MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Krajobraz po klęsce

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 22 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 22 września 2007, 22:43
Autor: TEJO
Fot. Janusz Lewicki
Druga strona złotej polskiej jesieni.

W niedzielę zaczyna się astronomiczna jesień. Jej przejrzyste dni to okazja na wycieczkę w góry. Przy widoczności sięgającej nawet 100 kilometrów, dzięki chłodnemu i przejrzystemu powietrzu, w całej krasie można podziwiać górskie krajobrazy. Ale nie tylko te miłe dla oka widoczki schronisk i spacerujących w pobliżu turystów.

Z rejonu Łabskiego Szczytu wciąż widać skutki klęski ekologicznej sprzed kilkunastu lat, kiedy to z powodu kwaśnych opadów deszczu, wyginęła większość lasów tego pasma Gór Izerskich. Szkielety świerków i sosen do dziś przypominają o tej niechlubnej karcie z historii Sudetów Zachodnich.

Wprawdzie Karkonoski Park Narodowy wciąż prowadzi nasadzenia nowych drzew i lasy częściowo się odrodziły, taki widok jak na zdjęciu, powinien stanowić przestrogę przed lekceważeniem zgubnego wpływu zanieczyszczeń pochodzących z elektrowni zasilanych węglem brunatnym w rejonie Turoszowa na środowisko naturalne.
Na szczęście dziś częściowo zabójcze dymy tracą toksyczność dzięki nowoczesnym filtrom.

Zapraszamy na „wycieczkę” w góry śladem obiektywu Janusza Lewickiego, któremu dziękujemy za udostępnienie fotografii.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~???? 22-09-2007 11:06
Widok drzew przykry. Ale zdjęcia rewelacyjne.
~Radek 22-09-2007 11:06
Nie rozumiem jednego–przecież jeżeli się kogoś nie sprowokuje–to nie ma winy.. Wiadomo,że jeżeli przyjdziemy do człowieka w kryzysie finansowym–i zaproponujemy mu gotówkę–to zrobi wszystko... Pan który nagrywał spotkanie–nazwał sie przyjacielem Roberta Prystroma.... Obym nie miał takich przyjaciół–bo chyba skończyłbym w więzieniu–ale za morderstwo... Jakiś chaotyczny ten artykuł–pisany razedrganymi rękoma–i zabieganymi oczkami–jedna wielka panika i bełkot... Nagrania zginęły–przypomina to sposoby Ministra Zero–w wykonaniu Leppera (Jutro przekaże prokuratuerze niezbite dowody...i nic nie robi). Panie autorze prowokacjii (nawet nie chce mi się spojrzeć jak się Pan nazywasz)–w ten sposób działają tylko ludzie chorągiewki–nie ma Pan mo...lności, sumienia i sfery stanowiącej połowę mózgu.... Nie wolno nagrywać przyjaciół... Prowokować tym bardziej...W najlepszym wypadku może się Pan nazwać–jak rzecz służąca do wycierania podłóg za komuny–w XXI w. zastapiona przez MOPA. Niestety–widać jeszcze ku temu przyzwolenie społeczne... *Dodam,że Pana o nazwisku Prystrom–nie popieram,bo kurduple u władzy.....a z resztą wiecie sami... Moim zdaniem–nie każdy potrafi być asertywny...szczególnie w gestii pieniążków... i zawsze współwinę ponosi prowokator–bo być może,gdyby tematu nie poruszył–to prowokowany nigdy w życiu nie znalazłby się w sytuacjii,żeby móc złamać prawo... NIe lubię ludzi,którzy potrafią kogoś zniszczyć, zdeptać, zmiażdżyć....w ramach ukrytych celów... *Jednego takiego na górze aresztowali–za nocne spacery po hotelu... Prystrom coś palnął pod bankomatem–i wyrok zapadł–prowokujemy... KTO jest bez winy.... komentujcie kryształowo przejrzyści jeleniogórzanie...
~Rudebwoy 22-09-2007 11:14
Szkoda... szkoda drzew:(
~turysta 22-09-2007 11:35
Gdzie jest Łabski Szczyt a gdzie Góry Izerskie? Może wystarczy spojrzeć na mape w trakcie pisania tego artykułu. Łabski Szczyt jest mniej więcej w środku Karkonoszy, a z jego okolic tylko widać w oddali Góry Izerskie.
~doinformowany 22-09-2007 12:05
Tonie kwaśne deszcze pozwoliły rozmnażać się szkodnikom lasów szpilkowych,norniki i myszy też tam były.Lepiej poszukać żródeł klęski niż pisać o problemie po łebkach.
~xyz 22-09-2007 12:24
A... i te drzewa no Twoim zdaniem korniki zjadły? To powodzenia. Zawsze musi się coś nie podobać? To nie czytajcie. Skąd taka buta?
~do "doinformowany" 22-09-2007 13:09
"Tonie" to twoja ortografia i to szybciej niż Titanic. Główna przyczyna klęski były kwaśne deszcze, a właściwie kwaśne chmury, które w tym obszarze zalegają większą cześć roku właśnie na wysokości lasów Gór Izerskich. Chmury te powstały na wskutek działania trzech elektrowni opalanych węglem brunatnym z rejonu Polski, Czech i Niemiec w latach 80tych. Specyficzne prądy powietrzne, które w 90% mają swój kierunek właśnie na nasze góry dokonały reszty dzieła zniszczenia. Dopiero Poważne potraktowanie problemu i zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło wyeliminować szkodliwe oddziaływanie tych elektrowni na nasze lasy. Poszukaj w internecie a znajdziesz na ten temat wszystko. To wstyd ze nie znasz tej historii jako mieszkaniec Jeleniej Góry.
~alfonso 22-09-2007 13:53
filtry (a te filtry... niby iso 14001), jasne... klęska trwa nadal i bedzie, drzewa to nie rosliny które obfitują w kwiaty co roku. Tutaj trzeba czasu, za 30 lat zobaczymy zalesione zbocza. Porażka to jest. Najlepsze, że sponsorami drzew są elektrownie... to taki marketing, my trujemy ale sadzimy za to 3 drzewa proporcjonalnie za 3 tony dymu........ MASAKRA! jak z filmu dosłownie, tam drzewa nigdy nie będą jak były kiedyś......... to zostało zniszczone na zawsze.
~do do "doinformowany" 22-09-2007 15:57
Pisze się : na skutek lub wskutek. NIE " na wskutek". Przyganiał kocioł, garnkowi. Pozdr
~zloty666 22-09-2007 16:43
problem zaczął się w momencie nasadzenia tzw. monokultury leśnej, czyli tylko jednego gatunku drzew, do tego doszło zanieczyszczenie powietrza z "Worka Turoszowskiego" i atak szkodników, które dokończyły dzieła. Teraz wraz z pracownikami Akademii Rolniczej z Wrocławia (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego) zastępuje się monokulturę specjalnie dobranymi gatunkami.
~marl 22-09-2007 22:34
Jesień zaczyna się w niedzielę 23.09.2007 o 11:51 a nie w poniedziałek.
~do "doinformowany" do "do do "doinformow 23-09-2007 0:11
Dzięki, posypię głowę popiołem ;–) Popiszmy tak do siebie, a po paru odpowiedziach publika nie będzie mogła dojść kto do kogo pisze ;–)
~ale, ale 23-09-2007 12:51
dajcie ładniejsze fotki, bo ileś możan się masakrować na progu jesieni!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont ulicy Ogińskiego  

Skarpeta z metamfetaminą

Aktywni sąsiedzi

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

O sporcie w KPSW  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
858
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%