MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Kręć się, kręć wrzeciono!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 25 lutego 2008, 14:54
Aktualizacja: Środa, 27 lutego 2008, 14:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Oryginalną lekcję tkactwa mieli w poniedziałek uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze. Muzeum Karkonoskie zaprosiło młodzież na ciekawą wycieczkę w przeszłość.

W replice karkonoskiej izby na gimnazjalistów czekały Ewa Krauze oraz Irena Kawerska, które przybliżyły młodym ludziom lniarskie tradycje regionu jeleniogórskiego. Mówiły także o kulturze tkactwa i jego miejscu w historii całej cywilizacji.

Irena Kawerska, która na co dzień – podobnie jak czyniono to przed wiekami – zajmuje się tradycyjnym tkactwem, pokazała na muzealnych eksponatach, jak pozyskuje się przedzę. Młodzi jeleniogórzanie zobaczyli sposób, w jaki jeszcze przed 1945 rokiem pracowała większość pań z podjeleniogórskich miejscowości znanych z tkackich tradycji.

– Od lat przybliżam ludziom to rzemiosło. Prowadziłam warsztaty tkackie w Polsce i Niemczech – powiedziała Jelonce Ewa Krauze, która – jako prząśniczka – zasiadła przy kołowrotku z naręczą przędzy.

Lekcje tkactwa to część programu edukacyjnego Muzeum Karkonoskiego, który towarzyszy doskonałej wystawie „Zapomniane rzemiosła”. Projekt finansowany jest częściowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz pokazów dawnej sztuki tkactwa, MK zaprosiło młodzież na warsztaty ceramiczne oraz w najbliższy poniedziałęk planuje zajęcia poświęcone sztuce pleciątkarskiej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Serca pełne nakrętek

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

SOS dla stawu

Wiadukty prawie gotowe

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Próba przemytu narkotyków do aresztu w Jeleniej Górze

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
820
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%