Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 7559
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Krwiopijcze samice w akcji

Wtorek, 27 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 27 czerwca 2006, 14:27
Autor: Agata, TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Krwiopijcze samice w akcji
Fot. Archiwum
Owady potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek, zwłaszcza teraz. Ukąszenia meszek są bolesne. Małe wampirki nie nacinają skóry, tylko rozszarpują ją, wydzielając silnie toksyczną ślinę. Samice komara kąsają raczej bezboleśnie, ale skutki widać. Uważać muszą alergicy. Wśród zagrożeń z powietrza nie zabraknie też os i szerszeni.

Meszki mogą zaatakować chmarą wciskając się do nosa, ust, czy nawet pod powieki. Komarzyce to indywidualistki. Tną zwłaszcza w miejscach zacienionych w pobliżu zbiorników wodnych.
Roje os są bardzo groźne. Ukąszenie szerszenia może zagrażać życiu. Wszystkie te bestie to samice. Samce żywią się roślinnymi nektarami.

Specjaliści doliczyli się około 50 odmian meszek. Są nieco mniejsze od komarów, żywią się ludzką krwią. Szczególnie lubią tereny przy lasach, ruchliwe są całą dobę i gryzą nawet w pełnym słońcu. Niewykluczone, że zaatakują podczas urlopowych wędrówek na łonie natury. Nie uprzyjemnią grilowania na działce.

Szczególnie niebezpieczne są szerszenie, ale one – nieatakowane – nie zaatakują. Podobnie osy. – Ten owad jest ciekawski, wabią go różne zapachy. Ludzie boją się os, machają rękoma i płoszą je. A to właśnie owada prowokuje do ataku – mówi Andrzej Paczos, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Cieplicach. Podobnie jest z szerszeniami.

Na ich widok lepiej nie panikować. Jeśli ktoś znajdzie gniazdo os lub szerszeni na strychu lub w altanie – powinien poprosić o pomoc straż pożarną lub specjalistyczne firmy, które zajmują się usuwaniem tych siedlisk.

Alergolodzy ostrzegają, że każda większa opuchlizna, która wystąpi po ukąszeniu owada, powinna skłonić do wizyty lekarskiej. Jeśli doszło do poważnego uszkodzenia tkanek, trzeba przyjąć leki przeciwzapalne. Niektórym ulgę przynosi wypicie wapna.

Zauważono też, że owady chętniej atakują ludzi młodych. Podobno meszki odstraszają wszelkie intensywne zapachy – szczególnie witaminy B, wanilii, papierosów i alkoholu.

Obecnie w sprzedaży jest ponad 20 preparatów (w płynie, sprayu, kremie, żelu, w sztyfcie, plastry) odstraszających owady, przeznaczonych do bezpośredniego stosowania na skórę. Coraz większe uznanie zdobywają też świece zapachowe i dymiące spirale.

Kto nie chce owadziej agresji, powinien wybrać się w góry. – W wyższych partiach Karkonoszy nie ma ani meszek, ani komarów – powiedział nam Andrzej Raj, pełniący obowiązki dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Entomolodzy zaznaczają, że na nizinach owadzia aktywność dopiero się zaczyna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
25
wymaga dużej restrukturyzacji
60%
wymaga likwidacji
20%
jest dobrze jak jest
20%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group