MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Koszmar życia bez adresu

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 września 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
Mieszkają w ruinach walących się budynków, pod mostami, betonowymi płytami. Dariusz Nawrocki i Marek Dzieniutko nie ukrywają swojej bezdomności. Otwarcie mówią, że piją i dlatego żyją gorzej niż zwierzęta.

Opuszczeni przez rodziny, bliskich, znajomych...innych ludzi. Swoje schronienie znaleźli w ruinach jednego z jeleniogórskich walących się budynków. Od maja tego roku mają tu swój dom. Ognisko zastępuje im kuchnię. Jedzą to,co znajdą w śmietnikach. Żyją z tego co wyżebrają.

<b> Nie traktują jak ludzi </b>
– Czujemy się jak psy wyganiane co chwilę z podwórka – mówi ze łzami w oczach jeden z nich. – Jestem bezdomnym od jedenastu lat, odkąd żona zabrała mi wszystko za to, że piłem. Mam cudowne dzieci, mądre, ale one mają własne życie. Nikt nie traktuje nas już jak ludzi – dodaje.

– Jak był pan Andrzej Chudzikiewicz z Kaczorowa szefem schroniska (Stowarzyszenia św. Brata Alberta przyp. red.) to zawsze nam pomagał. Jeździł po okolicy i zbierał takich jak my. Nie patrzył na to, że jesteśmy brudni, śmierdzący czy zawszeni. Teraz obecny kierownik schroniska nawet nam furtki nie otworzy. Nie jestem święty. Piję, ale piję bo muszę. Nie mam siły już żyć – opowiada.

<b> Niszczące procenty </b>
– Ja miałem dwie żony. Ale nie ukrywam jestem nałogowym alkoholikiem. Zniszczyłem sobie życie piciem – mówi Dariusz Nawrocki.
Mam zakaz pokazywania się w schronisku dla bezdomnych. Wypiłem piwo i zabronili mi tam nocować przez pół roku. Teraz nawet suchej bułki nie dostanę – dodaje.

Mają takiego zaprzyjaźnionego księdza w parafii św. Wojciecha, na Zabobrzu. Ksiądz Tadeusz zawsze pomaga. Od niego dostajemy mleko, jedzenie i parę groszy.
– Są przecież dotacje z unii, gdzie idą te pieniądze? – pyta Marek Dziemitko. Na zimę będziemy musieli uciekać do przystani Jana, bo tu nie ma dla nas miejsca. Piechotą to na szczęście tylko osiem godzin.

<b> Noclegownia pod wiaduktem </b>
Dwóch bezdomnych w centrum to tylko namiastka problemu bezdomności w Jeleniej Górze. Po krótkiej rozmowie wskazują następne miejsca. Jedno z nich to powszechnie odwiedzany przez przechodniów wiadukt koło Tesco. Tam nocuje około dziesięciu osób.

Mariusz Jabłoński wyszedł rok temu z więzienia. Picie doprowadziło go tragicznego stanu. Odsunęło od żony i dziecka. Na pamięć zna numer telefonu swojej siostry z Gdańska. Prosi o kontakt z nią.
– Siostra obiecała mi pomóc, ona wie, co się stało z moim życiem – dodaje.
– Brat miał gdzie mieszkać, mieszkał z żoną i córką. Jak zaczął pić, wszystko się zawaliło – szlocha pani Ania. – Wzięłam go do siebie, ale znów się napił i narozrabiał rozrabiać. Powybijał szyby. Nie miałam wyboru.

<b> Adres: betonowa płyta </b>
Krystian Kubicki i Ryszard Żerowski są bezdomnymi od lat. Betonowa płyta to ich stały adres. Czasami przemieszkują w schronisku, ale rzadko.
– Wystarczy, że człowiek ma troszeczkę alkoholu w sobie i mówią mu „won”. A przecież nikt nie jest w stanie sobie z tym poradzić sam. Te wszystkie terapie to jeden wielki kit. Gadanie. Co mi to daje - pyta jeden z bezdomnych. Na pokaz jest wszystko cacy. Tak naprawdę nikt nie chcę nam pomóc. Chcemy się leczyć, ale za co? Czekają aż umrzemy, tak jest najwygodniej. Nie jesteśmy bez winy ale też jesteśmy ludźmi, chociaż śmierdzimy i chodzimy w porwanych łachach.

– Żeby zdjąć skarpety potrzebuje noża – komentuje jeden z bezdomnych. Nawet umyć się nie możemy. Może to jest przestroga dla innych. Żeby się nie stoczyć – przestrzega.
– Moja babcia mówiła, że nie jest problemem wpaść w błoto, problem z niego wyjść – mówi Dariusz Nawrotko.
– Dziwny jest ten świat – nuci Marek Dziemitko – lecz ludzi dobrej woli jest więcej. Ja mocno wierzę w to. To nie ludzie powinni nas osądzać, tylko Bóg może nas osądzić – kończy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Roboty na Dworcowej

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ehh 6-09-2006 19:17
"Piję, ale piję bo muszę" śmiech na sali! Generalnie to przykre, kiedy widzi sie takich ludzi, ale! nie lubię tych, którzy się narzucają: podchodzą w środku posiłku tudzież konsumpcji piwa i proszą o drobne. Na litość boską..człowiek, który się nie myje ma to do siebie, że śmierdzi, sam może tego już nie czuć, ale życia nie oszukacie!odechciewa się jeść i pić reakcja to raczej odruch wymiotny. Z tego co widać bezdomni są bezdomni bo chcą, a nie dlatego, że muszą..wolą chlać niż żyć jak ludzie, nic dziwnego, że są traktowani 'jak psy'..
~mieszkaniec jelonki 6-09-2006 19:54
CHŁOPAKI NIE ŁAMCIE SIĘ ZAWSZE MOŻECIE WPAŚC NA RATUSZ POSŁUCHAĆ RUBIKA,POGADAJCIE Z EL PREZIDENTO ZAŁATWI WAM MELDUNEK NA CZAS WYBORÓW, GDYŻ KAŻDY GŁOS SIĘ LICZY ODDANY Z GŁĘBI SERCA NA JÓZEFA
~ludź 6-09-2006 20:13
Może i racją powszechna jest fakt, że ktoś jest bezdomnym bo chce nim być. Jednak taką samą prawdą może być fakt bezrobocia, załamania, depresji... To, że się kiedyś komuś w życiu noga powinie, to nie powód żeby go zostawić samemu sobie. Oni często potrzebują pomocy nie litości. Piją, fakt. Ale czy przez to nie są ludźmi. Czy ktoś z nas komu podwinęłaby się noga w życiu chciałby być traktowany jak podludzie??? Dziwne, że o takiej sprawie można napisać "śmiech na sali". "Rozpacz w biały dzień" to chyba lepsze ujęcie tej sytuacji...To jest właśnie to dawniej ironizowane znieczulenie. To już kiedyś ktoś sprawdził...podrasa się nie sprawdziła. Niech zdychają jak psy jeśli chcą - krzyknie za chwilę ktoś...i wszystko byłoby w porządku gdyby nie drobny fakt, że tym myśleniem niczym sami sie od psów sami nie różnimy.
~łysy 6-09-2006 20:55
kolego ehh,może i jest troche prawdy w tym co piszesz,ale pamietaj jakie sa czasy,nigdy nie jesteś pewien co bedzie jutro,tak naprawde nikt z nas nie wie co nas czeka,dziś mamy domy,mieszkania,auta,kase,a jutro mozemy spac pod mostem...zycie to nie bajka,znam osobiście takich co mieli wszystko,a dziś są dziadami.
~jp 6-09-2006 21:10
Tak to tez sa ludze i mają prawo do życia. TYLKO DLACZEGO ZA MOJE???? Padaczka alkoholowa i marskość wątroby to standard, a za to należy się renta ok 600 PLN (początkujścy nauczyciel zarabia ok 720 PLN) Renty płaci się z moich składek i podatków. Pytam dlaczego ja mam utrzymywać tych darmozjadów??? W "polityce" wyliczono ile oni nas kosztują-wyszło 30 miliardów rocznie (renty,zasiłki, leczenie,interwencjie Policji, Pogotowia, izby wytrzeźwień itp.) Przy budrzecie ok 210 miliardów to chyba troche dużo nieprawdaż???
~ehh 6-09-2006 23:47
No ja rozumiem ,że w zyciu moze przydarzyc sie wiele zlego, ale od tego wlasnie są schroniska dla ludzi bezdomnych. Malo tego..ci ludzie maja rodzine! No ale nic dziwnego, że nigdzie ich nie chca skoro wola siedziec pod mostem i pic wino, tak jest po prostu latwiej. Upic sie=zapomniec. Nie bede im wspolczuc, bo skoro oni sami nie szanuja swojego zycia, to dlaczego ja mam ich szanowac?! Z tego co wiem to terapie dla uzaleznionych od alkoholu sa bezplatne..takowe prowadzi wlasnie MOPS. Nooo ale do tego trzeba checi trzeba chciec cos zmienic, ALE PO CO? :P
~refleksja... 7-09-2006 1:03
Nie oszukujmy się - alkoholizm to choroba i nie da się jej wyleczyć zwykłym antybiotykiem. Potrzebne są terapie, ale także i chęci.. Z tymi drugimi jest dużo gorzej niestety. Nawet jeśli tacy ludzie mają chęci, to bardzo szybko je tracą. Im potrzebny jest ktoś, kto by ich wspierał i umacniał w decyzji, a takich ludzi raczej wkoło nich nie ma, skoro wszyscy spisali ich na straty;/ Smutne to życie... I gdzie te nasze dobre serca, współczucie i pomoc...? Czy słowa "byłem głodny i dałeś mi jeść, byłem spragniony i dałeś mi pić" nic już dziś nie znaczą...? :(
~rys 7-09-2006 6:36
Bardzo wygodnie jest w życiu wobec takich problemów przechodzić obojętnie. Wstydzimy się i omijamy problemy innych, NASZA dominacja jest najważniejsza. Za pewnie PROBLEMY LUDDZKIE to sprawa służb miejskich, Kusiaka i całej reszty z Ratusza a te psie odchody, śmieci na Perle Zachodu, jeszcze za wiele innych problemów miasta potraficie opluć wszystkich, bo to za moje podatki oni tylko tam są ..... A skoro już jesteś taki bohater, że po zmroku nie znasz miasta i tylko opluwasz wszystko, to; przetrzyj swój monitor i wyjrzyj choć przez okno. Być może zauważysz jak gatunek ludzki probuje dorównać innym rasom żyjącym na tym globie, za pewnie to normalne dla tych silnych do przetrwania rasy i jeżeli jest to dla Ciebie normalne - to siedż w tej swojej budzie i nie skowycz na tym forum. Dla tych zbulwersowanych moja wypowiedzią zapraszam na jeden z końcowych przystanków "7" po dyskotece dla zobrazowania wynaturzenia, gdzie laski poprzewieszane na barierce lecą z byle kim i byle jak... Życie ludzkie to nie znak równości dla pogotowia ratunkowego i trochę mnie poniosło - przepraszam tych, którzy poczuli sie obrażeni.
~Janusz Jędraszko 7-09-2006 9:32
Do Redakcji Jelonki. Możemy tym ludziom przkazać,żywność,niestety ale mamy problemy z transportem.Może coś wspólnie wymyślimy.Może znajdzie się jakiś właściciel posiadający transport.Oczekuję na propozycje,jestem otwarty. Prezes-Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych Janusz Jędraszko
~007 do rys 7-09-2006 10:53
O którym końcowym przystanku pisałeś na Zabobrzu czy w Sobieszowie, z chęcią bym się tam udał.
~mieszkaniec jelonki 7-09-2006 11:30
Do JP ,rewelacyjne wyliczenia 30 miliardów kosztują nas alkoholicy ,a zastanów się ile ci alkoholicy odprowadzają kasy do budżetu w postaci akcyzy od wódki czy piwa ,wzrost akcyzy na piwo tylko o 10% daje dodatkowe trzy miliardy,problem alkoholizmu jest łatwy do rozwiązania tylko nikomu na tym nie zależy szczególnie państwu bo ma z nich kolosalną kasę to raz a dwa to że nie marudzą nie buntują się są tanią siłą roboczą
~Shy 7-09-2006 11:52
Mieszkańcu jelonki, jeżeli masz tak wspaniałe pomysły na pomoc tym bezdomnym, to wdroż je w życie. Co ty nie widzisz, że są ludzie, którzy odrzucają wszelką pomoc bo nałóg jest silniejszy od instynktu zamozachowawczego? Są noclegownie, są darmowe gorące posiłki, ale oni wolą barłogi. Bo w noclegowni trzeba być trzeźwym! Też mieszkam w Jeleniej Górze, od urodzenia, żyję uczciwie i dlaczego chcesz mnie pozbawić przyjemności posłuchania i zobaczenia koncertu? Dlaczego? W imię tego, że komuś nie chce się być trzeźwym przez kilka dni?! Zastanów się, granica między współczuciem a demagogią jest cieniutka.
~radek 7-09-2006 13:12
Przede wszystkim cieszę sie ,że natrafiłem na tak potrzebny i dobrze napisany artykół. Ludzie bezdomni,pjący alkohol nie są w stanie sami ze sobą nic zrobić-to ciężka choroba-w życiu tych ludzi zaszły nieodwracalne zmiany,które są przyczyną alkoholizmu. Wszyscy piszący na forum siedzą pod dachem przed komputerem i nie im oceniać zachowanie osób,którzy nie podołali. Może gdyby nie łud szczęścia to każdy z Nas mógłby siedzieć wraz z nimi w tych ruinach. W schroniskach każdy mówi o tym na co jest chory i co złego go dotknęło-oni przed tym uciekają-chcą być wolni-to ciężka sytuacja. Teraz przed nami wybór-pomożemy im ,czy pozwolimy im wpaść w kłopoty. Przechodząc obok problemu obojętnie pamiętajmy jak groźny jest głodny alkoholik,który już wszystko stracił. Pomagając im podwyższasz poziom bezpieczeństwa swój i swoich bliskich. A z pieniędzy rozliczajmy darmozjadów,którzy je defraudują-i nie żałujmy ich na ratowanie ludzkiego życia. Swietny artykuł.
~Shy 7-09-2006 14:41
Radku, cóż z tego że artykuł dobry? To i tak nie zmienia faktu, że tacy ludzie są wokół nas. Pomagać trzeba, zawsze. Bo też zawsze są ludzie, którzy nie potrafią sobie radzić w życiu. Są też tacy, co nie chcą! Nie mnie kogokolwiek oceniać, ale też nie ma mojej zgody na obarczanie zwykłych, ciężko pracujących ludzi wyrzutami sumienia. Coś tam napisali gdzie są środki europejskie... no wybacz, ale złamanego eurocenta nie dałabym na kogoś, kto nie czyni najmniejszego wysiłku, aby skończyć z nałogiem. Za dużo jest biedy spowodowanej bezrobociem, żeby marnować pieniądze.
~jp 7-09-2006 21:12
odp dla Mieszkańca Jelonki: No to powiedz mi drogi kolego ile wynosi akcyza z denaturatu i aromatów do cias, chyba nie sądzisz że oni piją Johnnie Walker`a . Lwia częś dochodów ze sprzedaży alkoholu pochodzi z koncesji dla barów i restauracji, w których wyżej wymienieni państwo się nie zaopatrują. dominują nalewki i tanie wina tzw. "bełty" plus denaturat, borygo itp. Napisz mi dlaczego jak ide do szpitala to na tomografię muszę czekać kilka miesięcy albo zapłacić za nią 600 pln.a panowie pijacy mają ją robioną nawet kilka razy w roku. Ja naprawde nie mam nic przeciwko tym którzy chcą się leczć i "wrócić do społeczeństwa", ale teksty typu "piję bo muszę" nie przekonują mnie ani trochę, a wręcz wkur.... mnie, mówiąc kolokwialnie
~cicha 7-09-2006 22:15
moim zdanim to zadne z was niema racji poniewaz wiem co to jest alkocholizm bo mam ojca ktory jest alkocholikiem!!!!!
~Shy 7-09-2006 23:55
Współczuję ci, cicha. Nie ty jedna wiesz co to jest alkoholizm, a wszyscy mamy tu okazję zobaczyć, jak to się kończy... ale to i tak nie zmienia mojego zdania.
~ktoś 8-09-2006 10:00
Artykuł nierzetelny, nikt nawet nie rozmawiał z pracownikami Schroniska dla Bezdomnych, gdzie wszyscy opisani panowie są bardzo dobrze znani i gdzie udzielana jest Im pomoc (oczywiście tylko i wyłącznie w momencie, gdy są Oni trzeźwi). To smutne, że nikt nie pofatygował sie do Schroniska, aby stwierdzić, jak sprawa wygląda z drugiej strony, czyli z punktu widzenia osób pomagającym Bezdomnym
~KRONE 13-09-2006 23:18
Dobry wieczór! Jak ma się za co to się pije ;-( Kiedy nie mam za co kupić sobie czekolady, próbuję na nią zarobić, jeśli mi się uda to zarabiam i szczęśliwy, uczciwie kupuję czekoladę - cieszę się, że mogę zjeść całą tabliczkę od razu, przy tym zawsze staram się nią podzielić. Cóż, czekolada to mój nałóg - także jestem bezdomnym (trzydziestolatkiem). Uważam, że Ci kolesie ze zdjęć powyżej są "twardzi", "daja radę", są przykładem tego, że warto żyć, nawet będąc utaplanym po uszy w błocie. ŻYCIE JEST PIĘKNE - WARTO ŻYĆ, CZEKAĆ I MIEĆ NADZIEJĘ. Księży pozdrawiam i bezdomnych pozdrawiam, opiekunów pozdrawiam i demagogów także. I bezdomny idę sobie pobiegać, a co :-)
~kamcia 1-02-2007 15:40
to jest straszne jak ludzie żyja powinni cos z tym robic a nie ludzi jak szmaty traktowac

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Harcerze z nową siedzibą

Porządki przy cmentarzu

Porządki na cmentarzu

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
959
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%