MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Krew pilnie potrzebna – na Euro 2012’

Wiadomości: Region
Sobota, 2 czerwca 2012, 10:19
Aktualizacja: 10:20
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Szpital w Wałbrzychu apeluje o oddawanie krwi, która może być pilnie potrzebna w całej Polsce w związku z Euro 2012. W Jeleniej Górze szczegółowe informacje w tej sprawie udziela punkt poboru krwi w szpitalu przy ul. Ogińskiego, pracujący w godzinach 7.30 – 12.00.

Pracownicy stacji krwiodawstwa w całej Polsce apelują o oddawanie krwi już od dłuższego czasu. Medycy przewidują, że podczas rozgrywek Euro 2012 każda kropla krwi może być na wagę złota. To, czy krwi nie zabraknie wyjaśni się dopiero podczas Mistrzostw Europy. Jeśli będą braki, w sytuacjach kryzysowych trzeba będzie ją transportować z innych województw.

Tymczasem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu informuje, że w okresie wakacyjnym, od wczoraj (1 czerwca) do 31 sierpnia 2012r.
do ekwiwalentu kalorycznego po oddaniu krwi każdy dostanie dodatkowo dwie tabliczki czekolady.

- Zapraszamy do dzielenia się "życiem" z potrzebującymi – zachęcają organizatorzy akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bez znaków akcyzy

Odkrycia w kościele

Wytną drzewa

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~xyg 2-06-2012 10:39
Czy prawdą jest że naszą oddana krwią macie prawo handlować, coś ostatnio głośno o tym było na TVNie
~siwy 2-06-2012 10:58
Oddawajmy krew, jestem jak najbardziej za tym. Ale dodtkowo 2 tabliczki czekolady to chyba jakieś żarty. Nie dziwie się dlaczego tak wiele osdób jeździ do Niemiec oddawać krew, gdzie dostają za to całkiem przyzwoite pieniądze.
~pB 2-06-2012 11:41
Handel krwią odbywa się co najmniej od 1997r a ostatnio było to nagłośnione ze względu na klauzulę którą trzeba podpisać odnoszącą się do odpłatnego przekazania krwi szpitalom i grupom farmaceutycznym. Do przekazania mają być nadwyżki i tu mamy sedno sprawy... Jakie nadwyżki??? przecież punkty apelują już od dobrych 10 lat że krwiodawców nie ma, krwi nie ma, zapasy są na tak niskim poziomie (słynne materiały tv z wielką lodówką i dwiema porcjami krwi;). Reasumując to jest żerowanie na ludzkim altruizmie brać tkankę jako tzw dar serca i odsprzedawanie go koncernom farmaceutycznym a później lamenty że krwi nie ma i namawianie ludzi dodatkowymi dwiema tabliczkami czekolady to jest poniżej naszej godności. ps. jedyny plus?! dzień wolnego także chętnie oddam krew żeby mieć dzień na ogląd meczy.
~ 2-06-2012 11:50
A czy Wy idziecie oddać krew wierząc, ze komus ona może uratować życie czy dla tabliczki czekolady i tej całej paczki?? Nic juz się nie robi bezinteresowanie, szkoda....
~@ 2-06-2012 12:32
altruizm, humanitaryzm - to piekne hasła, ale rzeczywiście kalrowniej by było, gdyby odawana krew była wyceniona w złotówkach...W końcu usług medycznych też nie mamy tak calkiem za darmo...Dwie tabliczki czekolady - to kiepski zart...
~anonimm 2-06-2012 12:41
I tu się zgodzę z przedmówcą. NFZ potrafi wszystko wycenić a jakoś tego nie. W Niemczech płacą i mają a u nas jest jak zwykle żerowanie na ludziach, i tak jest ze wszystkim vat, emerytury, euro, misje wojskowe. Za wszystko płacą ludzie obywatele Polski to dla czego rząd nie płaci ludzią za krew
~krewki jan 2-06-2012 12:50
Do tych co piszą o handlu krwią - chodzi o sprzedawanie osocza, które jeżeli nie zostałoby sprzedane, to i tak poszło by na utylizację. Więc nie panikujcie, nikt nie handluje Waszą krwią.
~pB 2-06-2012 13:07
Polecam krewkiemu janowi ustawę a w szczególności cytowany art. 19 Dz. U. z dnia 11 września 1997 r. Art. 19. 1.Krew i preparaty krwiopochodne są wydawane przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi za opłatą. 2.Opłatę za wydawaną krew i preparaty krwiopochodne ustala jednostka organizacyjna publicznej służby krwi w wysokości nie przekraczającej rzeczywistych kosztów pobrania krwi, jej przetwarzania na preparaty krwiopochodne oraz kosztów przechowywania, opakowania, oznakowania i transportu krwi, a także preparatów krwiopochodnych. 3.Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania opłat za krew i preparaty krwiopochodne wydawane przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi."
~ 2-06-2012 13:50
Handel krwią, wolontariusze oddają krew, sam raz oddałem dla konkretnej osoby, ale jak patrze na służbę zdrowia, to nie leczy się chorych tylko diagnozuje i wyciąga od nich kasę, sam mam schorzenie nierozpoznane i nawet nie idę do tego schorowanego systemu po pomoc. I nic od tego systemu zwanego polską nie chcę!!!!
~Henijo 2-06-2012 14:14
Jak widzę komentarze w większości piszą ci,którzy tylko gdzieś(w necie) o tym czytali.1.Sama idea oddawania krwi-Jesteśmy HONOROWYMI DAWCAMI KRWI(istnieją także płatni),2.Mowa jest o dwu DODATKOWYCH tabliczkach czekolady.3.A co dziś w służbie zdrowia jest za darmo,że narzekacie na "handel krwią"?Czekolady które dostajemy też kosztują,przetwarzanie,separowanie i konserwacja krwi także...! Wszystkim narzekającym proponuję wybrać się chociaż raz w życiu do stacji krwiodawstwa!Pewnie w przypadku gdy wy,lub ktoś z waszych bliskich w szpitalu usłyszy ,że niestety z braku krwi operacja nie będzie przeprowadzona(A może nie udała sie? ),będziecie głośno krzyczeć jak to jest możliwe? Ruszcie 4 litery i zróbcie coś dla innych!Nawet firmy farmaceutyczne robią z krwi LEKI!
~Henijo 2-06-2012 14:56
Jak widzę komentarze w większości piszą ci,którzy tylko gdzieś(w necie) o tym czytali.1.Sama idea oddawania krwi-Jesteśmy HONOROWYMI DAWCAMI KRWI(istnieją także płatni),2.Mowa jest o dwu DODATKOWYCH tabliczkach czekolady.3.A co dziś w służbie zdrowia jest za darmo,że narzekacie na "handel krwią"?Czekolady które dostajemy też kosztują,przetwarzanie,separowanie i konserwacja krwi także...! Wszystkim narzekającym proponuję wybrać się chociaż raz w życiu do stacji krwiodawstwa!Pewnie w przypadku gdy wy,lub ktoś z waszych bliskich w szpitalu usłyszy ,że niestety z braku krwi operacja nie będzie przeprowadzona(A może nie udała sie? ),będziecie głośno krzyczeć jak to jest możliwe? Ruszcie 4 litery i zróbcie coś dla innych!Nawet firmy farmaceutyczne robią z krwi LEKI!
~Jolcia 2-06-2012 16:45
Jeny a czym wam tylko na giftach za tą krew zależy? Ja oddaję i nie obchodzi mnie co mi za to dają. Poza tym nie dwie a 4 tabliczki i pół kilo orzeszków. Gdybym chciała mogłabym jechać chociażby do Zielonej góry- tam dają 10 tabliczek w różnych smakach- nie muszę szukać ekstra w Niemczech. Oddaję krew bo chcę komuś pomóc. Od dawna o tym marzyłam ale zdrowie mi nie pozwalało. Teraz kolejny raz w naszym jeleniogórskim szpitalu pojawię się w październiku.
~karpniczanin 2-06-2012 18:27
Witam ja oddałem już 55litrów krwi i jest trochę mi głupio jak wałbrzyska RCKiK traktuje krwiodawców w naszym regionie(po części jest to wina szefostwa klubu HDK). Zamykają punkty obcinają posiłki regeneracyjne wartość kaloryczną za oddaną krew,a to jest ściśle określone w przepisach. Ale NIGDY nie oddałbym krwi za pieniądze jak to robią inni i jeżdżą do Niemiec sprzedać krew. Oddaję bo wierzę że POMAGAM i nie słuchajcie innych ODDAWAJCIE KREW.
~ 2-06-2012 20:35
nie dość że naszą krwawicę roztrwonili na stadiony i drogi to jeszcze krwi się zachciewa
~ali 2-06-2012 22:52
Jedzmy do goerlitz i oddajmy krew za 100euro to przyzwoita kasa
~ 3-06-2012 11:50
Otwierać psychuszki bo prze to euro to wam się we łbach poprzewracało. Lemingi !
~ 3-06-2012 16:51
To ma byc wojna? Pozamykac stadionowych psycholi to krew nie bedzie potrzebna.
~ 3-06-2012 17:35
Na zdrowy rozum komu potrzebne to cale Euro zwlaszcza teraz gdy wszechobecny kryzys neka gospodarki krajow. Druzyny o pomieszanych narodowosciach graja dla poszczegolnych krajow. To sport czy biznes jednostek? Czy to ma jeszcze cos ze zdrowego sportu?Kasa wywalona na stadiony po Euro pojdzie w bloto, bo tych molochow nikt nie utrzyma. Polska pilka i tak juz jak kraj jest na dnie. Kogo bedzie stac oplacac te monstra zeby zagrac jak zwykle w wykonaniu Polakow partacki mecz. Spojrzmy ile zaniedbanych spraw zalatwily by te pieniadze, chocby w lecznictwie, czy szkolnictwie. Infrasktruktura kolejawa i drogowa, owszem zkorzystala, ale to szkielet gospodarki, ale stadiony?
~Vikusia z Niemiec. 4-06-2012 9:12
Krew mnie zalewa przez tych smutnych polakow i smutną polskę. A w polsce brakuje krwi, bo polacy nie są czystej krwi...
~uczeń 4-06-2012 10:54
W środę 6 czerwca o godzinie 9.30 do 12.00 w Piechowicach w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych będzie akcja oddaj krew. Żeby oddać krew trzeba ważyć 50kg lub więcej , przy sobie trzeba miec dowód lub jakiś dokument, zapraszam wszystkich ; )) !
~Jacek Cech 7-06-2012 8:08
Informacje o braku krwi w szpitalach to czysta propaganda głoszona przez stacje krwiodawstwa które robią na tym procederze niezły biznes. W Bankach Krwi jest jej za dużo i robi się wszystko aby było jej jeszcze więcej tylko po to aby móc legalnie sprzedawać nadwyżki za ciężkie pieniądze. Wystarczy pojechać do Gorlitz aby się o tym przekonać. W City Center jest stacja krwiodawstwa z prawdziwego zdarzenia gdzie każdy krwiodawca może oddać osocze za przyzwoitą kwotę 20 euro. Bardzo mila obsługa w języku Polskim i Niemieckim, do tego smaczna kawa i lody. Godziny otwarcia placówki od 7.00 - 18.30 a w soboty od 7.00 - 12.00 Zainteresowanym podaję adres; Haema Centrum Krwiodawstwa Gorlitz An der Frauenkirche 12. tel +49 (0) 3581 877 780.
~Jacek Cech 7-06-2012 8:32
Dodam że byłem wieloletnim zasłużonym honorowym krwiodawcą w Polsce ale miałem dość dymania mnie i traktowania jak osła i wmawiania mi jak mało krwi jest w szpitalach. Obecnie oddaję krew w Niemczech gdzie nikt nie kryje się z tum że robi na tym biznes. Uczciwe podejście do krwiodawcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przebudowa w centrum

O bezpieczeństwie

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Ulica Krakowska gotowa

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
192
Tak
39%
Nie
52%
Nie wiem
9%