Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10260
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kowary bez paralotniarstwa?

Wtorek, 16 marca 2021, 6:01
Autor: WAC
Kowary: Kowary bez paralotniarstwa?
Fot. użyczone
Planowane przez Miasto zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod dużym znakiem zapytania stawiają dalsze możliwości uprawiania sportu paralotniowego w rejonie Kowar – mówi wiceprezes Karkonoskiego Klubu Paralotniowego Jacek Plona.

Karkonoski Klub Paralotniowy powstał w latach 90. XX wieku. Za swoją siedzibę obrał Kowary, które z uwagi na swoje unikatowe położenie pomiędzy Karkonoszami, a Rudawami Janowickimi słyną w środowisku paralotniowym nie tylko w Polsce, ale i za pobliską granicą. Tak specyficzny i niespotykany układ naszych gór wymusza powstawanie tzw. wiatrów, wyzwalających olbrzymi potencjał dla uprawiania sportu paralotniowego na tym terenie. To sprawia, że członkami klubu są osoby nie tylko z Dolnego Śląska, ale również z Wielkopolski, a nawet Pomorza.

Od wielu lat klub jako lądowisko wykorzystuje teren prywatny u podnóża góry Rudnik - mówi wiceprezes Karkonoskiego Klubu Paralotniowego Jacek Plona. - Potwierdzeniem formalnym tego faktu był zapis w powstałym w 2008 r. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tego rejonu Kowar gwarantujący paralotniarzom wyznaczenie miejsca właśnie pod spełniające wymogi bezpieczeństwa lądowisko. Od tego czasu nie dochodziły do nas żadne sygnały o planowanych zmianach w tym zakresie. Tym bardziej z niedowierzaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację zawartą w ubiegłym roku w obwieszczeniu Burmistrza Kowar w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian studium i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta w obszarze położonym przy ulicy Tadeusza Rejtana, czyli w pobliżu naszego lądowiska. Zamiana ta dotyczy zastąpienia dotychczasowej funkcji usługowej dla sportu i rekreacji, funkcją mieszkalną dla zabudowy. Taki kierunek zmian w tym rejonie miasta pod dużym znakiem zapytania stawia dalsze istnienie naszego klubu. Już wkrótce może się bowiem okazać, że owszem nasi paralotniarze będą mieli skąd startować, ale nie będą mogli korzystać z naszego tradycyjnego lądowiska. Miasto swoich planów z nami nie konsultowało, a w trakcie rozmów nie zaproponowano żadnego sensownego rozwiązania naszych problemów.
Niepokój Karkonoskiego Klubu Paralotniowego moim zdaniem jest przedwczesny, gdyż zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego, na którymi trwają prace nie dotyczą obszaru, z którego korzystają jego członkowie - mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. - Z drugiej strony rozumiem właścicieli terenów gdzie znajdują się lądowiska paralotniarzy, bo przy obecnym zapisie w planie nie mogą w pełni z nich korzystać. Dlatego uważam, że paralotniarze powinni dogadać się z rolnikami, będącymi właścicielami działek co do warunków ich nabycia lub dzierżawy. Ewentualnie podobne tereny mogą też wydzierżawić do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub Nadleśnictwa „Śnieżka” - twierdzi E. Zakrzewska.

Twoja reakcja na artykuł?

6
7%
Cieszy
14
15%
Hahaha
4
4%
Nudzi
15
16%
Smuci
48
53%
Złości
4
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
472
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Czołówka w cieniu dębu
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group