MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Krąg dobrego słowa. Pięć lat w cieniu Lipy Czarnoleskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 16 grudnia 2011, 19:33
Aktualizacja: Sobota, 17 grudnia 2011, 9:39
Autor: RED
Fot. RED
Tomiki z wierszami różnych autorów, seminaria, warsztaty, szkolenia, konkursy i portal internetowy – to tylko ramy działalności pasjonatów słowa pisanego zrzeszonych w Stowarzyszeniu W Cieniu Lipy Czarnoleskiej, które dziś, w Książnicy Karkonoskiej obchodziło pięciolecie istnienia.

To jedno z prężniej działających stowarzyszeń w Jeleniej Górze. Choć skupia twórców i pasjonatów, którzy w wielu przypadkach mają już za sobą tzw. zawodową aktywność, nie jeden pracujący mógłby pozazdrościć wigoru, operatywności i widocznej obecności w życiu kulturalnym miasta i regionu.

Na czele Stowarzyszenia W Cieniu Lipy Czarnoleskiej stoi Zofia Prysłopska, a wiceprezesem jest germanista, wykładowca Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej Józef Zaprucki. Wśród osób mocno zaangażowanych na rzecz tej organizacji jest Maria Suchecka, dziennikarka i poetka, która z niezmiennym wdziękiem i przebojowością robi wszystko, by propagować słowo. Dobre słowo.

Bowiem właśnie promocja „słowa” nie tylko w kontekście poezji jest głównym celem działalności Stowarzyszenia, które dziś obchodziło pięciolecie istnienia. W jego gronie nie brakuje pomysłów, jak dotrzeć do najszerszego kręgu odbiorców, którzy – mimo pośpiechu codzienności i banalizacji wielu pojęć – mają czas na refleksję i twórczość.

Cykliczne konkursy, warsztaty literackie i tomiki poezji wydawane przy okazjach różnych. W tym także – nowatorskie – wydawnictwa składkowe, w których pochwalić się swoimi „słowami” może każdy. Nie trzeba więc pisać do szuflady, bo panie z Cienia Lipy Czarnoleskiej podadzą pomocną dłoń. Aktualnie trwa przygotowanie do wydania kolejnego „składkowego” tomiku, tym razem zawierającego prozę, opowiadania pod wspólnym hasłem „tajemnica”.

Organizacja dała się poznać także poza granicami Polski. We wrześniu w Frankfurcie nad Odrą (Niemcy) poetki zrzeszone w Stowarzyszeniu, Barbara Pawłowicz i Stanisława Jarmakowicz odebrały wyróżnienia zdobyte w konkursie „Kleist i ja”, za napisanie wierszy inspirowanych twórczością Heinricha von Kleista, niemieckiego prozaika, poety i dramaturga.

Dziś w Książnicy Karkonoskiej nie zabrakło ciepłych słów, życzeń kolejnych lat owocnej działalności, gratulacji z okazji pięciolecia Stowarzyszenia. Popołudnie uświetnił występem zespół Vocalis. Anna Skóra (mezzosopran) i Joanna Moryc (sopran) oraz pianistka Róża Wysocka oczarowały publiczność występem „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Nie obyło się bez bisu, a goście i gospodarze spotkania śpiewali razem z solistkami znane przedwojenne przeboje: „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Seksapil to nasza broń kobieca”. Spotkanie prowadziła Ewa Pelzer.

Często aktualizowany i pełen ciekawych nowinek z zakresu działalności Stowarzyszenia serwis działa pod adresem: www.strumienie.eu Warto zajrzeć!

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Śmierć na żwirowni

Na Orlim i Głowackiego bawili się doskonale

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~urszula 16-12-2011 20:33
gratulacje, tak mało jest teraz ludzi z pasją, każda taka "perełka" jak to Stowarzyszenie to SKARB
~safona 16-12-2011 20:48
Gratulacje dla Ewy Pelzer, która z wielkim wdziękiem i swobodą poprowadziła dzisiejsze spotkanie.
~ERYK 16-12-2011 21:27
Szkoda , ze jest brak informacji spolecznej i innych wiadomości o takich fajnych spotkaniach . Zawsze dowiem sie po czasie lub ostatni. Załuje . ...
~Graal 16-12-2011 21:43
Taka tam poezja...czytałam niektóre z tych tomików w Książnicy Karkonoskiej...same to patetyczne i przebujane romantyzmem...gdyby opisywanie wylgarnego współczesnego świata było zbyt obrzydliwe dla poezji.
~fikus 16-12-2011 21:47
O biedny Internauto, jesteś jak ten rekrut, któremu wszystko kojarzy się z .... Szanowny Heasd ...Możeś też niespełnionyś tak, siak albo inaczej????
~quartz 16-12-2011 22:40
w koncu sie ktos dopatrzył że wulgaryzmy piszą i usunięto...
Piipi Jelonkowa 16-12-2011 23:00
~BRAVO ! .. wasze pisanie to .. już zagrożenie dla szuflady,gdyż myśli przekazane na papier w blasku słonca są najpiękniejsze !
~Graal 17-12-2011 1:20
a Was drodzy poeci...mimo waszego wieku proszę nie zjadać rozumów...tylko może zacząć od początku...czyli od czytania poezji innej niż własna...bo kółko wzajemnej adoracji to dośc idiotyczne zajęcie...sztuka dla sztuki...to nie ta epoka...patrząc na te zdjęcia to parodia poezji była
~xyz 17-12-2011 7:48
A o występie Piaska w Tesco to nie łaska napisać? Występ Piaska był bardziej interesujący. Bez urazy dla innych...
~... 17-12-2011 9:15
do ~xyz - czy byłeś na obu?
~tyzpoeta 20-12-2011 19:41
Ja myślę, że panie z tego stowarzyszenia piszą z nudów. Już wiele w życiu widziały. Tylko się dziwię, przecież już kariery nie zrobią?! Idą też takie panie do "szansy na sukces"... po co???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Weekend w Małej Japonii z Radiem Eska Summer City  

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Spektakle online w Domu Gerharta Hauptmanna

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
128
Tak
41%
Nie
52%
Nie wiem
8%