MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Królewska moneta odkryta w Cieplicach

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 11 czerwca 2018, 6:12
Aktualizacja: Wtorek, 12 czerwca 2018, 7:09
Autor: Stanisław Firszt
Miedziany grosz znaleziony w Cieplicach
Fot. Archiwum S. Firszta
Pod koniec maja 2018 roku, w czasie prac porządkowych w przydomowym ogrodzie przy ul. Wojciecha Tabaki w Jeleniej Górze – Cieplicach została znaleziona niewielka miedziana moneta. Jej nieco nieregularna forma i kształt wskazywały, że nie jest to współczesny bilon…

Znalazca przypuszczał, że odkrył jakąś niemiecką monetę, co byłoby zupełnie normalne biorąc pod uwagę fakt, że Cieplice przynajmniej od XIV wieku znajdowały się w orbicie różnych krajów niemieckich. Początkowo myślano, że wybito ją w czasach Fryderyka II Wielkiego, który w 1740 roku zajął Śląsk. Po oczyszczeniu tego małego pieniążka okazało się, że jest to miedziany grosz polski z 1790 roku. Tego typu monety bito w Mennicy Koronnej w Warszawie, za czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

O tym fakcie świadczą napisy i godło Rzeczpospolitej, a na nim herb Ciołek, którym znaczył się król Stanisław August. Moneta nosi też inicjały E.B., waży ok. 4 g. Należała ona do całego systemu pieniężnego z tamtych czasów. Najpierw były złote dukaty (każdy wart 16 zł), później srebrne talary (każdy wart 8 zł), a następnie orty (warte 18 srebrnych groszy), szóstaki, półtalary (warte 4 zł), dwa złote (warte 8 srebrnych groszy), 1 złoty (wart 4 srebrne grosze lub 30 miedzianych groszy), półzłote (warte 2 srebrne grosze, srebrniki), 10 groszy miedzianych, 6 groszy miedzianych, trojaki (3 grosze miedziane), grosz miedziany (wart 3 szelągi), półgrosz i na końcu szeląg.

Polska w tym czasie była już po pierwszym rozbiorze (1772 roku). Kraj chylił się ku politycznemu i gospodarczemu końcowi. Kupcy z obcych, ościennych krajów, szczególnie z Prus wprowadzali na teren Rzeczpospolitej podrabiane lub sfałszowane pieniądze (o niższej wadze), które, wg znanej teorii wypierały lepsze pieniądze polskie. Z Polski wyjeżdżały dobre monety, a w kraju pozostawały te złe. Tracił na tym bardzo Skarb Rzeczpospolitej.

Król, z grupą oświeconych osób zaczął wprowadzać reformy, mające ratować kraj. Jedną z pierwszych była reforma finansów. Wybito wówczas znaczne ilości dobrej, polskiej monety, np. wspomnianych wyżej miedzianych groszy wyprodukowano wówczas aż 5762551 egzemplarzy. Zaczęto pracować nad konstytucją, którą wprowadzono 3 maja 1791 roku. W tych działaniach aktywnie uczestniczył Hugo Kołłątaj (1750 – 1812), członek Sejmu Czteroletniego i kawaler Orderu Orła Białego w 1791 roku, kanonik krakowski, a także były rektor Szkoły Głównej Koronnej, współpracujący z Komisją Edukacji Narodowej. W 1791 roku, Kołłątaj został podkanclerzym koronnym. Zajmował się też naprawą Skarbu Rzeczpospolitej.

Reformy przeprowadzane w Rzeczpospolitej nie podobały się Rosji. W kwietniu 1792 roku, w Petersburgu założona została Konfederacja Targowicka, a już w maju i czerwcu tego roku wojska Katarzyny II wkroczyły do naszego kraju. Rozpoczęła się wojna polska – rosyjska. W związku z zaistniałą sytuacją Hugo Kołłątaj usilnie namawiał króla do przystąpienia do Targowicy, co też ten uczynił, 24 lipca 1792 roku. Tej nocy Hugo Kołłątaj, w obawie przed gniewem tłumów uciekł ze stolicy. Niedługo później, w sierpniu pojawił się najpierw w Szczawnie Zdroju, a później w Cieplicach Śląskich na kuracji, bowiem od lat chorował na podagrę. W listach pisał, że tutejsze wody bardzo pomogły na jego schorzenie.

W 1793 roku Hugo Kołłątaj brał już udział w przygotowaniu Insurekcji Kościuszkowskiej, w której później uczestniczył. Należał także do Rady Najwyższej Narodowej. Następnie został aresztowany i więziony przez Austriaków do roku 1802. Dzięki interwencji rodziny i z uwagi na zły stan zdrowia został uwolniony lecz teren Cesarstwa musiał opuścić. Osiadł na Wołyniu, gdzie współtworzył słynne później Liceum Krzemienieckie.

Podejrzewany o kontakty z Napoleonem, w 1807 roku został aresztowany i wywieziony do Moskwy. Rok później, znowu z powodu złego stanu zdrowia został uwolniony i dla podratowania zdrowia przyjechał do Cieplic. Po powrocie z Uzdrowiska osiadł na terenie Księstwa Warszawskiego, gdzie po ciężkiej chorobie, w samotności, w lutym 1812 roku – zmarł. W tym czasie Napoleon szykował wyprawę na Moskwę. Dwukrotny pobyt Hugo Kołłątaja w Cieplicach Śląskich (Warmbrunn) jest potwierdzony, ten z 1792 roku przez jego osobiste listy.

Chciałoby się, aby ta miedziana polska moneta z 1790 roku, znaleziona w 2018 roku, była jedną z wielu, które w swoim portfelu nosił Hugo Kołłątaj i zgubił ją w czasie przechadzki nieopodal Parku Zdrojowego, prawie naprzeciwko wejścia do Galerii Parkowej. Prawdopodobnie tak nie było, ale miło jest znaleźć ślady pobytu Polaków w Uzdrowisku z czasów, kiedy istniała jeszcze I Rzeczpospolita, co prawda już po pierwszym rozbiorze, ale jeszcze próbująca odzyskać swoje dawne znaczenie. Przekreśliły to: drugi rozbiór w 1793 roku, upadek Powstania Kościuszkowskiego i trzeci rozbiór Polski w 1795 roku.

Król Stanisław August Poniatowski, którego inicjały znajdują się na znalezionym w Cieplicach groszu, abdykował w listopadzie 1795 roku, a zmarł w Petersburgu w 1798 roku, 220 lat temu. Ślad jego reform w postaci niewielkiej monety znaleziono w Cieplicach, co ciekawe - w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Ogłoszenia

Czytaj również

John Quincy Adams w Kotlinie Jeleniogórskiej

Portrety w zbiorach Schaffgotschów

Parking na... przejściu

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~darz dół 11-06-2018 10:24
Haha znaleziony podczas prac w ogrodzie,dobre;) No ale takie czasy,jak powiesz że znalezione wykrywką to zrobią z ciebie przestępcę.
~fabio 18-06-2018 10:08
do: ~darz dół (10:24)
Dlaczego nie? Dawno temu, jako dziecko też znalazłem monetę w ogrodzie, tylko, że niemiecką sprzed wojny. Chyba 10 fenigów z hitlerowską wroną. Wszystko jest więc możliwe.
~Ajjj 11-06-2018 13:20
Ciekawe czy oddał by zakopany słoiczek lub kanke .Ha ha.
~Stary Wyga 11-06-2018 16:16
Ten gość co znalazł tą monetę już jest aresztowany, siedzi na dołku i tłumaczy się Policji dlaczego kopał w ogrodzie spożywając alkohol.
~Euro 11-06-2018 17:27
Ale skórzany łeb że to wogóle zgłosił
~ 11-06-2018 21:37
do: ~Euro (17:27)
Bo to żaden "skarb", wartość takiego miedziaka ,do tego wykopka w kiepskim stanie nie przekracza kilku złotych.Jedyną ciekawostką jest fakt że znaleziono go na poniemieckich ziemiach,zapewne moneta zawędrowała tu z jakimś podróżnikiem z Polski.
~M. 11-06-2018 18:05
Zdjęcie nr 6 to jest ul Piotra Ściegiennego.
~DQ 11-06-2018 18:44
Art 109c Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Czy ochroną zabytków jest pozwolenie na to aby gniły w ziemi wraz ze skrywajacymi się tajemnicami i ciekawostkami do odkrycia ? ...
~Ajjj 11-06-2018 19:35
Wiesz... Złoto,srebro,diamenty,porcelana itp.mogą gnić latami...
~Hala 11-06-2018 19:55
Nie takie rzeczy się kopało.... Hahaha
~detekt. 11-06-2018 21:32
do: ~Hala (19:55)
To zwykły miedziak,których na terenie rdzennej Polski znajdziesz je bez problemu. Ale na tych terenach to rzadkość ,kopać owszem może i kopałeś ale głównie niemczyznę a z polskich monet to co najwyżej PRL.
~pawkaz 11-06-2018 23:25
przepis mówi: poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, a jak poszukujesz meteorytów to nie przekraczasz przepisów - tylko jak znajdziesz zabytek to nie możesz go zabrać... a jak zabierasz to przywłaszczasz sobie mienie państwowe. Więc dobrze postąpił znalazca pieniążka bo teraz mamy następny dowód że Śląsk jest polski od wieków
~Tyle w temacie 12-06-2018 11:06
Cokolwiek znajdziesz, niezależnie od tego, czy porządkujesz ogród, czy obejście, a znajdziesz monetę(y) i ją/ je na pamiątkę zachowasz, stajesz się według chorego prawa przestępcą. Dzieje się to nawet,gdy działasz nieumyślnie. To powinno się zmienić, a znalazcy należy wypłacać znaleźne, zamiast przypinać ludziom łatkę przestępcy.
~Nostradam 21-04-2019 13:37
Piniendze se leża po ogrodach , jeno trza krzyża nachylić i ze spuszczonymi uszmi oddać jako anonim, wówczas bez kary chłosty siem obejść musi to wszelakich konsekwencyjów prawowitych siem nie tchnie, a i włodarze zadowoleń bedom . Jeno Kluczyki z kuframi pełnymi nielegalnie zielonych zdobytych niby to w zaświaty podążyły a korabem- jachtem sie poruszajac na oceanicznych wodach będąc w pas się śmiejom władykom.Ot co Gwarkowie mili taki żywot obecny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna ma 30 lat

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Koniec tramwajów w Jeleniej Górze?

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
581
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%