MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Krokusik dla młodych muzyków

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 października 2018, 7:06
Aktualizacja: Środa, 10 października 2018, 7:29
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Już wkrótce kolejna edycja Krokus Jazz Festiwalu w Jeleniogórskim Centrum Kultury, tymczasem w Miejskim Domu Kultury "Muflon" młodzi muzycy z naszego regionu mieli okazję zaprezentować swoje talenty podczas Festiwalu Młodego Jazzu "Krokusik".

Na początek na scenie domu kultury w Sobieszowie wystąpili najmłodsi, którzy na gitarze prezentowali po jednym utworze. Byli to uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Następnie przyszedł czas na występy zespołów. O dobre nastroje słuchaczy zadbali: duet gitarowy Maksymilian Wieczorek i Marcin Żelazo, J-G Quintet, Adam Jęczmyk oraz KA-S-W Quartet. Finałowy występ należał do zespołu JazzGot Quartet.

Laureatów festiwalu wyłaniała publiczność. Decyzją zgromadzonych w sali MDK Muflon zwyciężył KA-S-W Quartet z Kalisza, który w kolejnej edycji będzie miał okazję ponownie zagrać przed sobieszowską publicznością, a dodatkowo jako support wystąpi na jednym z koncertów JazGot Quartetu.

- To pierwsza edycja. Wypełniamy swego rodzaju lukę pozwalając najmłodszym muzykom na występ na profesjonalnej scenie. Jest to też akcelerator muzycznych doświadczeń, dzięki czemu może w przyszłości będą aspirować do dużego Krokusa Dawid Król, koordynator festiwalu. - Jazz jest dostępny dla szerszej publiczności, a my proponujemy dość otwartą formułę jazzu, z nawiązaniem do rocka, bluesa i innych stylów muzycznych - dodał D. Król.

O uczestnikach:

Duet gitarowy Maksymilian Wieczorek i Marcin Żelazo – duet gitarowy łączący odległe muzyczne bieguny. Autorskie aranżacje młodych muzyków są dowodem na to, że w muzyce pomimo różnic można łatwo się porozumieć.
J-G Quintet – młodzi ludzie nie lubią się nudzić, a już w szczególności muzycy! Uczniowie pewnej szkoły muzycznej w Jeleniej Górze postanowili wykorzystywać przerwy między zajęciami i założyć zespół, żeby bawić się muzyką, której uczą się na co dzień. Tak powstał J-G Quintet.
Adam Jęczmyk wraz z towarzyszącymi mu muzykami zaprezentuje piosenki własnego autorstwa. Oryginalne teksty i muzyka nawiązująca do różnych stylów, podszyta jazzem. Tego właśnie można doświadczyć na jego koncercie.
KA-S-W Quartet – muzycznie poruszają się w stylistyce fusion czerpiąc z jazzu, rocka, funky. Ważniejsze koncerty: występ na Gitarowym Rekordzie Guinessa, koncert na Warsaw Guitar Night, udział w Jazzowej bitwie w trakcie Festiwalu Jazzonalia 2018 w Koninie, występ podczas Akademii Gitary Wojtka Pilichowskiego we Wrocławiu w 2018 roku.
JazzGot Quartet – kwartet składa się z muzyków związanych z PSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Powstał pod koniec 2017 roku z inicjatywy nauczyciela klasy gitary – Dawida Króla. Ideą jaka przyświeca zespołowi to czerpanie radości ze wspólnego muzykowania, bez sztucznego podziału na nauczyciela i uczniów. Repertuar JGQ opiera się zarówno na autorskich kompozycjach, jak i standardach muzyki jazzowej oraz rozrywkowej. Aktualnie zespół pracuje nad produkcją klipu, którego premiera planowana jest na 16 listopada 2018 roku.

Festiwal dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury Plus Inicjatywy Lokalne 2018 oraz ze środków budżetu miasta Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bałaganiarz zapłaci

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Politycy komentują wynik wyborów

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
721
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%