MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kościół Wang w konkursie na najlepszą rewitalizację obiektu sakralnego

Wiadomości: Karpacz
Wtorek, 9 października 2012, 9:51
Aktualizacja: 9:58
Autor: mea
Fot. www.karpacz.pl
Dziesięć obiektów sakralnych z całej Polski, w tym kościół Wang w Karpaczu, których rewitalizacja była finansowana ze środków Unii Europejskiej, zostało zgłoszonych do konkursu organizowanego przez telewizję Religia.TV. O zwycięskim obiekcie zostanie nakręcony reportaż, który wyemituje organizator konkursu. Głosować można do 21 października.

Klasztory, kościoły, zbory, synagogi – miejsca święte, które przez wieki pojawiały się w polskim krajobrazie, ukształtowały też pejzaż kulturowy. Jednak wojny, kataklizmy, zapomnienie, a często zwyczajnie brak środków, spowodowały, że wiele z nich zniknęło już lub właśnie znika. Od kilku lat najcenniejszym z nich przywracane jest piękno dzięki zaangażowaniu kustoszów i miłośników zabytków oraz możliwości dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ten sposób budowle sakralne odzyskują nie tylko dawny blask, ale też często zyskują nowe życie stając się centrami kultury i dialogu, domami rekolekcyjnymi, ośrodkami edukacyjnymi.

Każdy może zagłosować na najlepszy projekt i wybrać ten obiekt, którego przywrócone piękno docenia najbardziej. Więcej informacji o konkursie i sposobie głosowania można znaleźć na stronie internetowej http://religia.tv/konkurs

Projekty nominowane w konkursie to: „Renowacja Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej-Perły Architektury Chasydów w Polsce – Utworzenie Ośrodka Spotkania Kultur”, „Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana – Etap I”, „Rewaloryzacja i zabezpieczenie obiektów w Zespole Architektoniczno-Przyrodniczo-Kulturowym UNESCO Klasztoru OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej”, „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa”, „Rewaloryzacja Zespołu Opactwa Cystersów wraz z otoczeniem w Krzeszowie”, „Renowacja elewacji bocznych Bazyliki Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce”, „Cysterskie dziedzictwo kulturowe – renowacja i konserwacja Katedry Oliwskiej w Gdańsku”, „”Rekonstrukcja pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach”, „Ochrona światowego dziedzictwa kulturowego przez rewitalizację zabytkowego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu”, a także „Renowacja oraz prace odtworzeniowe kompleksu kościoła Wang w Karpaczu jako unikalnego obiektu dziedzictwa kulturowego w celu utrzymania atrakcyjności turystycznej regionu”.

Warto przypomnieć, że Kościół Wang wykonany jest z drewna sosny norweskiej, jest cennym zabytkiem architektury Wikingów. Należy do tzw. stavkyrke, które charakteryzuje specyficzna konstrukcja słupowa, strome dachy i snycerska dekoracja. Znajdujący się w Karpaczu zabytek został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang. W XIX w. zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 r., został przeniesiony w Karkonosze, by mógł służyć tamtejszym ewangelikom. Miejsce pod budowę na zboczu Czarnej Góry (885 m n.p.m.), znajdujące się w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę, podarował hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. Kościół Wang, wpisany wraz z cmentarzem do Rejestru Zabytków, stał się wizytówką województwa dolnośląskiego. Rocznie odwiedza go 200 tys. turystów.

Całkowita wartość projektu „Renowacja oraz prace odtworzeniowe kompleksu kościoła Wang w Karpaczu jako unikalnego obiektu dziedzictwa kulturowego w celu utrzymania atrakcyjności turystycznej regionu” to 1 823 390,00 zł, a wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła 1 276 190,67 zł. Jego celem była ochrona kościoła Wang jako unikalnego w skali europejskiej przykładu drewnianego budownictwa sakralnego. Najważniejszym z problemów, które parafia postawiła sobie do rozwiązania to ochrona samego budynku kościoła oraz muru oporowego, który podtrzymuje skarpę przy kościele. Prace podzielono na dwa etapy. Etap I objął prace zabezpieczające, konserwatorskie i restauratorskie muru oporowego cmentarza. Realizacja zadania zlikwidowała zagrożenie dla ruchu turystycznego na terenie kościoła oraz sąsiadujących z nim szlaków turystycznych. Etap II objął oczyszczenie elewacji zewnętrznej oraz uzupełnienie i odtworzenie ubytków w częściach ścian i słupów pokrytych „goncikami” (uzupełnienie brakujących gontów) oraz impregnację biologiczną preparatami kolorystycznymi zewnętrznej części elewacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odnowią parking przy cmentarzu

Szkoła jak nowa  

Stop marginalizacji średnich miast

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~heretyk 9-10-2012 10:31
TV Religia TV to katolicki portal i co to ma wspólnego z kościołem ewangelickim ? Może tylko to że tam odbywają się śluby kk,taka fanaberia ,wielkie HALO.
~Do ~ 9-10-2012 14:15
~heretyk-a; Nie zupełnie TV Religia jest portalem rzymskokatolickim. Są tam też programy o innych wyznaniach, w tym tych, które w 100% oparte są na Słowie, i któtre naprawdę się Bogu podobają i nie są bałwochwalcze czy głoszą kłamstwa i zwodzą ludzi. A poza tym zero polityki.
~ 9-10-2012 16:52
A może tv mason wszak Watykan i Jezuici tym sterują...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miejscy strażnicy na święcie leśników

Tłumy we dworze

Zadymienie przy ul. Gielniaka

Areszt za ucieczkę

Dyski do remontu

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%