MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Krokus Jazz Festiwal wystartował

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 października 2017, 14:21
Aktualizacja: Niedziela, 22 października 2017, 11:52
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Prawdziwa uczta dla miłośników jazzu rozpoczęła się wczoraj (20.10) w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie wystartował XVI Krokus Jazz Festiwal. Dzisiaj (21.10) startuje także część konkursowa, czyli Powiew Młodego Jazzu.

Za nami pierwszy dzień XVI Krokus Jazz Festiwalu, którego program po raz pierwszy został wzbogacony o warsztaty jazzowe w jeleniogórskich szkołach. Spotkania w jeleniogórskich placówkach oświatowych na poziomie szkół podstawowych (SP 11, SP 10 i SP 6) prowadzone były przez Boundary Jazz Quintet w składzie: Štěpán Přibyl - trąbka, skrzydłówka, Bohdan Janeczek – saksofony, Vít Beneš – gitara, Tomáš Katschner – kontrabas oraz Maciej Cieślewicz – perkusja. Z kolei w szkołach ponadgimnazjalnych (ZSOiT oraz ZSO Nr 1) lekcji jazzu udzielali muzycy Szreniawa/Bienkiewicz Quintet.

Po serii spotkań warsztatowych z jeleniogórskimi dziećmi i młodzieżą, przyszedł czas na otwarcie festiwalu, który tradycyjnie poprzedził wernisaż wystawy w Galerii Korytarz w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Fotografie „Jazz World Photo” przygotowane zostały przez partnerów i przyjaciół z czeskiego Trutnova, a prezentację uświetniły tancerki z No Name Dance Studio, kótre brały udział we wrześniowych czesko-polskich warsztatach tanecznych w Jilemnicach.

Nieodłączną pozycją w trakcie festiwalu jest „Powiew młodego jazzu”. Jak podkreślają organizatorzy, dwudniowy konkurs, który ma na celu prezentację młodych czeskich i polskich artystów jazzowych, to istota i sedno projektu. W tym roku o laur „Złotego Krokusa” rywalizuje 16 wykonawców wyłonionych z ponad 40 zespołów. O dołączenie do grona laureatów ubiegają się dzisiaj: Anomalia, Darek Rubinowski Quintet, Łukasz Kokoszko Collective, Vibe Quartet, Amalia Obrębowska Quartet, Jan Kavka Trio, Michał Skwierczyński Quartet, Szabo/ Turcerova/Macecek Trio, a w niedzielę od godz. 12:00 w sali widowiskowej JCK zaprezentują się: Epicalyx, Monika Muc Quintet, Amane, Jazzinec Trio, Kuba Lechki Quintet, Kristina Barta Trio, Actual Tendencies oraz Michał Kaczmarczyk Trio.

Zwieńczeniem każdego dnia pełnego jazzu są koncerty gwiazd, w tym tradycyjnie zwycięzców sprzed roku. Na scenie Klubu Kwadrat pojawił się wczoraj Piotr Scholz Sextet, który triumfował w poprzedniej edycji, ale wcześniej zaprezentowało się trio Artura Dutkiewicza. W sobotę na scenie klubowej wystapi Luis Nubiola Global Friendship (godz. 22:00), a w sali widowiskowej JCK - E.J. Strickland Quintet.

Projekt „Alternatywa bez granic – warsztaty i prezentacje" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Spektakle online w Domu Gerharta Hauptmanna

Letnie Koncerty Organowe w Krzeszowie

Politycy komentują wynik wyborów

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Malarstwo zauroczonych Karkonoszami

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
654
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%