MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Krzewi pamięć o osadzie Orle i hutnictwie szkła

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 8 października 2012, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: mea
Fot. Organizator
Promocja książki Przemysława Wiatera „Osada Szklarska Poręba – Orle w Górach Izerskich” odbędzie się już jutro (9 października) o godz. 16.00 w Sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27. Wstęp jest wolny.

Monografia dr. Przemysława Wiatera przedstawia historię jednego z pięknych zakątków Gór Izerskich, leżących na zachód od pasma Karkonoszy. Szklarska Poręba i rejon Gór Izerskich od XVIII wieku były ważnym ośrodkiem hutnictwa szkła.

W XVIII w Górach Izerskich, w osadzie Orle, zbudowano hutę szkła Karlstahl, która działała do 1890 roku. Zasłynęła dzięki stosowanej w niej techniki produkcji szkła ozdobnego zwanej Millefiori, wynalezionej kilkaset lat wcześniej w Wenecji, a później niestety zapomnianej.

Autor przedstawia też legendy związane z Karkonoszami i Górami Izerskimi, dzieje osady Orle istniejącej do 1945 roku i odrodzenie jej w formie Stacji Turystycznej Orle, stworzonej w połowie lat 90. XX wieku przez Stanisława Kornafla, który do dziś ją prowadzi. Obecnie Orle jest popularnym miejscem wypraw turystycznych, gdzie przewija się co roku ok. 200.000 osób. Znane jest też z wielu imprez kulturalnych oraz turystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Parkingi: ważne plany

Na Szwedzkie Skały wysiłkiem (nie)małym

Czołowe zderzenie

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~zielony 9-10-2012 7:46
Pozdrowienia dla Stacha... Zrobił coś z niczego- ot co!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przedwiośnie na rzecz LGBT

To jest już koniec...

Hojny festyn

Czy obwodnica polepszyła życie mieszkańcom Maciejowej?  

Wielki grad k. Bolkowa

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1057
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%