MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Krwawe piksele rujnują psychikę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 8 listopada 2008, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Pozornie wypełniają sobie czas niewinnymi grami edukacyjnymi, w rzeczywistości godzinami kopią ludzkie głowy, odcinają przeciwnikom nogi i ręce, kroją ciała na kawałki zadając powolną śmierć – mowa miłośnikach brutalnych gier komputerowych. Z badań wynika, że gra w nie dziewięciu na dziesięciu uczniów gimnazjum.

Co do tego, że zabawy w zabijanie i tortury mocno odciskają się na psychice dzieci nie mają wątpliwości nauczyciele, rodzice i psychologowie. Problem w tym, że wielu dorosłych, mimo posiadanej wiedzy, nie kontroluje tego, nad czym godzinami ślęczą przed ekranem ich pociechy.

Zdaniem wielu rodziców, lepiej by siedzieli przed komputerem, niż rozrabiali na osiedlu. Tymczasem nieletni, surfują po internecie w poszukiwaniu coraz bardziej „pikantnych” gier, których 90 procent zabawy polega na zabijaniu i torturowaniu komputerowych postaci – przeciwników.

– Trzeba jak najwięcej wybić przeciwników, a za oderwaną głowę są dodatkowe punkty – mówi Patryk z Jeleniej Góry. – Zacząłem grać mając 10 lat. Wszyscy w to grają. Teraz nie jest to żadna nowość, ani rewelacja. Są inne, które nie polegają na zabijaniu, tylko katowaniu. To jest dopiero jazda.

Jego koledzy również nie kryją, że takie gry sprawiają im sporą przyjemność. Opowiadają, jak ciężko jest przejść na kolejny poziom gry i jak bardzo się starają by nie odpaść. W szkole na przerwach przekazują sobie wskazówki, co zrobić, by przejść wszystkie poziomy. Odcinanie głów piłą już nikogo z nich nie dziwi. - Najpierw można mu jeszcze oczy wydłubać albo odciąć uszy, ale to już wymaga większej wiedzy i dłuższego grania – mówią.

Jeszcze bardziej niepokojące są wypowiedzi zamieszczone na forach gier przez ich małoletnich fanów. Można tam znaleźć między innymi takie wypowiedzi: "Byłbym w stanie zabić dla pieniędzy", "Zamiast kary śmierci proponowałbym ciężkie tortury, tak aby zbrodniarz zaczął błagać o śmierć (...) i transmisje puszczać w TV", "Myśliwy popełnił samobójstwo (...), z głowy został tylko kawałek szczęki. Bum i nasz mózg można zbierać w promieniu dziesięciu metrów. Tak chciałbym umrzeć".

Jak ostrzegają szkolni pedagodzy, dzieci które spędzają dużo czasu nad brutalnymi grami mogą nie tylko przejawić większą agresję wobec rówieśników w szkołach, a następnie w życiu dorosłym, ale mogą też stopniowo obniżać poziom swojej wrażliwości na zło, cierpienie i krzywdę innych ludzi.

Oczywiście nie jest tak, że każde dziecko, które gra w grę komputerową o zabijaniu, wyjdzie do szkoły czy na ulicę i będzie zabijać – mówi Zuzanna Szala, psycholog szkolny. Dla niego jednak pokazywana w telewizji wojna, nie będzie niczym strasznym, czymś co trzeba zmienić, bo on już to wszytko widział. Sam akt zabijania czy przemocy wobec drugiej osoby nie będzie dla niego niczym szokującym. Często w tych grach odgrywają się bowiem sceny, które nie śniły się nawet dorosłym w najgorszych snach.

Ponadto, jeśli dziecko jest zbyt małe by kategorycznie i świadomie oddzielić świat wirtualny od rzeczywistości, mogą się w jego psychice pojawić lęki. Miałam kiedyś przypadek, kiedy dziecko było niespokojne na lekcjach, znerwicowane. Po konsultacji z jego rodzicami okazało się, że budzi się również w nocy i krzyczy. Chłopiec wykrzykiwał hasła ze swojej gry. Po jej odstawieniu minęło jeszcze dużo czasu, zanim chłopiec zaczął się zachowywać normalnie.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, najczęściej takie gry dzieci dostają od nie świadomych tego co gra zawiera, rodziców. Dlatego zanim zdecydujemy się kupić dziecku płytę z wymarzoną grą, sprawdźmy jej opis i opinie w internecie. Poza tym warto też od czasu do czasu sprawdzić co robią dzieci po powrocie ze szkoły. Coraz łatwiej jest bowiem każdą grę ściągnąć z sieci.

Lista najbardziej brutalnych gier, którą opracowali eksperci z Pedagogium Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej.
1. "Postal 2" (podpalanie ludzi, odcinanie im głów)
2. "GTA" (kradzieże aut, rozjeżdżanie przechodniów, zabijanie policjantów)
3. "Manhunt" ( masakrowanie ofiar)
4. "Soldier od Fortune" ( zabijanie dziesiątek ludzi)
5. "Hitman" (gracz to płatny zabójca)
6. "50 Cent: Bulletproof" ( zabija ludzi i jest powiązany z handlem narkotykami)
7. "Scarface" ( napady na banki, zabijanie ludzi)
8. "Condemned" (realistyczne sceny zbrodni, zabijanie przeciwników przy pomocy wielu narzędzi)
9. "The Godfather" ( morderstwa i podkładanie bomb)
10. Carmageddon (wyścig samochodowy, rozjeżdżanie ludzi)
11. "Resident Evil" ( zabijanie nawet 1000 przeciwników)
12. "Mortal Combat" (brutalna i krwawa bijatyka)
13. "Blood" (zabijanie ludzi przy użyciu np. dynamitu)

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Nowa trasa przyrodnicza

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ritz 8-11-2008 8:37
stalin chyba tez grał w Soldier od Fortune
~misio 8-11-2008 8:52
Soldier of Fortune to akurat klasyczna gra wojskowa - żołnierz ze snajperką. Są naprawdę krwawe tytuły ale tutaj ich nie wymieniono. Coś słabo szukali.
~jur 8-11-2008 10:25
no tu autorka tego artykułu dała "ciała" teraz dopiero dzieciaki beda szukały gier które są wymienione w końcowej fazie artykułu. Tylko "pogratulować" pomysłu
~? 8-11-2008 10:40
to może jeszcze zróbcie listę filmów i programów w TV, które nie dla dzieci
~gracz 8-11-2008 12:13
MANHUNT swietna gra !
~Platix 8-11-2008 12:59
Bardzo słabo A Punisher? duszenie, walenie głową w ziemię? spalanie w krematorium, wiercenie dziur w głowie? to jest dopiero gra....
air986 8-11-2008 14:23
manhunt II to dopiero jazda
~Rudebwoy do Platix 8-11-2008 16:56
Zapomniałeś wspomnieć o naparzaniu lodówką hahaha... xD pozdro!
~Rudebwoy 8-11-2008 17:02
a co do gry MANHUNT 2 to jest poryta :o patrzcie: http://pl.youtube.com/watch?v=1btuethGGM0&feature=related
~yO Ma! 8-11-2008 17:21
Panowie, Panie... Super Mario Bros to dopiero jazda bez trzymanki :P
Man.Gusta 8-11-2008 17:35
Jestem ciekawy co autorka by napisała o RTS-ach? Przecież tam się "produkuje" Żołnierzy, broń i podbija sie nowe światy. Pewnie by uznała że dzięki temu może sie zrodzić nowy Hitler, Stalin etc. Moim zdaniem ważna jest tu rola rodziców aby dziecko wiedziało gdzie jest granica między rzeczywistością a światem realnym.
~Grahnar 8-11-2008 17:59
:)
~Sabath 8-11-2008 21:24
człowiek się wnerwi i najchętniej zabił by daną osobę naprawdę to wyżywa się w grze i to naprawdę pomaga niektórym ludziom pozbyć się wnerwienia to przecież lepsze niż zabicie na prawdzie
~Kierownik 9-11-2008 1:08
Wszystko fajnie, tylko ktoś zapomniał, że prawie WSZYSTKIE wymienione tu tytuły mają oznaczenie 18+, czyli są WYŁĄCZNIE DLA DOROSŁYCH graczy. Więc to że dziecko w nie gra, to jest wina tylko i wyłącznie rodziców. Więc albo nie pilnują co ich pociecha ściąga z Internetu, gdyż nie dość że gra jest dla dorosłych, to jeszcze pirat (żadna z tych gier nie jest grą internetową), albo sami kupują grę w sklepie nie patrząc na oznaczenia wiekowe. A tylko kompletny idiota lub ignorant nie zauważy oznaczenia wiekowego na pudełku. BTW Mortal Kombat a nie Combat. W ogóle lista tych tytułów jest mocno naciągana, ale pocieszające jest to, że ktoś w końcu napisał o roli rodziców w pilnowaniu dzieci, a nie z góry założył że gry są złe i trzeba z nimi walczyć, bo i takie k...nizmy się trafiają.
~balit 9-11-2008 9:06
A tak generalnie to wszystkie gry tego typu uwsteczniają, a szczególnie młodych ludzi. Wirtualny świat komputera,gier,postaci w grach, z którymi się utożsamiają, pozwala młodym na wykazanie się tam, co ni jak nie przekłada się na świat realny, w którym te osoby nie potrafią się znaleźć.Nie wystarczy w nim kliknięcie ,które załatwia wszystko w komputerze. Ciekaw jestem co by było jakby tak zabrakło prądu przez pewien czas, tak długo aby wszystkie baterie od tych elektronicznych "cacek"się wyładowały? Dla niektórych- tragedia!!!
~krom 9-11-2008 9:41
Jaka rola , jakich rodziców ?? Machnąć dzieciaka żadna sztuka, sztuką jest wychowac na człowieka !! Im kto bardziej nieodpowiedzialny , tym wiecej produkuje dzieciaków, kandydatów na nierobów i klientów opieki społecznej, ZERO ODPOWIEDZIALNOŚCI. Młodzieniec narozrabia to winni wszyscy, ale nie rodzice, totalna żenada !
~Kierownik 9-11-2008 11:55
Do krom - właśnie dlatego aborcja i porządna edukacja seksualna powinna być powszechnie dostępna.
~Tomy M. 9-11-2008 12:04
Słabe geny wyginą, Światu potrzebni są również tępi i durni robotnicy ... a tylko to wyrośnie z tych ludzi.
~fon 9-11-2008 12:43
GTA to fajna gierka, w której nie chodzi o zabijanie tylko o realizm i zależy jak ktoś to wykorzysa. Ja nie rozjeżdżam ludzi i nie rozwalam nic specjalnie. Staram się trzymać ulicy jeżdżąc furą niekoniecznie skradzioną. Tak samo jest z DRIVERem :) Reszta gier z tej listy to faktycznie dla ludzi ze zrytą psychą, którą ryją sobie jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przedszkole ma się dobrze

Senator zachęca do głosowania na maszty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Bez znaków akcyzy

Gazetki promocyjne – okazje na Black Friday

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
215
Tak
40%
Nie
49%
Nie wiem
10%