MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kryty basen przy "Jedenastce" już bezpieczny

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 grudnia 2014, 8:36
Aktualizacja: Czwartek, 18 grudnia 2014, 8:07
Autor: Angela
Fot. Angela
W imieniu swoim, jak i pozostałych rodziców, których dzieci korzystają z basenu przy Szkole Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze, chciałabym się dowiedzieć, co wykazały próbki wody pobrane z basenu – pisze nasza Czytelniczka. – Basen przez tydzień był nieczynny, a przyczyna owiana jest wielką tajemnicą – dodaje Czytelnika. Joanna Kasjaniuk z jeleniogórskiego sanepidu uspokaja: Nie ma powodu do niepokoju. W basenie było za mało chloru.

- Na pytanie, co znajdowało się w wodzie rodzice otrzymali odpowiedź, że "mamy się nie martwić" – pisze nasza Czytelnika. - Ale pływają tam nasze dzieci i chyba jako rodzice mamy prawo wiedzieć, co jest w wodzie. Ponadto pomimo zamknięcia basenu w ubiegłym tygodniu, doszły nas słuchy, że woda w basenie nawet nie została wymieniona, a jedynie zalana ogromną ilością… chemii (aż ciężko było wysiedzieć na trybunach, bo zapach był tak intensywny) - dodaje jeleniogórzanka.

Starszy asystent higieny komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jeleniej Górze Joanna Kasjaniuk wyjaśnia, że obecnie nie ma przepisów prawnych, które określałyby normy jakości wody w basenach kąpielowych.

– Obecnie te przepisy są tworzone, dlatego my dbając o bezpieczeństwo dzieci i opierając się na własnym doświadczeniu, co miesiąc badamy poziom bakterii wskaźnikowych w tym basenie – mówi Joanna Kasjaniuk.

- Jeśli są one obecne, świadczy to o tym, że w wodzie jest za mało chloru, który chroni użytkowników przed przenoszeniem się bakterii z innych osób. Mimo badań wykonywanych raz w miesiącu, takich bakterii dotąd na tej pływalni nie wykrywaliśmy. W tym roku po raz pierwszy zdarzyło się to 3 grudnia. Wówczas poziom chloru wynosił 0,15 mg/l, a powinien wynosić około 0,5 mg/l. Dlatego zaleciliśmy, by zarządca basenu zamknął obiekt i popracował nad jakością wody. Z naszej strony nie było konieczności zalecania wymiany wody, bo tych bakterii wskaźnikowych zbyt dużo nie wykryliśmy - dodaje pracownica sanepidu.

Jak zapewniają pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze, drugie badanie wody, które przeprowadzono 9. grudnia bakterii wskaźnikowych już nie wykazało.

- Basen może być więc bezpiecznie użytkowany – mówi Joanna Kasjaniuk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Samochód i dron dla Straży Miejskiej

Przewodnicy sudeccy w Muzeum Miejskim

Rekord wolontariuszy z Fundacji Leroy Merlin  

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~1979 17-12-2014 9:13
hm.... To po co w basenie woda? może sam chlor by wystarczył? A tak poważnie to polityka miasta w zakresie zajęć z pływania w SP11 dla dzieci z innych szkół jest trochę dziwna. Moje dziecko jest uczniem szkoły w Cieplicach, a na zajęcie jeździ do SP 11, mimo że obok są termy. Na zajęcia, które trwają 45 minut trzeba stracić około 4 godzin!!! Te stracone godziny trzeba oczywiście odrobić, więc dzieci mają w tygodniu dodatkowe lekcje. Gdzie tu logika PREZYDENCIE!
~1979 17-12-2014 9:15
A tak przy okazji, to dwójka dzieci zaraziła się gronkowcem, dlatego basen był zamknięty. Ale przecież nikt tego otwarcie nie przyzna
~rds 17-12-2014 10:43
Starszy asystent higieny komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jeleniej Górze Joanna Kasjaniuk swoimi wypowiedziami dowodzi o swojej niekompetencji i braku wiedzy o uzdatnianiu wody i zagrożeniach zdrowotnych. Obawy rodziców są uzasadnione.
~1980 17-12-2014 11:59
Termy też były zamknięte od 08 do 12.12 ktoś wie dlaczego?
~parafianka 17-12-2014 12:21
W termach był niegroźny pożar
~NIKE 17-12-2014 12:42
Poważne zagrożenie zdrowia stanowią nowe patogeny rozprzestrzeniające się drogą wodną, takie jak Vibrio cholerae O139 oraz pałeczki okrężnicy Escherichia coli O157:H7. Przenoszenie chorób drogą wodną...przez:.. wdychanie aerozoli wodnych w basenach, klimatyzację, czy wreszcie poprzez bezpośredni kontakt w basenach. W przypadku braku starannej kontroli jakości wody basenowej może dojść do rozprzestrzeniania się zakażeń, których nosicielami są czasem nieświadomi użytkownicy basenu (osoby zakażone lub ozdrowieńcy będący nosicielami). Dlatego też konieczne jest utrzymywanie takiej jakości mikrobiologicznej wody basenowej, aby nie stanowiła ona zagrożenia zdrowia użytkowników. Należy pamiętać, że nadmiar środków dezynfekcyjnych może być przyczyną licznych schorzeń!!!!!
~ 17-12-2014 12:47
W termach była przerwa techniczna, o której było wiadomo miesiąc wcześniej. Może przegląd jakiś.
~racjonalista 1 17-12-2014 12:47
W TYM SANEPIDZIE SIĘ NIE MYŚLI - BO PO CO? DYREKCJA MA CZAS NA DEPRECJONOWANIE KREATYWNYCH NIESTETY NIE NA KREOWANIE POSTAW RACJONALNYCH - SKUTKUJĄCYCH POCZUCIEM BEZPIECZEŃSTWA JAKIE WINNY NIEŚĆ DZIAŁANIA TEGO SANEPIDU!!! Stan prawny FAKT - W Polsce brakuje wymagań prawnych w zakresie badania jakości wody w krytych basenach. Aktem prawnym pośrednio odnoszącym się do wymagań jakim powinna odpowiadać woda w basenach jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 r. (wraz ze zmianami z 2010 r.) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Ze względu na sposób użytkowania wody basenowej, zwłaszcza przez małe dzieci, powinna ona spełniać wymagania jakościowe wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W praktyce bywają stosowane fakultatywne warunki jakościowe
~ 17-12-2014 12:58
Sanepid ma jakieś układy, nigdy nic nie wykrywają, przykładem są dwa najbliższe slkepy spożywcze (Groszowa, Kasprowicza), gdzie smród odurza przy wejściu do tych sklepów, całkiem niedaleko jest taki sklep, w którym właściciel spokojnie sprzedaje przeterminowane produkty spożywcze, a sanepid nie reaguje na to, łącznie z skarbówką. To są fakty!
~Hyhy 17-12-2014 13:10
A mnie tam mało obchodzi ten basen, ALE CHCAŁBYM WIEDZIEĆ CO STAŁO SIE Z TYM ZAPISEM OKRASZONYM NAWET ZDJECIAMI gRAFFA bURMISTRZUNIA sZKLASKIEJ, TUDZIEŻ plejada oficjeli z Czasow PRL o o obradach w Szklarskiej Porębie jak należy uczcić chyba 4o ( 70) lecie WOP łącznie z paradą wojskową...Słowem WRACA NOWE.. Panie Graf - już na początku taka plama?!!! Czym było WOP stojące obok KBW tudzież podobnych formacji - niektórzy jeszcze pamiętają - podobnie jak i kontrole w STREFIE NAGDRANICZNEJ, czy ograniczenia wjazdu do Kowar, czy tez Worka Zytawskiego. Ech życie czemu ty takie durne????
~xx 17-12-2014 14:18
Wiadomo jest że z tego basenu korzystają głównie małolaty a wiadomo że małolaty bywają przekorne i niejeden z nich lubi tam dodać "coś" od siebie.Zdecydowanie wolę od szkolnych baseny miejskie i hotelowe.
~fan krychy 17-12-2014 21:00
Czy w małych autobusikach Krysi ktoś dezynfekuje te tfu fotele ?
~RD 18-12-2014 7:29
w sanepidzie a priori - statystyka - a to nic innego jak to , że papier wszystko przyjmie -a one są również tworzone na potrzeby własne grupy pilnującej stołków swoich i rodziny tu zatrudnionej. dostęp do informacji o jakości wody przeznaczonej do picia a także wody w basenach winien być ogólnie dostępny na stronie tej instytucji - kiedy jest inaczej? hipotetyczne rozważania 1) kiedy manipuluje się informacjami (tu jakby to standard!!!!) 2) znikomy zakres wykonanych badań (ukrywamy naszą wydolność - zatem nierentowność laboratorium w skali województwa) 3) niekompetencja!!!! brak wyobraźni o wielkości negatywnych skutków wynikających z : a) niedzielenia się wiedzą (jeśli ją posiadamy oczywiście) np. co grozi osobą o obniżonym poziomie immunologicznym w wypadku reakcji organizmu na patogen

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowy dyrektor WORD

Spotkanie opłatkowe w Mysłakowicach  

Biegacze narciarscy apelują do pieszych

Harcerze grali z WOŚP

IMGW: spodziewana mgła

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
211
Tak
18%
Nie
76%
Nie wiem
6%