MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Kradną zabytki

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 8 stycznia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. ARCH. STRAŻY GRANICZNEJ
Obywatel Niemiec strażnicy próbował wywieźć z Polski dwie kamienne, rzeźbione płyty nagrobkowe z napisami w języku niemieckim. Podobnych zdarzeń było więcej.

Niemiec wpadł na przejściu granicznym w Jędrzychowicach. Płyty przewoził samochodem. Czujność strażników granicznych wzbudził fakt, że niedawno na jednym z cmentarzy w okolicy skradziono właśnie płyty nagrobkowe.
Przeprowadzone śledztwo potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia – jedna płyt pochodziła właśnie z tego cmentarza. W wyniku postępowania zatrzymano także Polaka, który przyznał się do jej kradzieży. Obecnie prowadzone są dalsze czynności zmierzające do ustalenia miejsca pochodzenia drugiej płyty nagrobkowej.
To nie pierwszy tego typu przypadek. W ubiegłym tygodniu pogranicznicy ze Zgorzelca znaleźli w samochodzie cztery płyty kamienne pochodzące prawdopodobnie z kradzieży. Samochodem próbował je przewieźć inny obywatel Niemiec. Obecnie prowadzone są czynności zmierzające do ustalenie miejsca pochodzenia płyt.
Z kolei w Jędrzychowicach zatrzymano mężczyznę, który chciał przewieźć na Zachód zabytkowe meble, warte 17 tys. euro. Nie posiadał on dokumentów wymaganych ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, które zezwoliłyby na przekroczenie granicy.
Z informacji przekazanych przez zatrzymanego wynika, że przedmioty te pochodzą prawdopodobnie z 1820 roku. Są to szafy, komody, krzesła, bufet, kufer oraz bieliźniarka. Wszystkie przedmioty zabezpieczono w Placówce SG w Zgorzelcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak nie parkujemy

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~życiowy 8-01-2007 13:23
ciekawe jaką poniesiesie karę, bo jak narazie to niemcy lakonicznie podchodzą do nas Polaków. A nie można np. zabrać samochód na poczet kary i puścić na piechotę. Trzeba zacząć się w końcu szanować.Jakże jestem ciekaw jak w świetle prawa odpowie za ten czyn ob. niemiec. Za ewentualne podpowiedzi serdecznie dziękuje.
~eska 8-01-2007 14:12
A ciekawe co stało sie z oryginalnymi kratami z okien, które po remoncie BGŻ zostały zastąpione jakimis podróbami???
~Do"zyciowy" 8-01-2007 14:21
Prawdopodobnie odpowie po niemiecku -"...ich bin schuldig...).
~życiowy 8-01-2007 14:34
jestem ciekaw rozwoju sprawy, bo ujawnienie było po stronie niemieckiej ze względu na umiejscowienie przejścia granicznego Jędrzychowice.
~gość 8-01-2007 19:42
płyty nagrobkowe poniemieckie? a wala się tego pełno wszędzie kto chce może to zniszczyć i o...ć a jak niemiec chce to wywieżć(może to z grobu bliskich?) to wtedy jest to przestepstwo? dziwny to kraj polska (cytat z Rosa)
~trep 9-01-2007 8:32
Co to znaczy "Obywatel Niemiec strażnicy próbował"?
~pawe.l 9-01-2007 15:06
najlepiej by było znaleźć wszystkie zabytki
~jung werter 11-01-2007 8:13
Obywatel niemiec I strażnicy próbowali wywieźć z Polski...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O bezpieczeństwie

Zmiana na skrzyżowaniu

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
202
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
10%