MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Krew (zawsze) potrzebna od zaraz

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 12 marca 2019, 5:55
Aktualizacja: 8:20
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
O tym, dlaczego tak często brakuje krwi, jak ważne jest by ją oddawać systematycznie, a także kto może podzielić się tym życiodajnym płynem i jakie może czerpać z tego korzyści dla siebie, rozmawiamy z lek. med. Ewą Horczak, specjalistą chorób wewnętrznych, nefrologii i hipertensjologii, dyżurującą w punkcie krwiodawstwa w szpitalu przy ul. Ogińskiego w Jeleniej Górze.

Angelika Grzywacz- Dudek: Coraz częściej mówi się o tym, że w szpitalach brakuje krwi. A jak wygląda to u nas?

Lek. med. Ewa Horczak: Dokładnie tak, jak w całym kraju. Są okresy, w których tej krwi jest wystarczająca ilość, a także takie, w której jest jej za mało. Wszystko zależy od tego, ilu krwiodawców się do nas zgłosi i ilu pacjentów w danym dniu potrzebuje krwi. Liczba krwiodawców utrzymuje się nam na podobnym poziomie, ale ubywa ich też ze względu na wiek. Często ich choroby eliminują ich ze stałego oddawania krwi.

Angelika Grzywacz- Dudek: Co zniechęca nowych dawców do oddawania krwi?

Lek. med. Ewa Horczak: Często niewiedza. Strach ma wielkie oczy. Ludzie boją się tego, co jest im nieznane. Boją się, że się czymś zarażą, że będzie bolało, że po oddaniu krwi wyjdą z niedokrwieniem. Tymczasem żadne z tych okoliczności nie mają tu miejsca. Sprzęt do pobierania krwi jest sterylnie zapakowany i jednorazowy, więc nie ma możliwości, by się czymś zarazić. Ukłucie też praktycznie nie boli, sama oddaję krew i wiem, że dyskomfort z tym związany jest praktycznie żaden. Podczas pobierania krwi przestrzegane są również wszystkie zasady, by krwiodawca nie wyszedł od nas z niedokrwieniem. U zdrowego człowieka krew się odbudowuje, a ilość pobieranej krwi nie zaburza funkcjonowania człowieka. Trzeba natomiast pamiętać, że poza spełnieniem dobrego uczynku dla potrzebujących, krwiodawca ma szereg korzyści płynących dla niego samego…

Angelika Grzywacz- Dudek: Jakie są to korzyści?

Lek. med. Ewa Horczak: Największą korzyścią płynącą dla krwiodawcy z tytułu oddawania krwi są regularne badania wirusologiczne, których na co dzień sobie nie robimy, a o które możemy poprosić w krwiodawstwie. Przy bezobjawowym przechodzeniu choroby możemy się o chorobie dowiedzieć bardzo wcześnie i wówczas mamy szansę natychmiast zacząć ją leczyć. Mieliśmy już takie przypadki. Ponadto są to: dzień wolny od pracy czy szkoły, bezpłatne przejazdy, ekwiwalent w postaci słodyczy czy ulgi podatkowe. Dlatego zachęcam do przyjścia do nas wszystkich zdrowych, by oddali krew, której nie można w żaden sposób wyprodukować.

Angelika Grzywacz- Dudek: Kto zatem może krew oddawać i co może nas z grona krwiodawców wykluczyć?

Lek. med. Ewa Horczak: Krew mogą oddawać osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 roku życia. Wykluczają nas natomiast wszystkie aktywne choroby przewlekłe i przyjmowanie leków z wyjątkiem leków na nadciśnienie i doustnych leków antykoncepcyjnych.

Dziękuję za rozmowę.

Twoja reakcja na artykuł?

16
94%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Studenci dzieciom

Wiosna Kresowa z Agatem

Znów alarm bombowy

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Zasłużony krwiodawca 12-03-2019 7:09
Wszyscy mówią jaka to krew jest bezcenna i jak potrzebna. Szkoda, że Dyrekcja w Wałbrzychu jakby tego nie zauważała. Sam oddaję krew od wielu lat, oddawałem w kilku różnych punktach krwiodawstwa w całej Polsce. Z moich obserwacji wynika, że o ile obsługa krwiodawców oraz sam proces pobierania krwi przez kadrę jest na najwyższym poziomie znacznie wyższym niż chociażby w Centrum Krwiodawstwa w Warszawie (zaznaczam to jest moje zdanie), to niestety warunki sprzętowo-lokalowe w porównaniu z CK (czy z innymi znanymi mi punktami), można uznać za późnego Gierka. Ja ze swojej strony mogę tylko zachęcić do oddawania krwi, a jeżeli ktoś się bardzo boi to niech pierwszy raz spróbuje oddać krew w pkt-cie krwiodawstwa na Ogińskiego w szpitalu.
~. 12-03-2019 13:12
Często oddaję krew, lecz krwiodawstwo w Jg to tragedia! Lekarz który bada, sam potrzebuje pomocy, bez urazy ale on ledwo chodzi, nie mówiąc o funkcjonowaniu! W JG brak jest możliwości oddania płytek krwi, czy też osocza, a jeździć aż do Wałbrzycha to jakiś żart, czy kpina. Sam punkt jest zbyt mały, często jest tak że nie ma miejsc żeby usiąść.Nie wiem w ogóle po co tam na ścianie wyślą te wyświetlacze skoro i tak każdy wypełnia wszystko papierowo.
~ 12-03-2019 19:05
do: ~. (13:12)
Ledwo chodzi???? Widzę Ją codziennie jak biega przed pracą!
~ 21-03-2019 12:56
do: ~ (19:05)
Akurat mowa o Panu doktorze a właściwie dwóch, którzy mają tam dyżur a nie Pani Ewie. Obsługa w naszym mieście jest straszna. Odechciewa się!
rymcycymcy 12-03-2019 14:01
Z hivilisem ...nie mogę ?! ...dyskryminacja ! ;)
~Sri lanka 12-03-2019 17:59
ludzie krew ratuje zycie nie ma sie czego bac gorzej jak ktos mysli tylko o tym zeby cos za to dostac ja oddaje krew od kilku lat i jestem zadowolony ze komus pomagam moze sam kiedys bede w potrzebie
~Barry - B rh+. 13-03-2019 18:07
Bardzo miła i sympatyczna Pani Doktor.Miło mi się z Nią ostatnio rozmawiało. :) Oddaję krew od 26-ciu lat i nigdy nie robiłem tego dla słodyczy,czy innych dodatków.Dostaję 8 czekolad i zawsze je rozdaję.Główny cel,to mieć satysfakcję z tego,że się komuś życie lub zdrowie uratowało.A jeśli chodzi o przywileje z oddawaniem krwi związane,to oczywiście,że korzystam.Chodzę zawsze z "ustawą dla ZHDK" w portfelu,żeby móc zarejestrować się do specjalistów i nie czekać miesiącami,albo latami w kolejce do lekarzy.Ponadto, w każdym mieście mam komunikację miejską za darmo.W Warszawie darmowe metro,tramwaje,autobusy miejskie,SKM... Dochodzą też zniżki na niektóre leki.Także piękna sprawa i zachęcam wszystkich do oddawania krwi,ponieważ nic to nie kosztuje,nie boli,a świadomość,że się komuś pomogło w jego chorobie,uratowało komuś życie,to najpiękniejszy prezent dla oddającego.
~BS 18-03-2019 14:43
do: ~Barry - B rh+. (18:07)
Nie oddawaj krwi, skoro jesteś chory,i bierzesz leki.
~+Arh+ 15-03-2019 19:35
można narzekać na punkt krwiodawstwa w Jeleniej Górze, na warunki sprzętowo-lokalowe ale Panie tam pracujące robią naprawdę wiele i dają z siebie wszystko, by satysfakcja z honorowego oddawania krwi była jeszcze większa... przecież to nie jest ich wina, że jest mało miejsca w poczekalni, że fotele do donacji pamiętają lata 80-te ub wieku, że często zawiesza się internet umożliwiający fakt rejestracji... Pielęgniarki i tak są naprawdę cierpliwe, pełne wyrozumiałości a przede wszystkim cenię ich zawodowy profesjonalizm... i za to całemu personelowi RCKiK w Jeleniej Górze przy ul. Ogińskiego z skromnie dziękuję :-)
~anonim 23-03-2019 21:47
A co z rodzinami tych którzy biorą krew. Nie poczuwają się do ratowania swoich bliskich?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głosy za strajkiem?

Kończy się referendum strajkowe

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Wszyscy za strajkiem

Żeromalia na filmowo

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
585
Tak
62%
Jest dobrze, jak jest
14%
Nie
23%
Nie ma zdania
1%