MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kowarska półkolonia w siodle

Wiadomości: Kowary /region
Piątek, 21 sierpnia 2009, 6:56
Aktualizacja: 11:58
Autor: Ola
Fot. Ola
„Półkolonia w siodle” to inicjatywa właścicieli kowarskiej stadniny – Konie Parkitny. Pomysł powstał jako urozmaicenie półkolonii organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Kowarach (17–28.08). Od wtorku dzieci zgłębiają tajniki jazdy konnej, a w sobotę wezmą udział w zawodach.

W kowarskiej stadninie - Konie Parkitny, trwają półkolonie dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Pomysłodawcami takiej formy spędzenia wolnego czasu podczas kończących się już wakacji, są właściciele ujeżdżalni. Chodziło o urozmaicenie przedsięwzięcia organizowanego przez MOK, gdzie do końca sierpnia odbywają się darmowe zajęcia dla młodych mieszkańców Kowar (gry, zabawy, zajęcia parateatralne i plastyczne).

Około dwadzieścioro dzieci uczęszcza na zajęcia z jazdy konnej. Przez okres tygodnia, uczestnicy kolonii mają codziennie po 3 godziny zajęć teoretyczno-praktycznych. Program kolonii jest naprawdę atrakcyjny. Zaczynając od poznania zasad obowiązujących na terenie stadniny, dzieci stopniowo uczą się, jak wygląda pielęgnacja konia, przygotowanie go do jazdy. Warto wspomnieć, że drugiego dnia uczestnicy półkolonii jeździli na lonży, a podczas sobotnich zawodów, na które zostaną zaproszeni rodzice, koloniści zaprezentują już niełatwą (biorąc pod uwagę czas trwania kursu, tj. 5 dni) jazdę w zastępie.

Jak wynika z relacji dzieci, nauka jazdy konnej wymaga dobrej kondycji, wielu odczuwa już zakwasy, ale mimo to ćwiczą z pełnym zaangażowaniem pod okiem wymagających instruktorek. Trzeba przyznać, że postępy są coraz bardziej widoczne. Podczas ciężkiej pracy, dzieci mają też chwile wytchnienia. Wtedy słuchają wykładów m.in.: na temat zasad żywienia konia, rodzajów chodów i dyscyplin jeździeckich. Jedna z najbardziej oczekiwanych atrakcji „półkolonii w siodle” to przejażdżka bryczką.

Sobotnie zawody młodych adeptów sztuki jeździeckiej tuż tuż, a po zmaganiach na torze odbędzie się ognisko. Uczestnicy półkolonii na pewno wrócą do szkoły pełni wrażeń i satysfakcji, że podczas tych wakacji zdobyli cenną i piękną umiejętność jazdy konnej.

Takie inicjatywy powinny być zachętą dla wszystkich, którym zależy na rozwoju i pozytywnej rozrywce dzieci i młodzieży z naszego regionu. Powinniśmy też bardziej rozglądać się wokół siebie, bo często atrakcyjne przedsięwzięcia umierają w zarodku. Bywa, że z powodu braku chętnych, trzeba je odwoływać, a wielu ma znowu pożywkę do narzekania na fakt, że „u nas” nic się nie dzieje. Warto też zachęcać nasze dzieci, by odwiedzały Domy Kultury w swoich gminach, gdzie zawsze dowiedzą się o tym, co dzieje się w ich mieście.

Ogłoszenia

Czytaj również

Likwidacja wytwórni metamfetaminy

Japonia od kuchni w Cieplicach

Święto lnu w Łomnicy

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~olo 21-08-2009 9:28
brawa dla Parkitnych
~S... 21-08-2009 12:01
Na prawdę fajna inicjatywa - brawo dla Państwa Parkitnych!
~o 21-08-2009 19:55
No i mają tanią siłe roboczą cóż za bezinteresowność
_Dag 21-08-2009 20:02
I bardzo dobrze :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trawnik to nie parking

Jerzy Szymon Gaj (1960–2019)

Partnersko i kulturalnie

Pneumatyczny namiot dla OSP Łomnica

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
895
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%