Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 9410
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ REGION: Kosztowne nasze brudy

Niedziela, 25 października 2009, 8:39
Aktualizacja: 8:40
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ REGION: Kosztowne nasze brudy
Fot. TEJO
Od stycznia 2010 roku mieszkańcy Jeleniej Góry więcej zapłacą za wywóz śmieci. Powód to podwyżki, jakie już zapowiedziało składowisko w Kostrzycy, gdzie wywożone są nieczystości. Od przyszłego roku cena wzrośnie prawie o 15 złotych za tonę. Dla mieszkańców będzie to wzrost cen o około 15 procent.

Składowanie jednego metra sześciennego odpadów komunalnych, który waży około 300 kg kosztuje około 50 złotych, tona to natomiast ponad 150 złotych. Mimo że opłata marszałkowska za składowanie odpadów komunalnych od przyszłego roku wzrośnie o 5 złotych, Kostrzyca zapowiada, że obecna cena składowania nieczystości wzrośnie o 15 złotych za tonę. Powód?

– Wcześniej nie przenosiła całej opłaty marszałkowskiej na cenę. W tej chwili musi to wyrównać. Korzysta więc z okazji, że jest mała podwyżka opłaty marszałkowskiej i podnosi opłatę składowania o 15 złotych – wyjaśnia Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.

Dla mieszkańców będzie to oznaczało większe wydatki za wywóz śmieci w granicach 15 procent. Jak zapowiada prezes MPGK ostateczna kwota podwyżki zostanie ustalona w najbliższym czasie.

Prezes MPGK w podwyżkach zapowiedzianych przez Kostrzycę, upatruje również dobrej strony. – Zarówno na Kostrzycy, jak i operatorach ciążą obowiązki dotyczące osiągnięcia pewnych norm odzysku niektórych odpadów. Pieniądze z podwyżek, doprowadzą i umożliwią segregację śmieci, przez co będzie większa ilość odzyskanych odpadów organicznych. Dzięki temu, gmina nie zapłaci olbrzymich kar. Te kary mogłyby bowiem zabrać pieniądze przeznaczone na inne cele w mieście.

Przez unijne przepisy podwyżek cen za wywóz śmieci mogą spodziewać się również mieszkańcy w całej Polsce. Zgodnie z wytycznymi do końca roku zostaną zamknięte wysypiska, które nie spełniają norm ekologicznych. Samorządy będą więc musiały zmienić miejsca składowania odpadów, a to nie będzie takie proste. Do końca roku zostanie zamkniętych w Polsce kilkaset wysypisk, z czego 30 w dolnośląskim. Kolejne zostaną zamknięte do 2014 roku i po 2014.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
472
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group