MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Krzeszowa nie zapiszą

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 8 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 13:15
Autor: marek
   Bazylika w Krzeszowie na razie nie trafi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak zdecydowano w Paryżu, gdzie mieści się główna siedziba tej agendy ONZ zajmującej się sprawami kultury, edukacji i sztuki.

   W ostatnich latach wiele milionów złotych wydano na remont dwóch kościołów i klasztoru wydało ministerstwo kultury oraz diecezja legnicka, a gmina Kamienna Góra na infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną wokół obiektu. Jednak to nie wystarczyło i inspektorzy, którzy wizytowali obiekt ocenili wniosek negatywnie.

   Jak powiedział kanclerz bazyliki w Krzeszowie, ksiądz Józef Lisowski, na listę wpisywane są obiekty, które oprócz wartości historycznej wnoszą współczesne wartości, jak chociażby ekumenizm. Krzeszów może trafić na tę listę dopiero wtedy, gdy inne obiekty europejskiego szlaku cystersów stworzą na przykład system pielgrzymek.

   Tak jak po setkach lat odtworzono szlak świętego Jakuba do Santiago de Compostella, który od kilku miesięcy rozpoczyna się w Głogowie, wiedzie przez Zgorzelec i łączy się ze szlakami wiodącymi przez Niemcy. Kiedy powstanie szlak cysterski nie wiadomo, ale wiele się robi, żeby zaczął funkcjonować. Na przykład gminy, na terenie których znajdują się pocysterskie obiekty stworzyły związek gmin szlaku cysterskiego.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

DPS po remoncie

Seniorzy na scenie

Seniorzy świętowali

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Tajemnice Książa

Złoty Krokus dla...

Spór o edukację seksualną

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
299
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%