Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 5959
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Krajobrazy naszej ziemi, które minęły

Niedziela, 11 października 2015, 16:48
Aktualizacja: 16:51
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Krajobrazy naszej ziemi, które minęły
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (10.10) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej odbyło się seminarium krajoznawcze nt. mijających krajobrazów ziemi jeleniogórskiej. Była mowa m.in. o początkach szybownictwa w naszym regionie, czy pałacach, które odzyskują blask.

W pierwszym wystąpieniu Stanisław Błasiak opowiadał o początkach szybownictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej. Emerytowany pilot PLL LOT, który zdobył złotą odznakę szybowcową z trzema diamentami opowiadał o pierwszych drewnianych szybowcach, które pojawiły się na naszych terenach za czasów niemieckich. Podkreślił również, że Szkoła Szybowcowa w Grunau (od XIII w. Gronowo, w 1945 Grunów, a od 1946 r. miejscowość znana jako Jeżów Sudecki) była drugą taką szkołą na świecie. W 1928 r. powstał tu zakład szybowcowy, który funkcjonuje do dziś. Pierwszy lot po wojnie odbył na naszym terenie Władysław Dziergas – było to 2 sierpnia 1945 r., jeszcze przed wojną Niemcy wznosili się na wysokość 8 tysięcy metrów, a najwyżej na karkonoskiej fali szybowcem Mucha standard wzniósł się w 1960 r. Józef Kurpiela osiągając wysokość absolutną 10 460 m, wspominano również wyczyny Lidii Pazio.

W dalszej części spotkania właściciel pałacu w Czernicy przedstawił historię obiektu o pow. 2800 m kw., w którym mieszka. Swego czasu pałac był zbudowany w kształcie litery U (z lotu ptaka), jednak w 1900 r. dobudowano wejście główne z tarasem. Wiele historii przytoczonych przez zarządcę obiektu sprawiło, że zgromadzeni w sali Książnicy Karkonoskiej zaczęli się umawiać z prywatnym właścicielem na zwiedzanie pałacu.

Wśród poruszanych historii dotyczących krajobrazów ziemi jeleniogórskiej, które przemijają omawiano również „królewską wieś Mysłakowice” - Emil Pyzik, walońskie peregrynacje w Sudetach w wyk. Roberta Pawłowskiego, o pałacu książęcym we Wleniu mówił Sławomir Osiecki, o Cieplicach z lotu ptaka Tadeusz Pilarek, o nowym życiu Bukowca Krzysztof Tęcza, a nowy projekt, który wkrótce pozwoli na symboliczne podróże w czasie, czyli Time Gates – Bramy Czasu w realizacji grupy Arado przedstawił menedżer jeleniogórskich podziemi Krzysztof Wojtas.

Organizatorem seminarium były Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK oraz Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Spotkanie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
127
Jerzy Łużniak
43%
Hubert Papaj
57%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennie
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
 
Polityka
Spotkanie z burmistrzem
 
Polityka
Piechowice: Burchacki vs. Kubielski
 
Karkonosze
Premiera już za tydzień
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group