MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Wiadomości: Region
Niedziela, 10 listopada 2019, 10:08
Aktualizacja: Sobota, 16 listopada 2019, 14:57
Autor: 112
5 października 2019 r., minęły 3 lata od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie kraju, w tym też w Jeleniej Górze. Dzięki analizie zgłoszeń lokalnej społeczności. Wpłynęło ich ponad 3300 i wiadomo już, że spełnia ona swoje zadanie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem sieci Internet, które zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli. To właśnie mieszkańcy, podczas konsultacji społecznych założeń tego przedsięwzięcia, wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.

W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej - prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.

Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń. Najwięcej zgłoszeń, które za pośrednictwem KMZB wpłynęło do jeleniogórskiej Policji, to:
Nieprawidłowe parkowanie – 1014
Przekraczanie dozwolonej prędkości – 504,
Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 444,
Niewłaściwa infrastruktura drogowa – 182,
Dzikie wysypiska śmieci – 328.

W wyniku podejmowanych przez jeleniogórskich funkcjonariuszy działań, zarówno na etapie weryfikacji zagrożeń jak i w trakcie ich eliminacji, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów także w wielu innych obszarach, których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają każde zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w regionie jeleniogórskim. Każde potwierdzone zgłoszenie dotyczące nieprawidłowości w zakresie infrastruktury drogowej policjanci kierują do zarządcy drogi w celu usunięcia bądź każdorazowo takie zgłoszenie omawiane jest na Komisji Bezpieczeństwa w celu podjęcia działań eliminujących zagrożenie. Dzięki funkcjonowaniu KMZB wiele zgłoszonych nieprawidłowości zostało wyeliminowanych , natomiast zgłoszenia, których realizacja wymaga większych nakładów finansowych oczekują na ujęcie ich kolejnym budżecie miasta czy powiatu. Przykładem może być ul. Dębowa w Jeleniej Górze, gdzie będzie przeprowadzony kapitalny remont drogi. Ponadto dzięki sugestiom mieszkańców wprowadzono , ale również i usprawniono wiele rozwiązań infrastrukturalnych poprawiających bezpieczeństwo i płynność ruchu. Pozyskano wiele nowych miejsc parkingowych, dzięki wprowadzeniu zmiany w organizacji ruchu, tj. wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na drogach o niskim natężeniu, np. ul. Tuwima, Szewska, Traugutta. Ponadto na podstawie informacji od mieszkańców przeprowadzono czynności wyjaśniające, bądź wszczęto postępowania.

Przypomnijmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, obok programu „Dzielnicowy bliżej Nas” oraz reaktywacji posterunków Policji, to jeden z trzech filarów zmiany filozofii funkcjonowania polskiej Policji mającej na celu realne uspołecznienie jej działań.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wesoły festiwal kolorów

Trwa "Davos" w Karpaczu

Będzie taniej za wodę i ścieki

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 10-11-2019 12:50
Za komuny było płatne ORMO , teraz narobili darmowych kapusi , zes...m się a sąsiad już wie co jadłem i nadaje
~ 10-11-2019 15:49
Śmiechu warte.
~Rallyaction 10-11-2019 15:51
Hahahaha, PR działa, mapa nie.Można sobie zgłaszać do woli. Zero patrolu.
~ 10-11-2019 21:12
Już kilka razy zgłaszałem wysypiska nielegalne w lasach i za każdym razem niepotwierdzone, a śmieci leżą do dziś. Z kolei pod swoim domem zgłaszałem zbiegowiska pijaczków spożywających trunki przy garażach i nielegalnie parkujące samochody. Wszystko bezskutecznie. O kant tyłka potłuc taką mapę, jeśli dyżurny w policji bąki zbija i olewa zgłoszenia. Nawet jak się dzwoni, to potrafią ignorować człowieka i przyjmują dopiero za trzecim telefonem, wykonanym przez innych domowników z innego numeru. A co dopiero taka mapa zagrożeń. Olewka po całości. Wstyd panowie dyżurni z KMP Jelenia Góra. Mam znajomych w policji i opowiadali, jak się olewa ludzi przez brak patroli. Dyżurny mówi, że wysyła patrol, a g.. wysyła. Zgłoszenie, jeśli w ogóle przyjęte, wisi w kolejce 2-3 godziny, a potem patrol tylko przejeżdża ulicą, żeby odnotować w systemie, że w ogóle był na miejscu. I tyle...
~Nick 16-11-2019 14:10
do: ~ (21:12)
Od policji nie można dziś wiele oczekiwać poza drobnymi wyjątkami. Przyszłam na komendę na Armii Krajowej zgłosić zdarzenie i celem otrzymania niezbędnego dokumentu zgłoszenia sprawy na policji przed oddaniem sprawy do sądu. Za przeszklonym pomieszczeniem siedziała młoda policjantka niezbyt chętna do wezwania kogo trzeba. Kiedy unaoczniłam jej, że policja ma obowiązek zajęcia się sprawą z którą przyszłam, wreszcie wezwała policjanta, który spisze protokół. W trakcie oczekiwania ów policjantka w obecności kolegów "rzucała mięsem" pod moim adresem, bo śmiałam przeszkodzić jaśniepani. Nie przebierała w słowach - "leciała" równo. To skandal, że w szeregach policji znajduje się taka osoba.
~ 10-11-2019 23:38
A w Dziwiszowie jak jeździli na crossach po lasach i drogach spod nr 36 tak jeżdżą a policja śpi
~ 11-11-2019 11:25
do: ~ (23:38)
W Dziwiszowie nie ma już lasów bo wszystko wycięli ty konfidencka ciemna maso.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Utrudnienia na trasach rowerowych

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Wysyp grzybów w okolicznych lasach  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
582
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%