MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kreską Güntera Grassa w Łąkowym Kamieniu

Wiadomości: hauptmanna
Piątek, 16 października 2009, 12:11
Aktualizacja: 12:11
Autor: Ania
Fot. .....
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” zaprasza 16 października o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy „Grafiki i rysunki Güntera Grassa”, autora, między innymi, powieści „Blaszany bębenek”.

Postaci Grassa nie trzeba przedstawiać fanom literatury. Wokół pisarza zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy ujawnił nazistowski epizod w swoim życiu. Grass to jednak nie tylko pisarz, lecz także rysownik. Jaki? Będzie można się przekonać oglądając dzieła laureata literackiego Nobla (1999), które zawisną w klimatycznych wnętrzach willi Łąkowy Kamień, rezydencji innego noblisty, Gerharta Hauptmanna, w którym działa muzeum literata.

Wystawa będzie klamrą z cyklem wykładów i prelekcji dotyczących twórczości artystycznej Hauptmanna. W piątek, 30 października w muzeum gościć będą m. in. profesor Walter Schmitz z Drezna, prof. Anna Mańko Matysiak z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Geraald Diesener, reprezentujący Lipskie Wydawnictwo Uniwersyteckie. Tematy ich wypowiedzi to „Hauptmann – scenariusze filmowe i filmy”, „Gerhart Hauptmann w polskich encyklopediach i leksykonach”, „Gerhart Hauptmann – (tylko) jeszcze ikona pamięci?”

Ogłoszenia

Czytaj również

Odnowią parking przy cmentarzu

Wirtuozi jazzu

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Komentarze (2) Dodaj komentarz

piipi 17-10-2009 11:13
~Pamiętam list otwarty,który napisał Grass do Prezydenta Gdanska - Pawła Adamowicza, wtedy to autor ksiązki "Przy obieraniu cebuli" napisał: .." Chciałbym podziękowac tym mieszkancom Panskiego miasta i mojego miasta,którzy w dalszym ciągu darzą mnie zaufaniem" ...UFAM ! ..pojadę do Hauptmanna obejrzec G.Grassa wystawę !
~regulus 30-10-2009 15:24
Grass, to były esesman, żołnierz 10 Dywizji Pancernej SS Frundsberg, która na Ukrainie ogniem i mieczem zaprowadzała Neue Deutsche Ordung. Ale to robili jego koledzy z batalionu. On siedział pod sosną i pisał powieść, żeby Nobla dostać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Chcą odwołania przewodniczącej

Park już gotowy

Seniorzy na scenie

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
784
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%