MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Kościół Wang najpiękniejszą świątynią w Polsce, zaraz po krakowskim Kościele Mariackim

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Sobota, 27 sierpnia 2011, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Położony w Karpaczu Górnym XII–wieczny drewniany kościółek zwany Świątynią Wang zajął prestiżowe drugie miejsce w ostatecznym rezultacie głosowania na facebookowym profilu historycznego portalu histmag.org w konkursie „Które świątynie w Polsce uważasz za najpiękniejsze?”. W plebiscycie tym konkurowało ze sobą ponad sto świątyń wszystkich wyznań.

O ile Kościół Mariacki w Krakowie jako zwycięzca plebiscytu na najpiękniejszą świątynię w Polsce nie był zaskoczeniem dla organizatorów przedsięwzięcia, o tyle największą niespodzianką głosowania internautów było drugie miejsce, na którym uplasowała się Świątynia Wang z Karpacza. I trudno stwierdzić, czy kościółek Wang zachwycił swoim malowniczym położeniem na wysokości 885 m n.p.m. w połowie drogi między Karpaczem a szczytem Śnieżki, czy też swoją bogatą historią.

W tej walce o najwyższą lokatę Świątynia Wang o mały włos nie wyprzedziłaby krakowskiej bazyliki. Ten „czarny koń” plebiscytu przebił się z piątego miejsca na półmetku na drugie miejsce na podium w ostatnim tygodniu głosowania. Tym samym pozostawił w tyle takie popularne krajowe obiekty jak: katedra wawelska, katedra w Gdańsku-Oliwie, klasztor na Jasnej Górze, Kościół Mariacki w Gdańsku, opactwo benedyktyńskie w Tyńcu, katedra we Wrocławiu, kaplica zamkowa w Lublinie oraz klasztor franciszkanów na Górze św. Anny.

Kościół Wang rocznie odwiedza 200 tys. turystów. Zarządzający zabytkiem ściśle współpracują z ambasadą Królestwa Norwegii – niedawno obok Wangu wystawiono tablicę informującą o budowlach typu stavkirke. Koszty utrzymania kościoła są jednak bardzo duże. Społeczność ewangelicka Karpacza liczy zaledwie około 60 osób, a konieczne wydatki są pokrywane m.in. z pieniędzy zarobionych w ramach działalności gospodarczej i funduszy unijnych. Obecnie trwa remont muru oporowego, natomiast w planach jest zainstalowanie nowoczesnej aparatury przeciwpożarowej i przeciwwłamaniowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Finał projektów

Komentarze (11) Dodaj komentarz

goscniedzielny 27-08-2011 10:30
no no no... jestem w szoku, niesamowity plebiscyt, gdzie na Kościół Mariacki ( I miejsce) oddano nieco ponad sto głosów... Nie umniejszam piękności Wangu, ale głosowanie w którym bierze udział z 300 osób, nie jest dla mnie ekscytujące i specjalnie opiniotwórcze.
~Marcin73 27-08-2011 10:33
Gratulujemy, podziwiamy, odwiedzamy. Marcin Kaflik "Miłośnicy Cieplic"
Piipi Jelonkowa 27-08-2011 11:25
..do - [~Gośćniedzielny ] ..masz rację ! Przeczytaj również art."Mazury z tektury" z 19.07.2011 - "Przekrój",a będziesz wiedział więcej o promocji .. takiej brzydko pachnącej ! ~Wiesz ? .. dla mnie najpiękniejszy kościół w naszym regionie to .. z Jagniątkowa autorstwa ks.Kubka i mieszkanców tej wioski .. taki po prostu POLSKI !
~GT 27-08-2011 12:58
Co to znaczy duże koszty utrzymywania kościoła, bo nie bardzo rozumiem??? Przecież nawet nie musi być zimową porą nawet ogrzewany. Pastor zarabia krocie na wstępach do tego zabytku. Zarabia także na WC. Wypożycza (oczywiście odpłatnie) sprzęt rehabilitacyjny. Przejął od państwa hotel "Legniczanka" , bo wybudowano go na terenie przedwojennej parafii. Kasuje nawet za wstęp na dziedziniec gdzie jest cmentarz (czyli niezgodnie z prawem). I jeszcze fundusze unijne. NIESAMOWITA PAZERNOŚĆ !!!
~op 27-08-2011 13:37
gratulki
~Ekolog 27-08-2011 18:02
Do Piipii . CO racja to racja! Ten KOSCIOŁEK jest cudny, razem z całym widokiem!
~Sir Galahad 27-08-2011 20:46
Wang, Cerkiew, Kościół Łaski, Bazylika, obydwa kościoły w Sobieszowie, nawet dolny Kościół w Sobieszowie. Świątyni - zabytków wysokiej klasy (dominacja baroku) nie brakuje. Tylko tego nie zmarnować. Bo jak widzę jaki poziom plastyczny mają nasze innowacje wokół Kościoła Łaski w porównaniu z tym co jest klasyczne... No kicz po prostu!
~heretyk 27-08-2011 21:58
Bo on kocha tylko pieniążki ,nawet parafianie uciekają od niego.GT,masz 100% racji
~ 3-09-2011 12:15
to nie pastor zarabia tylko Parafia, zimą z tego co wiem to jest ogrzewany, trzeba pracowników opłacić, a za pieniądze z biletów itd jest cały czas remontowany , odnawiany kosciół, jak ostatnio byłam to z murem oporowym coś robiono
~SENATOR 19-09-2011 0:38
GT jesteś dla mnie zerem, nie wiesz co mówisz, opowiadasz plotki, kościół musi być ogrzewany bo to zabytek, dobrze że jest na Wangu WC bo co ludzie mają s...ć do KPN-u, sprzęt rehabilitacyjny jest płatny ale te opłaty są symboliczne, wprowadzono je dla tego że ludzie wyłudzali i przywłaszczali sprzęt i go nie oddawali. Wstęp na dziedziniec jest dobrowolny, a do Legniczanki Wang miał pełne prawo, fundusze unijne są do tego żeby je wykorzystywać, a ty GT jesteś Prostakiem, pewnie robisz kupę w lesie, nic nie masz i zazdrościsz. c..j ci w dupę i ferrari na plecy.
~anoni nei gal 17-02-2019 18:11
Ot to prawdziwi wyznawcy wiary jak SENATOR. To prawdziwe oblicze chrześcijanina.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Senator zachęca do głosowania na maszty

Odkrycia w kościele w Wojanowie

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Bez znaków akcyzy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1004
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%