MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kowarskie Kopalnie nową atrakcją w regionie

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Czwartek, 26 maja 2011, 7:33
Aktualizacja: 7:33
Autor: Angela
Fot. Organizator
Połączenie piękna ukrytego świata skał i minerałów ze ściśle tajną historią wydobycia uranu U–238 – to wszystko znajdą ci, którzy odwiedzą Kowarskie Kopalnie. Nowa atrakcja turystyczna została uruchomiona przez Sławomira Adamskiego, syna ostatniego dyrektora kopalni.

Pomysł otwarcia nowej atrakcji turystycznej w Kowarach zrodził się w głowie realizatora tego projektu wiele lat temu. Jednak zanim doszło do przygotowania podziemi do zwiedzania, musiał przejść długą drogę.

- Pierwsze rozmowy w tym temacie podjąłem w 2004 roku, jednak wówczas dzierżawcą tych terenów było Uzdrowisko Cieplice. Dopiero w 2009 roku, kiedy teren wrócił do właściciela, Lasów Państwowych, rozpocząłem poważne rozmowy i ustalenia. W lutym 2010 roku podpisana została umowa, a w kwietniu rozpoczęliśmy udrożnianie i sprzątanie kopalni. Najwięcej problemów przysporzyło nam uzyskanie wszelkich ekspertyz. Obecnie mamy ekspertyzę geologiczno-górniczą oraz radiologiczną, które potwierdzają, że sztolnie są bezpieczne dla zwiedzających i pracowników – mówi Sławomir Adamski.

Aktualnie trasa Kowarskich Kopalni liczy 1600 m, ma stały monitoring Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i jest bezpieczna pod względem promieniowania.
- Mam nadzieję, że obiekt będzie się cieszył dużym zainteresowaniem fanów podziemi i nie tylko. Z doświadczoną kadrą przewodników sztolniowych można u nas zwiedzić największą w kraju kopalnię uranu, odkrywając nieznane fakty z historii. Jest to jedno z największych i najpiękniejszych wyrobisk górniczych Zakładów Przemysłowych R1 – mówi Sławomir Adamski, syn ostatniego dyrektora kopalni.

W planach jest rozszerzenie podziemnej trasy o kolejne ponad 800 m, które zostaną udostępnione do zwiedzania jeszcze w tym roku. W przyszłym roku natomiast inwestor chce uruchomić kolejkę górniczą.
- Obecnie udrażniamy i sprzątamy sztolnię nr 19. Będzie to kolejne 846 m trasy, która umożliwi nam zapętlanie wycieczek. Zwiedzający nie będą już jak obecnie wracać po jednej trasie, ale będą wchodzić z jednej strony i wychodzić z drugiej. Ten drugi etap planujemy zakończyć w październiku. W III etapie, do którego przystąpimy w przyszłym roku, planujemy uruchomienie w sztolniach kolejki górniczej akumulatorowej o długości około 600 m – mówi Sławomir Adamski.

Nową atrakcję turystyczną można zobaczyć codziennie w godz. 10.00 – 17.00 (wejścia są w pełnych godzinach). Zwiedzanie trasy podziemnej odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który opowiada o historii tego miejsca również w języku angielskim i niemieckim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Na roboczo o partnerstwie

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Komentarze (5) Dodaj komentarz

*Piękny Roman* 26-05-2011 11:34
No pięknie :-) Ach te moje Kowary...Kocham to miasto !
~kowarzanin 26-05-2011 12:22
"Takie piękne! Takie cudne! Czy to jakieś czary-mary??? TO KOWARY!!!" - Taki lymeryk o moim mieście...
~małopolanka 26-05-2011 20:00
Miło poczytać o ciekawostkach miasta,w którym chodziło się do liceum. Świetny pomysł.Gratuluję.Pozdrowienia dla pana Sławomira
~iras 28-05-2011 9:51
Bardzo pięknie z pewnością pojadę zwiedzić.
~dydzio 13-07-2011 14:14
Gratulacje dla Pana Sławka Adamskiego i zespołu!!!! Bardzo kompetentnie zorganizowane , a trasa cieszy się słusznym powodzeniem ! Wreszcie sygnał, choć jeszcze niewystarczający ,że coś drgnęło w kowarskiej turystyce! Tym bardziej warto chwalić, bo do inicjatywy P.Sławka za wiele pomocy nie było ,szczególnie ze strony instytucji! BRAWA! Kowarzanie, bierzcie przykład!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Maroko w Casparze jeszcze do 15 grudnia  

Rok niespełnionych obietnic

W Żeromie z... Żeromskim!

Groźna kolizja na Wolności

Marcin Sójka wystąpił w JCK

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
793
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%