MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Krajobraz po klęsce powodzi

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 10 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 10 sierpnia 2006, 15:56
Autor: rylit
Fot. rylit
Trwa powolne spuszczanie wody z dwóch zbiorników retencyjnych w Sobieszowie i w Cieplicach. Te akweny uratowały Cieplice i część Jeleniej Góry przed większym zalaniem. Ze skutkami powodzi wciąż walczą w Piechowicach. W stolicy Karkonoszy sytuacja powoli wraca do normy.

Jeszcze wczoraj stan wody w obu zbiornikach był bardzo wysoki i na pewno większy niż ten powodzi w roku 1997. Teraz jest niższy o około dwóch metrów.

Brak opadów i stabilny spust wody spowodował, że poziom wody w zalanych terenach znacznie opadł, odkrywając wielkość zniszczeń po powodziowych. Mieszkańcy Cieplic, Sobieszowa i Jeleniej Góry wspomagani przez strażaków ochotników usuwali skutki powodzi korzystając z pomp oraz innego wyposażenia.

– W niektórych przypadkach wypompowywanie wody z zalanych budynków jest bezcelowe. Obecny poziom wody w gruncie jest tak wysoki, że woda ponownie zalewa te pomieszczenia. Jednak trudno to wytłumaczyć zdesperowanym ludziom – powiedzieli pożarnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojcieszycach oddelegowani do niesienia pomocy powodzianom.

Inna jednostka straży pożarnej z Jeleniej Góry wypompowała wodę z budynków uzdrowiskowych.
Jak zwykle w takich przypadkach zostały poddtopione baseny, które na pewien czas zamknięto dla kuracjuszy. Sytuacja została opanowana dzięki pomocy dzielnych strażaków.

Ze skutkami powodzi wciąż walczą mieszkańcy Piechowic. W wielu domach wciąż nie ma wody. Odbudowa zalanego i zniszczonego ujęcia w Górzyńcu potrwa co najmniej kilka tygodni.
Piechowiczanie mają pretensję, że nie zostali w porę ostrzeżeni przed nadciągającym żywiołem. – Moglibyśmy część dobytku uratować, a tak stało się podobnie jak w roku 1997, a może i gorzej – powiedział nam jeden z mieszkańców, któremu powódź całkowicie zniszczyła mieszkanie i sprzęt domowy.

<b> Prawie zgodnie z rozkładem </b>
Autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego wróciły na tradycyjne trasy sprzed powodzi – informuje Leszek Chmielewski z MZK.
Jedynie pojazdy nr linii 9 do Piechowic Górnych i Górzyńca, na odcinku Sobieszów – Piechowice Dolne, do odwołania będą kursowały objazdem drogą nr 366 z pominięciem przystanków "Szkółka Leśna", "Papiernia" i "Karelma".

Ogłoszenia

Czytaj również

Dyski do remontu

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

95 lat Lasów Państwowych  

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~.::Czarna Panterka::. 10-08-2006 10:23
niop gruuubo się działo...:/
~Polo 10-08-2006 10:40
na zdjenciach z lotu ptaka widac ze w folderach przeciwpowodziowych pomiedzy Wojcieszycami a Cieplicami nie ma wody. Czyzby nie otworzono rezerwowej sluzy kolo Wjcieszyc. Dlaczego!!!
~Kocham Olę F. 10-08-2006 13:14
Nie można to by było zostawić napuszczonego zbiornika w cieplicach - jako zbiornik rekreacyjno widokowy ??
~??? 10-08-2006 14:23
do Polo foldery to są takie teksty reklamowe ze zdjęciami :))))))))))))) a przeciwpowodziowe to sa poldery
~ania 10-08-2006 18:43
działo sie działo mnie na szczęście nie zalało ... , ale przykro mi , że zalało innych ... podobno najgorzej jest (było) w piechowicach zalało tam 60 mieszkań (domów...)
~CochaS 12-08-2006 7:09
Polo, czy Tobie się rozchodzi o tą małą służę, co jest na wałach sobieszowskich od strony Wojcieszyc?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy dla strażaków z powiatu  

Kto do Senatu?

Równowaga między kulturą a naturą

Tłumy we dworze

Wybory: Zwycięstwo PiS

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%