MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Krąg przesiedleńców powstaje w Pławnej

Wiadomości: REGION
Środa, 4 lutego 2009, 12:53
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2009, 8:27
Autor: Mar/tejo
Fot. TEJO
Peregrynacja artystyczno–historyczna, którą wymyślił Dariusz Miliński, twórca zaczarowanego zakątka i Zamku Legend Śląskich w Pławnej Dolnej pod Lwówkiem, będzie kolejną atrakcją nie tylko do oglądania, lecz także do przemyślenia.

Chodzi o „Krąg przesiedleńców”, instalację rzeźbiarską autorstwa czeskiego artysty rzeźbiarza Joszki, która symbolicznie nawiąże do dziejowych losów Polaków i Niemców zamieszkujących do 1946 roku ziemie dolnośląskie. Ówcześni mieszkańcy zostali, wówczas dziejowo zmuszeni do opuszczenia swojej małej ojczyzny i znalezienia sobie miejsca w zdruzgotanych wojną Niemczech. Z kolei Polacy, którzy tu przyjechali, zastali niespotykane na ziemiach, gdzie przebywali wcześniej, warunki cywilizacyjne. Niejednokrotnie nie docenili tego dziejowego daru…

Instalacja składa się z kilku rzeźb symboli, które powstają właśnie na podwórku w Pławnej Górnej. Joszka, Czech z Brna, przyjechał tu w ubiegłym roku na wakacyjny plener artystyczny. Wówczas nawiązał współpracę z Darkiem Milińskim, której owocem jest tworzona przez niego instalacja artystyczna. Rzeźbiarz pracował w pocie czoła nie zaważając na mróz i śnieg. W tym tygodniu ma skończyć swoje dzieło.

Reszty dopełni sam Darek Miliński, który całość uformuje w krąg. – Czekam tylko, aż ziemia odtaje – mówi.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu Jelonki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał projektów

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Komentarze (10) Dodaj komentarz

rymcycymcy 4-02-2009 13:44
Fajnie. Czescy rzeźbiarze są specjalistami od kontrowersyjnych instalacji :)
~Tomy M. 4-02-2009 14:47
Dariusz Miliński - Prawdziwy mistrz jakich już bardzo mało na świecie. Polecam jego książkę "Urodzony na cmentarzu" Rewelacyjna pozycja, rzadko opisywana rzeczywistość ludzi mieszkających i dorastających wśród wielu artefaktów niemieckiego pochodzenia co do których nikt nie miał pojęcia czemu służyły. Niesamowity opis dorastania w powojennej biedzie. Prywatnie Pan Dariusz również może służyć za wzór człowieka. Natomiast z punktu widzenia techniki malarskiej absolutny mistrz na skalę całego świata. Był, jest i zawsze pozostanie moim największym guru sztuki wszelakiej, mimo że praktycznie się nie znamy.
~ed 4-02-2009 17:12
a kiedy pan miliński odda jelenia co stoi w plawnej a mógł stać w jeleniej?
~mietek 4-02-2009 20:41
Tak trzymać P.Darku! Powodzenia w tych pomysłach i ich realizacjach.
~maływładzio 4-02-2009 21:26
a mii tam Niemców nie szkoda, mają za swoje, poza tym pod względem etnicznym Dolny Śląsk nigdy nie był i nie będzie Niemiecki
piipi 4-02-2009 23:49
..do - [~Tomy M..]..po przeczytaniu tej ksiazki zrozumialam,ze mezczyzni inaczej kochaja.
~dsa 5-02-2009 17:28
dsasd
~Będący w Pławnej 5-02-2009 17:34
Przejazdem, uważam że ten pan raczej zaśmieca Pławną niż dodaje jej uroku. Ten jeleń przerażą, quasi kamieniczki szpecą. Książka jest też ochydna. Też urodziłem się na na ziemiach zachodnich i nigdy nie ganiałem po ich cmentarzach. Może to kwestia wychowania.
~Tomy M. 6-02-2009 0:02
~Będący w Pławnej ... nie rozumiesz ani sztuki ani literatury. "Urodzony na Cmentarzu" to nie jest PAMIĘTNIK. To a...liza pewnych zachowań i życia powojennego wśród przedmiotów które pozostały po innej cywilizacji, to niespotykane nawet w skali świata. @piipi Ludzie różnie kochają, dzielenie ich płcią nie jest dobrym pomysłem. Miłość mężczyzny jest specyficzna, mężczyzna kocha ZA NIC, a potrafi kochać nawet nie będąc kochanym.
~Cogito 13-02-2009 13:39
Ehhh, Tommy, pojedź tam, pomieszkaj trochę,nie dzień, ale z rok, pobądź z nim i popracuj dla niego, a roztrzaska się Twój wyidealizowany obraz tego wszystkiego o książkę z chłopczykiem na okładce.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Centrum po remoncie

Docenili grupę wieńcową

Ćwierć wieku Teatru Maska

Senator zachęca do głosowania na maszty

Kiedy zniknie ten wykop?

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
353
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%