MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Kosztowne nasze brudy

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Niedziela, 25 października 2009, 8:39
Aktualizacja: 8:40
Autor: Angela
Fot. TEJO
Od stycznia 2010 roku mieszkańcy Jeleniej Góry więcej zapłacą za wywóz śmieci. Powód to podwyżki, jakie już zapowiedziało składowisko w Kostrzycy, gdzie wywożone są nieczystości. Od przyszłego roku cena wzrośnie prawie o 15 złotych za tonę. Dla mieszkańców będzie to wzrost cen o około 15 procent.

Składowanie jednego metra sześciennego odpadów komunalnych, który waży około 300 kg kosztuje około 50 złotych, tona to natomiast ponad 150 złotych. Mimo że opłata marszałkowska za składowanie odpadów komunalnych od przyszłego roku wzrośnie o 5 złotych, Kostrzyca zapowiada, że obecna cena składowania nieczystości wzrośnie o 15 złotych za tonę. Powód?

– Wcześniej nie przenosiła całej opłaty marszałkowskiej na cenę. W tej chwili musi to wyrównać. Korzysta więc z okazji, że jest mała podwyżka opłaty marszałkowskiej i podnosi opłatę składowania o 15 złotych – wyjaśnia Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.

Dla mieszkańców będzie to oznaczało większe wydatki za wywóz śmieci w granicach 15 procent. Jak zapowiada prezes MPGK ostateczna kwota podwyżki zostanie ustalona w najbliższym czasie.

Prezes MPGK w podwyżkach zapowiedzianych przez Kostrzycę, upatruje również dobrej strony. – Zarówno na Kostrzycy, jak i operatorach ciążą obowiązki dotyczące osiągnięcia pewnych norm odzysku niektórych odpadów. Pieniądze z podwyżek, doprowadzą i umożliwią segregację śmieci, przez co będzie większa ilość odzyskanych odpadów organicznych. Dzięki temu, gmina nie zapłaci olbrzymich kar. Te kary mogłyby bowiem zabrać pieniądze przeznaczone na inne cele w mieście.

Przez unijne przepisy podwyżek cen za wywóz śmieci mogą spodziewać się również mieszkańcy w całej Polsce. Zgodnie z wytycznymi do końca roku zostaną zamknięte wysypiska, które nie spełniają norm ekologicznych. Samorządy będą więc musiały zmienić miejsca składowania odpadów, a to nie będzie takie proste. Do końca roku zostanie zamkniętych w Polsce kilkaset wysypisk, z czego 30 w dolnośląskim. Kolejne zostaną zamknięte do 2014 roku i po 2014.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nabór do "Planety Uśmiechu"

Zatrzymany za narkotyki

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Jaco 25-10-2009 9:08
Podziękujmy zatem Unii za czyszczenie naszych portfeli.Już to członkostwo zaczyna nam wychodzić bokiem a po wprowadzeniu euro będzie płacz jak na Słowacji.
~teesa 25-10-2009 10:00
Oczywiście decydenci nie mieli pojęcia, jakie są normy unijne i dowiedzieli się w ostatniej chwili, wobec czego nie mogą wysypisk do nich dostosować! ;) Typowo azjatyckie podejście do estetyki i higieny - jak to u nas! "Szarak" za to zapłaci, więc decydenci nie muszą rezygnować ze stanu samouwielbienia...
piipi 25-10-2009 10:28
..szkoda,ze w poblizu mojego bloku brakuje pojemnika na makulaturę !
~EM 25-10-2009 10:36
Nic się nie zmieni po wniesieniu podwyżki na wywóz nieczystości . Mętalność człowieka jest taka, żeby wyrzucić wszyskie brudy jak najdalej od swojej posesji, lub podrzucić sąsiadowi.
~ferro 25-10-2009 10:36
Tessa uważa, że lepiej sypać œmieci do najbliższego lasu, przecież to pozornie kosztuje mniej, taaaa Polactwo w czystej postaci.
aristo 25-10-2009 11:02
Wszędzie prezentuje się tylko jedną stronę problemu. Jest coraz wiącej śmieci. Głównie biorą się one z opakowań towarów, które nabywają klienci, więc to ostateczne ogniwo musi ponieść koszty. A jakoś dziwnym trafem nikt nie wspomina o przyczynach takiego stanu rzeczy, czyli o producentach towarów. Zabiegi marketingowe polegające na osiągnięciu jak największej sprzedaży, polrgają też na formir opakowań. Pudełeczko w pudełeczku, jeszcze kilka w środku torebek foliowych, często wyprofilowane plastykowe wkładki. Wszystko po to, aby wizualnie zauroczyć potencjalnego nabywcę, aby miał mniejsze skrupuły finansowe płacąc za duże opakowanie. Potem ten zawyżony gabarytowo, często szajs trzeba jeszcze transportować setki, tysiące kilometrów. I tak w ostateczności zapłaci za to klient. Za opakowania, które służą do jego oszukania także.
~*** 25-10-2009 11:26
Do ~Jaco bo jakby polacy segregowali odpady tak jak włosi czy niemcy nie byłoby żadnych problemów z opłatami. Śmieci byłoby mniej i opłaty też mniejsze!
~Tomy M. 25-10-2009 11:36
Najmniej ekologiczni są mieszkańcy bloków, tam nikt nie liczy się np. z tym że kosz na śmieci się przepełni , nie jego sprawa. Co miesiąc płaci tyle samo (grosze) za wywóz śmieci i nie ma żadnego limitu w postaci wielkości pojemnika. Ci ludzie nie sortują śmieci. Generalnie nikt poza klientami indywidualnymi nie martwi się ekologią bo mu się to nie opłaca. Trzeba pomyśleć jak spowodować ZYSK z sortowania śmieci ... inaczej nigdy nie będzie to preferowane przez ludzi. Moje dziecko wzbudza czasem zainteresowanie dorosłych pytając gdzie wyrzucić "plastiki", ja sam ze zdziwieniem zauważyłem że ludzie nie sortują śmieci.Sortowanie nie polega na grzebaniu w śmietniku lecz na dzieleniu śmieci już w mieszkaniu, wyrzucają je do innych pojemników. (plastiki, szkło, papier, śmieci organiczne i inne). Czy więc trzeba mieć W DOMU 4 pojemniki ?! Tak DOKŁADNIE, większość mieszkańców domków jednorodzinnych posiada w domu wiele śmietników i sortuje śmieci.
~teesa 25-10-2009 13:06
"Tessa uważa, że lepiej sypać �mieci do najbliższego lasu, przecież to pozornie kosztuje mniej, taaaa Polactwo w czystej postaci." Jeśli chodziło Ci o mnie, to uważam, że już dawno powinno się przystosować wysypiska do wymogów cywilizacyjnych. Poza tym zgadzam się z tym wszystkim, co napisał Tomy M. Ferro: w szkole nie uczyli Cię, co to jest sarkazm???
~abc 25-10-2009 13:10
Fakt zanim niektórzy wyrobią w sobie nawyk sortowania śmieci to one ich zaleja.Wywożenie smieci do lasów,przydrożnych rowów czy do smietników sąsiadów uchodzi bezkarnie.Jakos nie umiemy wyegzekwować udokumentowania wywózki smieci.Wląsciciele domków jednorodzinnych też nie tacy święci albo palą wsi jak leci w piecach albo wyrzucają aby dalej od swojej posesji i nie ważne czy to rzeka,czy sąsiada a najlepiej ZBMowski smietnik.A tak na prawdę to nie trzeba aż czterech pojemników w każdym gospodarstwie domowym wystarczy jeden koszyk z którego przy wyznaczonych pojemnikach dokonuje się segregacji szkła puszek i butelek.a najważniejsze nawyk oddzielania smieci gospodarskich od wtórnych
teessi 25-10-2009 14:20
Też pisałam o tym, o czym pisze teraz Tomy M. Dokladnie tak, cztery pojemniki na śmieci w mieszkaniu. Tak czynią w Krakowie. Kiedy to będzie w Jeleniej Górze? Miasto powinno zainwestować w pojemniki na różne rodzaje śmieci we wszystkich skupiskach ludzkich w Jeleniej Górze, nie tylko przy głównych traktach i (być może) na Zabobrzu. Ludzie by segregowali, ale nie mają dokąd wyrzucać, bo pojemniki ustawione kilka ulic dalej, a z powodu braku czasu nikomu nie chce się nosić zbyt daleko, a starsi i tak nie mają jak, bo im ciężko.
~@ Tomy 25-10-2009 14:21
Tak, oczywiście, mieszkańcy bloków nie sortują śmieci, tylko ciekawe, czemu pojemniki specjalne zapełniają się tak szybko. A mieszkańcy domków jakoś nie wywalają przywiezionych na Zabobrze eleganckim autem śmieci do osobnych pojemników, tylko wszystko hurtem do czyjegoś zsypu... I to by było na tyle w temacie tej troski o środowisko wśród mieszkańców domków jednorodzinnych. Żałosne.
~wie39 25-10-2009 14:29
dopóki tacy "z zawodu dyrektorzy "jak ten kasztelan będą na odpowiedzialnych stanowiskach ,dopóty będzie jak jest
~kmam 25-10-2009 17:02
Już teraz brzegi rzek i ścieżki są zasypane śmieciami. No i co z właścicielami prywatnych posesji. Po zapadnięciu zmroku ciągnie się procesja do śmietników komunalnych. A z przejeżdżających samochodów fruwają worki wypełnione śmieciami w kierunku śmietników (cóż...dobrze jak w kierunku śmietnika a nie pobocza lub do rzeki).
~Tomy M. 25-10-2009 17:11
O ile mieszkańcy domków MAJĄ INTERES w segregowaniu śmieci. O tyle mieszkańcy bloków robią to DOBROWOLNIE ... motywowani jedynie ochroną środowiska itp. Chodzi mi o to że miasto musi pomyśleć nad takim mechanizmem aby segregowanie śmieci stało się OPŁACALNE i KORZYSTNE DLA WSZYSTKICH. Gwarantuje Wam że wtedy problem segregowania śmieci przestanie być problemem. Co więc wymyślić? NIE WIEM, zarząd miasta bierze kupę szmalu co miesiąc więc NIECH WYMYŚLĄ. Każdy pomysł typu PLAKATY "Dbaj o przyrodę" czy jakieś d...ń akcje nie rozwiązują problemu, tylko WYMIERNE KORZYŚCI dla segregujących rozwiążą ten problem. Może dotacja od miasta w postaci zniżki na wywóz śmieci które są posortowane?!
rymcycymcy 25-10-2009 21:56
Jak czasami podrzucę jakiś woreczek pełny niespodzianek na Zabobrze ...to mi się potem tak jakoś lekko robi ;)
~(*)~ 25-10-2009 22:34
Widziałem dzisiaj o godz. 19:00 dostarczycieli śmieci na Zabobrze III (ul. Kiepury - ścieżka na Szybowcową). Podjechali srebrnym autkiem znanej niemieckiej marki (wiadomo jakiej), passat mu było i miał jeszcze specjalną tabliczkę identyfikacyjną dejotzeroczterydwajedendwa. To była zorganizowana parka, a jakże - śmieci mieli posegregowane w workach, a więc zapewne mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych - tylko oni potrafią "segregować" swoje śmieci - jedne wrzucają przy Kiepury, a drugie przy Różyckiego ;-) Wielkie brawa dla państwa zaradności., ale następnym razem zdejmijcie tabliczki.
~xp 26-10-2009 8:54
wszyscy tacy mądrzy a smieci dalej sypie sie do lasu,rzeki,rowu i nie robia tego ludzie ubodzy.Smieci wozi się swoim autkiem do lasu, a jak. Europa pełną gębą.
~Grześ 26-10-2009 9:24
Problem śmieci i naszego specyficznego podejścia do tego zagadnienia właściwie opisany został już przez moich poprzedników. Mam tylko parę uwag. Dbając o przestrzeń wspólną zapominamy o bezpańskich śmieciach. Jeżeli potrafimy ustalić gdzie ludzie zwyczajowo wyrzucają śmieci to w interesie wspólnym ustawmy tam pojemniki i dbajmy następnie o ich czyszczenie. Opróżnianie śmietników "niczyich" jest nawiasem mówiąc nasza lokalną bolączką rzec można atrakcję turystyczną i stanowi o odbiorze lokalnego stanu czystości. Wygląda jakby "śmieciarze" ciagle strajkowali. Zmuśmy pracowników wożących te śmieci by widząc leżące w rowie wory i śmieci zatrzymali się i zabrali je. To co dzieje się wzdłuż dróg woła o pomstę do nieba. O reszcie wspomnieli moi poprzednicy. A władzy naszej nieustająco powinno być wstyd.
~emeryt drogowy 26-10-2009 11:25
GRZEŚ, nie ubliżaj pracownikom oczyszczania oni są śmieciarzami tylko wywoża nieczystosci po takich smierarzach jak wiekszośc naszego społewczeństwa , troche szacunku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Most już po remoncie

Pamięci poległych

Parking na... przejściu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%