MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kosmiczny dzień i noc

Wiadomości: REGION
Sobota, 22 maja 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: Karolina
Fot. Organizatorzy
Dzisiaj od godz. 13.00 na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba rozpocznie się, organizowany po raz pierwszy, Astronomiczny Dzień. Imprezę zaplanowano w dwóch miejscach jednocześnie. Po stronie czeskiej w osadzie Jizerka, w schronisku Skórna, a po polskiej – w Stacji Turystycznej „Orle”. Największa atrakcja: obserwacja nieba przez teleskop. Wstęp – bezpłatny.

Organizatorami są Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, we współpracy z firmą Sundisk oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, we współpracy ze Stacją Turystyczną „Orle”. Impreza skierowana jest zarówno do miłośników nocnego nieba, jak i do rodziców z dziećmi. Po stronie czeskiej Astronomiczny Dzień wystartuje o 13.00, natomiast w Polsce godzinę później. Po południu odbędzie się szereg wykładów, poświęconych m.in. największej gwieździe, czyli Słońcu oraz piaskom na Marsie. Autorami prelekcji będą naukowcy z obu instytutów.

W osadzie Jizerka wykłady i wszelkie dyskusje zostaną poprowadzone w języku czeskim, i adekwatnie w ST „Orle” po polsku. Następnie, około godz. 20.00 wszyscy uczestnicy wyruszą na wspólny spacer w okolice schroniska Sklárna. Właśnie tam odbędą się teleskopowe obserwacje nieba, połączone z gawędą o przyrodzie Gór Izerskich. Będzie to niepowtarzalna okazja do obserwacji ciał w Układzie Słonecznym (Księżyca, Wenus, Marsa i Saturna) oraz obiektów dalekiego kosmosu, czyli mgławic, galaktyk i gromad gwiazd. Organizatorzy uprzedzają, że obserwacje nieba będą możliwe tylko przy dobrej, bezchmurnej pogodzie.

W przypadku złej pogody, w Orlu zostanie pokazany film dokumentalny, oczywiście o tematyce astronomicznej pt. „W niebo wpatrzeni”. Projekcja rozpocznie się o 20.00 i potrwa 60 minut. Jeżeli spacer odbędzie się, powrót do ST „Orle” zaplanowano na godz. 24.00. Oba schroniska są od siebie oddalone o 3 km. Osobom, które nie będą nocowały po imprezie w Orlu, organizatorzy zapewniają transport do Jakuszyc. Należy pamiętać, że na terenie obu osad obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów. Do schroniska Sklárna (700 m od parkingu) prowadzi szlak turystyczny. Do ST „Orle”, które znajduje się 4 km od Jakuszyc również można dojść na piechotę albo dojechać rowerem.

Izerski Park Ciemnego Nieba powstał 4 listopada 2009 r. Wyprzedzając o kilkanaście dni Szkotów i Węgrów, stał się pierwszym tego typu parkiem w Europie. Po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich obejmuje powierzchnię prawie 75 km. – Podobnie jak inne parki ciemnego nieba na świecie, IPCN jest miejscem, które przybliża nam problem zanieczyszczenia światłem i daje możliwość obserwowania nocnego nieba pełnego gwiazd – opowiada jeden z pomysłodawców tego przedsięwzięcia. W ST „Orle” organizowano już kilkukrotnie Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne, a później spotkania młodzieży szkolnej z astronomią. Dzisiejsza impreza pojawia się w Izerach po raz pierwszy, ale organizatorzy szczerze wierzą, że nie ostatni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wieczór wspomnień w ODK

Artystycznie na rzecz czystego powietrza

Promowali się w stolicy

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 22-05-2010 11:29
Słońce największą gwiazdą? To ciekawe odkrycie jest. Chyba najbliższą.
~ 22-05-2010 12:38
DZIĘKI ZA SZYBKĄ INFORMACJE NA TEMAT TEJ IMPREZY .TAKA INFORMACJA POWINNA BYĆ W JELONCE PARE DNI WCZEŚNIEJ A NIE W DNIU IMPREZY.LUBIE TAKIE RZECZY ,ALE TERAZ TO NIC Z TEGO ....INFOR.DLA ZESPOŁU JELONKA 24H...DZIĘKI...ZAGORZAŁY KOSMITA...CIAŁ NIEBIESKICH...HA HA HA...
~ED 22-05-2010 23:23
Jelonka zawsze informuje po fakcie.
teessi 23-05-2010 10:38
do ED - Nie zawsze, ale bardzo wiele razy. Przykład: impreza w Orient Express - benefis lidera WGB. Niby prywatna, ale potem internauci pisali, że mógł każdy na niej być, kto tylko chciał. Gdzie była o tym informacja na TYM portalu? Zwłaszcza, że Jelonka.com była na tej imprezie. Szkoda, że nie poinformowała o niej swoich czytelników. Chwała za to, że o tej jednak napisała PRZED faktem.
~do redakcji 24-05-2010 11:30
Popieram totalny brak informacji , a impreza wyglądała na bardzo ciekawą i orginalną. A przeciez jest do tego odpowiedni portal BĘDZIE SIE DZIAŁO więc zróbcie z niego pożytek i piszcie pare dni wcześniej o imprezach ,a nie pare godzin przed rozzpoczęciem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Droga pod Reglami

Ulica Hirszfelda już po remoncie

Studium na początek

Śledztwo ws. KPR–u umorzone

Święto Białej Laski

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
912
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%