MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Krajoznawcy na medal

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 4 kwietnia 2009, 13:35
Aktualizacja: 13:35
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Gdzie nakręcono film „Mała Moskwa”? Kim był Wojciech Tabaka? Gdzie przechowywana jest Księga Henrykowska? Na te i inne pytania odpowiadali dziś uczestnicy międzypowiatowych eliminacji Olimpiady Krajoznawczej Młodzieży Szkolnej Dolnego Śląska.

Impreza odbyła się w sobotę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. Zgromadziła uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z kilku placówek oświaty i organizacji turystycznych. Honoru najmłodszych dzielnie broniły dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. W. Puchalskiego z Cieplic.

– Spotkaliśmy się na etapie międzypowiatowym. Drużyny, które tu startują, wcześniej wygrały eliminacje szkolne. Ale – pomimo zróżnicowania wieku i wiedzy – wszyscy musieli napisać dość trudny test – mówi Andrzej Mateusiak, zastępca prezesa koła miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, organizatora zmagań.

Pytania rzeczywiście nie były proste. Trzeba było się wykazać dość szczegółową wiedzą z zakresu krajoznawstwa. I to nie tylko na poziomie regionalnym. Sporo pytań dotyczyło całego Dolnego Śląska. Odnosiły się zarówno do historii jak i zagadnień praktycznych dotyczących wędrówki, czy też czytania mapy. – Nie było łatwo – zgodnie przyznali uczestnicy.

W oczekiwaniu na wyniki wysłuchano ciekawej prelekcji himalaisty Rafała Froni, który opowiedział o swojej wyprawie do Pakistanu. Gawędę ilustrował nie tylko licznymi anegdotami, lecz także fotografiami. Wszystko z pakistańską muzyką w tle.

W zmaganiach najlepsi okazali się – w gronie szkół ponadgimnazjalnych – uczniowie z I Dryżyny Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Z sukcesu ucieszyli się Bolesław Słociński, Artur Menażyk i Dominik Cybulski. Drugie miejsce przypadło reprezentacji „Mechanika” w składzie: Wojciech Grygiel, Krzysztof Janiak oraz Sebastian Zezula. Trzecia lokata też dla gospodarzy i ich II Drużyny, w której wystąpiły: Justyna Paszkiewicz, Agata Krakowiak i Katarzyna Moderska.

„Żerom” triumfował też w kategorii szkół gimnazjalnych. Pierwsze miejsce przypadło ekipie w składzie: Krzysztof Desput, Milena Kokoryk oraz Elżbieta Gołdyn. Drugie miejsce wywalczyła Drużna B z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych (Kamila Fedor, Kamil Zientara i Bartosz Zado), a trzecie – reprezentacja B „Żeroma” złożona z Patryka Podsiadły, Eweliny Kamińskiej oraz Krzysztofa Chodarcewicza.
W „bratobójczym” boju wśród podstawówek wygrała drużyna A z „szóstki” (Marcin Desput, Karolina Stasikiewicz oraz Weronika Indyk). Drugie miejsce zajęli ich koledzy: Małgorzata Desput, Adrian Podsiadło oraz Jakub Krzyśków.

Puchary i nagrody rzeczowe ufundował urząd miasta oraz starostwo jeleniogórskie. W sprawnym przebiegu turnieju pomagała Ewa Parfianowicz, nauczycielka geografii z ZSO nr 1 oraz opiekunowie poszczególnych grup. Teraz laureaci będą się przygotowywali do etapu okręgowego olimpiady, który odbędzie się w maju w Świeradowie Zdroju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Wzrost bezrobocia w powiecie lwóweckim

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~pkp 5-04-2009 7:36
zerom wygral ponownie w coiagu kilku ostatnich lat?? łeee ale widze ze norwid jeszcze gorzej jak kiedys... w ogole nie wymienony...
~Ewelina 5-04-2009 15:33
Norwida w ogóle nie było xD
~~stary byk 5-04-2009 17:07
to grubo xD jak tam chodzilem to jezdzilismy a teraz zlewka?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Straty policzone

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1363
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%