartwychwstał i wypędziwszy Imperatorów zatknął krzyż swój na stolicy ich (…)A wszystkie narody, które uwierzyły, czy to Niemcy, czy Włochy, czy Francuzi, czy Polacy, uważali siebie za jeden naród, i nazwano ten naród Chrześcijaństwem. I królowie różnych narodów uważali się za braci, i szli pod jednym znakiem krzyża”.

Młodzież wcieliła się w role rodziców uczniów klas pierwszych, którzy mają podjąć decyzję czy usunąć krzyże ze szkoły. Do wspólnego stołu zasiedli katolicy, ateiści, żądający usunięcia symboli chrześcijańskich, ludzie określający się jako wierzący i niepraktykujący i agnostycy. Odwołując się do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży we włoskich szkołach, do Konstytucji RP, Uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 lutego 2010 r. w sprawie poszanowania Krzyża, każda ze stron przedstawiła swoje racje.

Przedstawienie zakończył ewangeliczny przekaz o zmartwychwstaniu Chrystusa. Wiara w to najważniejsze wydarzenie chrześcijaństwa, pozostaje jednak zawsze kwestią osobistego wyboru człowieka. – Może warto więc w dniach przygotowania do Świąt postawić sobie bardzo proste, a jednocześnie trudne pytanie: Czy w to wierzę, czy świętując Wielkanoc nie oszukuje siebie. Bo po co świętować , skoro nie wierzę, że Chrystus zmartwychwstał?” – pytała młodzież kończąc swój występ.

Na zakończenie życzenia świąteczne nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom złożył ks. dziekan Bogdan Żygadło oraz dyrektor „trójki” Marek Przeorski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wracają cietrzewie

Pasowanie w Dwójce

O tradycji chleba

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Wierzący pedagog 1-04-2010 9:02
Bardzo gratuluję! Piękne mocne teksty Norwida!!! Na pewno całe niebo się raduję, że ktoś w Gimnazjum nr 3 głosi Prawdę.
~ 1-04-2010 9:03
No i? Coś ustalili?
rymcycymcy 1-04-2010 9:19
Zaraz się zacznie jazda :) Odpowiem póki co, młodzieży zdezorientowanej w kwestii świąt. Święta są wartością ponad światopoglądową. Mówiąc prościej to tradycja, która wyrosła na bazie religijności. Nie ma żadnych zatem przeszkód, aby osoba świecka lub nawet ateista używał świątecznej symboliki w tym czasie. Podobnie jak nie ma żadnych przeszkód, aby osoby wierzące posługiwały się w pewnych okolicznościach symboliką niereligijną lub nawet pogańską :) Uczcie się przede wszystkim tolerancji, to większa wartość od wszystkiego czym Wam zapychają głowy w tych głupawych szkołach ;)))
~ 1-04-2010 9:37
PRL w czystej postaci. PZPR organizuje debatę, dlaczego partia ta jest przewodnią siłą narodu. Czerwonych zastąpili czarni. Czy zaczęto już wydawać książeczki z czarną okładką?
~Obywatel 1-04-2010 9:46
Co to miało być, nawracanie nie wierzących czy co? Nie rozumiem jak można prowadzić jakąkolwiek debatę podczas śpiewania religijnych pieśni. Widać ze kościół nie wie jak przyciągnąć do siebie dorastające duszyczki i wymyśla prowokacyjne tematy debat by w ten sposób nawrócić młodzież na beton.
Samuel 1-04-2010 11:09
Wielkie brawo dla Redakcji "Jelonka.com", że obok sensacji tego świata, ma odwagę pisać też o Bożych rzeczach, które dzieją się na Ziemi. No i specjalne gratulacje dla organizatorów tego dobrego dzieła. A Pan Redaktor TEJO też będzie miał to policzone w niebie. Bo Bóg to widzi. A-ha, do rymcycymcy; Masz prawie we wszystkim rację, ale "duch tolerancji" nie ma nic wspólnego z Bogiem, bo jeśli np. ktoś jest homoseksualistą lub mordercą albo gwałcicielem...to owszem Bóg kocha wszystkich ludzi, ale grzechu nienawidzi.
~Kreim 1-04-2010 11:16
Dobrze, wiara jest żywa. My ją żyjemy nie tylko indywidualnie, ale przekazujemy innym. W końcu prędzej czy później umrzemy i Bóg nas zapyta, czy przyznaliśmy się do Syna Człowieczego na ziemi. Wtedy i On przyzna się do nas przed Ojcem. Tolerancja dla innych poglądów owszem, o ile nie reklamują one zła.
~Żołnierz__NSZ 1-04-2010 13:15
Ja odbyłem świetne rekolekcje w tym roku w parafii x. Steca. Rekolekcje odbyły się w ostatni weekend pod hasłem "4 Prawa Życia Duchowego". Mimo że początkowo byłem nastawiony sceptycznie, po kilku godzinach przekonałem się że to jest to! Wielki tydzień traktuje jak przedłużenie tych rekolekcji...
Ryba 1-04-2010 16:55
Jesli szkola jest na terenie zagrozonym powodziami lepiej niech krzyz wisi na scianie. W koncu "co ma wisiec nie utonie" ;)
~ati 1-04-2010 18:59
W gim. nr. 1 również było świąteczne pranie mózgów. @Samuel - twierdzisz, że homoseksualizm to grzech? Pamiętajcie, że istnieje rozdział kościoła od państwa, a nauczyciele jako funkcjonariusze państwowi zgodnie z art. 25 pkt 2 Konstytucji RP również muszą być w tej kwestii bezstronni. Smuci mnie, że niestety to tylko puste prawo, nie wykonywane.
~taka prawda 1-04-2010 19:09
ta dziewczynka z wywalonymi na wierzch piersiami to chyba agnostyczka raczej albo i ateistka
~Aldi 1-04-2010 20:30
Ogarnięci tą wielką tajemnicą życzymy Wam wiele radości i dobra.Niech Ten który powstał z grobu,wzmocni wiarę,rozpali miłość,niech stanie się dla Was zródłem pokoju,zrozumienia i szacunku."Bóg jest MIŁOŚCIĄ"-słowa Ojca Świętego zawsze z nami, aż do nieba bram.
Cień 1-04-2010 23:26
Krzyże w klasach? A po co one tam? Wystarczy, że dziewczynki ładnie krzyżują nóżki. Ja najchętniej, co poniektórym dziewczynkom, te nóżki bym rozkrzyżował, ale nie ten drewniany krzyż, bo drzazgi są bolesne.
rymcycymcy 1-04-2010 23:36
19:09 | ~taka prawda | ...a Ty ściemniaczu pierwszokwietniowy :) To ja tu przekopałem zdjęcia żeby znaleźć jakieś apetyczne cycuszki ...a tu d..pa i co gorsza ...w znaczeniu zupełnie przenośnym ;)))
~do cienia 2-04-2010 7:19
Idź się zaspokój w łazience...
~..c0librii... 2-04-2010 9:12
I oczywiście to przedstawienie debaty było całkowicie obiektywne.Każdy uczciwie przedstawił swoje racje,a to ,ze przy okazji trochę posłuchali przekazów Wieszcza czy ewangelicznych i pośpiewali pieśni religijne,to tak tylko przy okazji.Wcale nie świadczy to o stronniczości.
~[,,,,] do cień 2-04-2010 20:37
Jak zwykle pieprzysz bzdury . Lecz się czubku .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

O kształceniu zawodowym

Integracja w Trzynastce

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Galą i balem zakończyli jubileusz

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%