MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

KPN będzie większy

Wiadomości: REGION
Wtorek, 30 grudnia 2008, 17:16
Aktualizacja: 17:22
Autor: Mar
Fot. Mar
Jeleniogórska rada miejska 17 głosami za przyjęła dzisiaj uchwałę w sprawie uzgodnienia zmiany granic Karkonoskiego Parku Narodowego. Oznacza to połączenie enklawy parku jaką stanowi góra Chojnik i głównego terenu chronionego leżącego w Karkonoszach.

Jak tłumaczył dyrektor KPN, Andrzej Raj, dzięki temu, że obszar parku powiększy się o 360 hektarów w granicach administracyjnych miasta, możliwa będzie rozbudowa infrastruktury turystycznej, jak ścieżki edukacyjne, szlaki rowerowe za środki KPN.
- Połączymy w ten sposób wszystkie piętra roślinne, od dolnego regla po piętro subalpejskie, gdzie będziemy mogli prowadzić stałe obserwacje – tłumaczył dyrektor Raj – ten obszar zamieszkują cenne gatunki ptaków, znajdują się też unikatowe rośliny. Jednocześnie nie będzie w żaden sposób ograniczony ruch turystyczny.

To pierwsze od powstania KPN w roku 1959 powiększenie jego obszaru. Dzisiejsza zgoda rady miejskiej w Jeleniej Górze to początek uzgodnień z lokalnymi samorządami. Teraz przedstawiciele KPN będą zabiegać o zgodę rad w Podgórzynie i Karpaczu. Na terenie tych gmin park chce objąć ponad 600 hektarów
- Na terenie gminy Podgórzyn znajduje się druga część korytarza jaki ma połączyć Chojnik z głównym obszarem – wyjaśnia Andrzej Raj – natomiast w Karpaczu zabiegamy o tzw. Sowią Dolinę, obszar niedostępny dla turystów, gdzie znajdują się stare sztolnie górników oraz bardzo cenne okazy roślin i zwierząt.

- Nie będziemy się przeciwstawiać powiększeniu KPN – powiedział burmistrz Karpacza, Bogdan Malinowski – nie było jasne co się stanie z ujęciem wody w tamtym rejonie, ale już się dogadaliśmy.

Ogółem Karkonoski Park Narodowy powiększy się o 1000 hektarów, czyli o blisko 20 procent dotychczasowego obszaru wynoszącego 5,5 tysiąca hektarów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~oko 30-12-2008 18:14
Teraz turystyka już wyłącznie po czeskiej stronie. Do FOLWARKU ANDRZEJA RAJA - WSTĘP WZBRONIONY!
~gość niedzielny 30-12-2008 19:06
nie wiem co to za sukces, jeśli teren który do tej pory można było sobie zwiedzać bezpłatnie, stanie się płatnym... Ponadto odnoszę wrażenie, że rozszerzenie KPN spowoduje zamiast rozwoju jego ograniczenie vide odwieczne spory Sudetów Lift z KPN o możliwość rozwoju infrastruktury na terenie KPNu, na stoku Szrenicy.
~olo 30-12-2008 19:34
Nie będziemy się przeciwstawiać powiększeniu KPN – powiedział burmistrz Karpacza, Bogdan Malinowski No tak Malinowski oszalał
~ziuta 30-12-2008 20:20
Niech żyją chore pomysły!!!!!
~ 30-12-2008 20:24
turystyka umrze i nawet GOŁĘBIEWSKI nie pomoże,zresztą już się smieją z naszych" atrakcji turystycznych",bo ileż można podziwiać widoki,to było dobre sto lat temu...
~bary33 30-12-2008 20:26
do 18:14 | ~oko | BRAVO!!!!!!!!!!!!!!!! TAK TAK TAK słuszna racja :)niestety.....
~rubik 30-12-2008 21:06
bardzo bardzo dobrze że KPN się powiększa-oby tak dalej
~yoko 30-12-2008 21:06
To jeszcze ul.Wilczą , Sarnią i Karkonoską włączyć do KPN a w wywłaszczonym byłym hotelu świeżo wybudowanym przy ul.Szkolnej zrobić cyntrum szkoleniowe, derechcję i pokoiki gościnne dla ekologów z Warszawki. Ma Szklarska Poręba Pałac Mocholi to Karpacz może mieć Pałac Raja. ALE JAJA !!!
~poldek 30-12-2008 21:09
A co to Maliniaka obchodzi, Skansen Karpacz w KPN - czemu nie !?
~turysta 30-12-2008 21:45
Jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził. Jak zwykle tylko narzekacie......czy to Czesi w KPN niszczą nam oznakowania szlaków?, śmiecą? , łażą jak święte krowy poza szlakami? powodują lawiny ? Jeśli tak to zwracajcie im uwagę. Co? w Czechach boicie się cwaniakować z policją bo mandat rośnie ? Ja często odwiedzam różne Parki Narodowe. Nasz KPN jest OK. Pamiętajcie maruderzy, że to jest PARK NARODOWY, a nie zakład przemysłowy.Tu chodzi o ochronę przyrody,a nie produkcję mebli. Szlaki turystyczne to nie tory motokrosowe.Najlepiej wyciąć wszystko, zalać asfaltem i postawić karuzelę.''NIE BEDZIE NICZEGO'' Jeśli chodzi o nartostrady to na tych co już istnieją nie ma śniegu i chyba nie będzie.Teren KPN w dalszym ciągu można zwiedzać bezpłatnie jeśli jest się mieszkańcem gminy przyległej do KPN. A jeśli chodzi o czeski Park to co? tam biletów nie kupujecie? na gapę się chodzi i jeździ ?
~Ola 30-12-2008 21:48
Co Wy chcecie od Pana Dyrektora? Dzięki niemu w górach teraz będzie jak w raju!
~ 30-12-2008 22:28
Dobra decyzja!!!
~ago od kosmosu 30-12-2008 22:35
tak się wszyscy burzą, a jak się idzie na ten Chojnik lub wokół Chojnika, to miejscowych turystów tam tylu, co kot napłakał
~Ola 31-12-2008 0:15
Do ~ago od kosmosu: Jak ktoś woli siedzieć w domu i popijać herbatę, to jego sprawa. Ja bardzo często chodzę na spacer na Chojnik, szczególnie wtedy, gdy przyjeżdżam do domu na święta.
~Łowca byków 31-12-2008 0:46
No to chyba przyjęcia do pracy będę. Spokojnie, spokojnie nie pchać się - tylko rodzina i znajomi z pierwszej linii !!!
~kmam 31-12-2008 7:18
Dzięki KPN i "zielonym" miasto umrze.
~ago od kosmosu 31-12-2008 9:13
do Oli. Ja nie lubię herbaty, nie piję jej w ogóle, a po górkach spacerować lubię niezmiernie, zabieram ze sobą mineralną niegazowaną.
~góral karkonoski 31-12-2008 9:18
No to za 2 latka podziękujcie Jaśnie Panu Malinowskiemu ,że ustępuje pola dla KPN-u. mali inwestorzy niech spadają gdzie pieprz rośnie a rekiny finnsjery mogą i tak wszystko- nawet wywalić hotel gigant,który zakorkuje miasto. A co tam, po mnie choćby potop -myśli zapewne J.P.Burmistrz.
~Super! 31-12-2008 9:56
Dobra wiadomość!!! A teraz dla wszystkich tych, którym marzy się rozwój. Zobaczcie na Szklarską i Karpacz które tracą swój charakter. Koszmar architektoniczno-planistyczny!!! Masakra!!! Niedługo zza reklam nic nie będzie widać. Ale co tam, skoro można zjeść oscypka i pobawić się przy przaśnej podhalańskiej muzyce. Jak to mówi Jacek Kurski: ciemny lud to kupi!!! Ludziska chcą chleba, wina i igrzysk! A skoro ktoś wspomniał czeską stronę, oto fakty: w Spindlu na stałe mieszka około 1400 mieszkańców w Harrachovie około 1800 osób... i taka ilość jest wstanie się utrzymać z narciarstwa/turystyki. A u nas 8000 w Szklarskiej i prawie 5000 w Karpaczu no i oczywiście wszyscy chcą żyć z turystyki. Okazuje się że goście z przełomu XIX i XX wieku mieli więcej oleju w głowie niż obecni włodarze, polecam gorąco wspomnienia twórcy Muzeum Karkonoskiego Hugo Seydel'a. A teraz lepszy numer. Władze Szklarskiej zatrudniły firme do kreowania wizerunku miasta, firma wzięła się porządnie do pracy i na początek zrobili długoterminowe badania wśród osób odwiedzających miasto. Na pytanie co przyciąga/spowodowało iż przyjechałeś/łaś do Sz.Poręby znakomita większość odpowiedziała że PRZYRODA!!!!
~jelinek 31-12-2008 10:03
Dobra decyzja w kierunku rozbudowy największego skansenu w Karkonoszach. W ślad za tym należy zmodernizować drogi dojazdowe do Czech, tam robi się coraz ciaśniej od turystów z Polski. Problem powstanie z rozbudową dróg przechodzących przez obszar kontrolowany przez KPN. Może powrócić do planów przedwojennych i w końcu przystąpić do budowy tunelu pod Śnieżką.
~Super 31-12-2008 10:32
Jestem za tunelem!!! Tylko że pod Przełęczą Karkonoską!!!
~dred_69xd 31-12-2008 10:55
no i znowu widzę, że większość czytelników jest w czarnolesie!!! Brak perspektywicznego myślenia i polactwo - czyli obrzydliwy pesymizm. NA PRZYRODZIE zarobią wszyscy: pani Jadzia co w mięsnym pracuje, pan Kazio co ulicę sprząta, pani Madzia z rachunkowości, pan Józio co jest przewodnikiem - bo PRZYRODA to jest najważniejsza rzecz jaka przyciąga turystów (nie wyciągi, nie oscypki sic, nie hotele, nie karuzele). Jeśli spieprzymy to co do tej pory udało sie zachować nikt tu nie będzie przyjeżdżać. I niech się ten park powiększa - im na zdrowie!!! Bo przynajmniej znają się na ochronie przyrody. A poza parkiem - co widać? - samochód za samochodem wywozi się drewno, wycina drzewa, nielegalne wysypiska rosną jedno po drugim, brud i smród - to ma być reklama regionu? No i jeszcze ważna rzecz - czy gminy lub miasto maja kasę na utrzymanie ścieżek (tak jak to za niemca było) - nie mają - a park jak widać ma. No i gratulacje dla burmistrza Karpacza - że nie wzoruje się na naszych politykach - bo to już od dawna wiadomo ze na zgodzie więcej można wybudować.
~Liczyrzepa 31-12-2008 13:40
Do ~Super! i ~dred_69xd: Mylicie się bardzo: PRZYRODA przyciąga turystów, ale pod jednym warunkiem - gdy jest odpowiednio ZAGOSPOSPODAROWANA na potrzeby turystów. Tak naprawdę to nie przyroda przyciąga, ale właśnie ZAGOSPODAROWANIE TURYSTYCZNE czyli BAZA MATERIALNA! Wiedzieli o tym już doskonale Niemcy, którzy każdy możliwy zakątek starali się "upiększać", udostępniać, zagospodarowywać itp. Dzięki nim turystyka w regionie kwitła i od czasów zakończenia ostatniej wojny nigdy nie osiągnęła takiego poziomu rozwoju, jak przed wojną. Sama przyroda nigdy nie przyciągnie żadnego turysty, już chociażby sama informacja o niej jest rodzajem jej zagospodarowania. Jeśli chcemy żyć z turystów, musimy pogodzić się z jej - mniejszym bądź większym - zniszczeniem!
~Ola 31-12-2008 14:09
do ~ago od kosmosu : rozumiem - wolisz coś mocniejszego? Ale nie dziw się później, że gadasz od rzeczy...
~do liczyrzepy 31-12-2008 22:30
Ciebie człowieku chyba mocno pokręciło, a cywilizacja za bardzo uderzyła do głowy. Dla turystów najważniejsza jest przyroda, jej dzikość i naturalność, a nie trawa malowana na zielono identyczna z naturalną. Budek z piwem i marnych atrakcji każdy turysta ma pod dostatkiem w miejscu swojego zamieszkania. Puknijcie się wszyscy narzekający i zastanówcie po co i w imię czego ludzie z językiem na brodzie pchają się w te góry, czasami w złą pogodę ? Co? no po co? BO TAM SĄ JESZCZE RESZTKI PRAWDZIWEJ PRZYRODY, a na pewno nie po to by oglądać wasze budki z piwem czy nudne reklamy. Nic nie zastąpi wypoczynku na łonie natury, a namiotu najlepszy hotel. Jeśli nie potraficie tego zrozumieć to trudno - budujcie nartostrady i narzekajcie, że jest za mało śniegu, postawcie więcej reklam ,które zasłonią wszystko może nawet samą Śnieżkę - pozdrawiam
~Liczyrzepa 31-12-2008 22:54
Do postu z 22:30: Czyżby? To dlaczego najwięcej ludzi jeździ w najpopularniejsze miejsca? Dlaczego jeździmy w góry przede wszystkim wtedy, gdy inni jeżdżą? (widziałeś kiedyś, jakie pustki są w Karkonoszach, nawet w środku lata, po godz. 17.00-18.00?). Ile turystów odwiedza mniej popularne, a bardzo cenne przyrodniczo miejsca w Sudetach (np. liczne rezerwaty)? Mimo że większość ludzi powie, że jeżdżą oglądać piękno przyrody, prawda jest zupełnie inna. Statystyczny turysta jeździ przede wszystkim tam, gdzie: (1) jest dobre zagospodarowanie turystyczne i (2) jest dużo ludzi (może zabrzmi to paradoksalnie, ale jeździmy w góry nie po to, aby odpocząć od ludzi, ale wręcz przeciwnie, aby być z nimi). Porównaj chociażby, ile turystów odwiedza Zakręt Śmierci (klasyczny przykład sztucznej atrakcji turystycznej) i pobliski rezerwat Krokusy w Górzyńcu. Są oczywiście wyjątki od tej reguły i turyści wybierający odludne miejsca, ale jak chce się żyć z turystyki, trzeba patrzeć na statystycznego, masowego turystę. Zrozumieli to Czesi i czeskie Karkonosze to turystyczny raj, ściągający turystów także z naszej strony granicy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał na lawecie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Nowy program "Moja woda"

„Zielony” przystanek

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2204
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%