MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kowarskie liściaki najciekawszym rękodziełem ludowym

Wiadomości: REGION
Sobota, 27 sierpnia 2011, 8:16
Aktualizacja: 11:30
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Artystka ludowa z Kowar Barbara Sokołowska została tegoroczną laureatką drugiego miejsca w konkursie na najciekawsze rękodzieło ludowe w ramach VII Jarmarku Tkaczy Śląskich i Kwiatu Lnu „Z lnem w Europie” w Chełmsku Śląskim. Tę nagrodę na kiermaszu artystycznym przyniosły jej liściaki, kompozycje z drzew i kwiatów.

Barbara Sokołowska z zawodu jest ekonomistką. A od roku 2006 propaguje tzw. Pogodną Sztukę „Liściaków”, z którą zetknęła się dzięki twórcy gatunku Czesławowi Rodziewiczowi. Pod bacznym okiem tego wrocławskiego artysty grafika, poety i pedagoga poznawała arkana Sztuki Pogodnej. I tak zaczęła się jej liściakowa przygoda, zamieniająca się w pasję tworzenia i wyrażania swoich emocji poprzez klejenie obrazów z suszonych liści i płatków. Z czasem jednak Barbara Sokołowska odnalazła swój własny styl. W swoich pracach wykorzystuje także nasiona, a nawet korę sosny.

Twórczość Barbary Sokołowskiej prezentowana była na wielu kiermaszach m.in. w Jeleniej Górze, Chełmsku Śląskim, Dusznikach Zdroju, Dzierżoniowie, Łomnicy, Otmuchowie oraz Prudniku. Na swoim koncie ma trzecią nagrodę na XIV Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego 2009 w Prudniku oraz trzecią nagrodę na VI Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości Ludowe i Artystyczne Rękodzieło w Dzierżoniowie w dziale „niekonwencjonalne podejście do sztuki”.

Barbara Sokołowska od kilku lat współpracuje z emerytowaną farmaceutką Aliną Pawłowską, która jest autorką licznych rymowanek. W 2007 roku w restauracji „Gościniec na Starówce” w Kowarach po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace na wspólnej wystawie „Liściaki”. Rok później artystyczny duet Barbara Sokołowska-Alina Pawłowska wydał swój pierwszy tomik „Dziękuję za uśmiech”/„Oczarował mnie świat”, którego promocja miała miejsce w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach i połączona była z wystawą. Kolejne trzy tomiki opublikowane nakładem wydawnictwa AD REM - „Myśli pomalowane” (2009), „Babie lato…” (2010) i „Galimatias” (w kwietniu br.) - cieszą się dużym powodzeniem, m.in. wśród polonistów. Obydwie artystki z Kowar wydały również liczne kartki pocztowe, a swoje prace przekazują na różne aukcje charytatywne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Artystycznie i nie tylko u "Młodych Duchem"

W Filharmonii dla Niepodległej

Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Komentarze (4) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 27-08-2011 11:40
.. jak Czarodziejka ! .. która swoją wyobrażnią z suszonych listeczków tworzy .. żywe piękno !
~baron 27-08-2011 14:38
Gratulacje!!!!!!!!
~Krynia 27-08-2011 19:56
Brawo Basieńko,gratulacje i prosimy o jeszcze.
~MIRKA 30-08-2011 10:00
BASIU GRATULACJE !!!! POZDRAWIAM CIEBIE ORAZ PANIA ALE WASZE PRACE I WIERSZYKI SA SLICZNE :))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Studium na początek

Groźnie na szlakach

Radni KO przeciw kupcom?

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
977
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%