MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kręć się, kręć wrzeciono!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 25 lutego 2008, 14:54
Aktualizacja: Środa, 27 lutego 2008, 14:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Oryginalną lekcję tkactwa mieli w poniedziałek uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze. Muzeum Karkonoskie zaprosiło młodzież na ciekawą wycieczkę w przeszłość.

W replice karkonoskiej izby na gimnazjalistów czekały Ewa Krauze oraz Irena Kawerska, które przybliżyły młodym ludziom lniarskie tradycje regionu jeleniogórskiego. Mówiły także o kulturze tkactwa i jego miejscu w historii całej cywilizacji.

Irena Kawerska, która na co dzień – podobnie jak czyniono to przed wiekami – zajmuje się tradycyjnym tkactwem, pokazała na muzealnych eksponatach, jak pozyskuje się przedzę. Młodzi jeleniogórzanie zobaczyli sposób, w jaki jeszcze przed 1945 rokiem pracowała większość pań z podjeleniogórskich miejscowości znanych z tkackich tradycji.

– Od lat przybliżam ludziom to rzemiosło. Prowadziłam warsztaty tkackie w Polsce i Niemczech – powiedziała Jelonce Ewa Krauze, która – jako prząśniczka – zasiadła przy kołowrotku z naręczą przędzy.

Lekcje tkactwa to część programu edukacyjnego Muzeum Karkonoskiego, który towarzyszy doskonałej wystawie „Zapomniane rzemiosła”. Projekt finansowany jest częściowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz pokazów dawnej sztuki tkactwa, MK zaprosiło młodzież na warsztaty ceramiczne oraz w najbliższy poniedziałęk planuje zajęcia poświęcone sztuce pleciątkarskiej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lwowiacy uczcili Święto Niepodległości

Wiadomo kto postawi szatnie – kontenery

Sentymentalny powrót Watry

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Będą opłaty za billboardy

Dla kobiet w Czekoladziarni

Mają w nosie pieszych

W Filharmonii dla Niepodległej

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
984
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%