MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kości zostały rzucone

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 lipca 2010, 15:13
Aktualizacja: Środa, 14 lipca 2010, 7:57
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W poetyckiej przestrzeni dryfującego statku muszą pojawić się elementy turpistycznej rzeczywistości XIX–wiecznych wilków morskich. Na statyku biją się pijani marynarze grający w kości wyrzuciwszy przedtem za burtę trupa słabeusza, który nie wytrzymał tego upiornego rejsu.

To obraz kolejnej sekwencji sztuki zatytułowanej „Impresja”, nad którą już ósmy dzień pracują uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze”. Przygotowania do spektaklu nabierają tempa: presja czasu jest nie do uniknięcia. Sztukę, na którą profesjonalny teatr ma kilka tygodni czasu, młodzi adepci sceny muszą opracować w ciągu 13 dni! A dodać należy, że poprzeczka tegorocznego LWT jest zawieszona znacznie wyżej niż w poprzednich edycjach.

Dziś pod okiem Tadeusza Wnuka i Moniki Strzelczyk uczestnicy warsztatów układali sekwencję „Statku pijanego”. W scenie będzie realistyczno-turpistyczny epizod, w który zaangażowani są Marek Sieradzki i Damian Kuśnierz. Wcielają się oni w marynarzy, którzy – podczas burzy ubrani w ponure sztormiaki – wyrzucają za burtę trupa kamrata, który nie wytrzymał trudów rejsu. A później – rozochoceni wypitym winem, zabierają się za grę w kości. Dochodzi do bójki, która jest bardzo dynamicznym momentem tej obrazowej sceny.

Monika Strzelczyk długo omawiała z odtwórcami poszczególne fazy sceny. W dobrym teatrze, bowiem, każdy ruch powinien być przemyślany i opracowany. A – jak podkreśla Tadeusz Wnuk – nawet najlepsza improwizacja musi mieć swoje podstawy. Adeptom sceny sugerowano możliwości oddania poprzez grę postawy XIX-wiecznych marynarzy, a także emocji wyzwolonych przez konflikt i bójkę.

Intensywnie pracował dziś teatralny marketing pod wodzą Doroty Fruby-Wiśniewskiej oraz Jowity Bednarek. Biuro organizacji widowni zamieniło się w manufakturę zaproszeń. Uczestnicy LWT zdecydowali bowiem, że każde zaproszenie będzie wykonane odręcznie – wraz z impresjonistycznym rysunkiem. Wymaga to sporego nakładu pracy, ale i efekt jest bardzo ciekawy. Tak wykonane zaproszenie będzie nie tylko wejściówką na spektakl, lecz także nietypową pamiątką: małym dziełem sztuki.

Przed warsztatowiczami jeszcze jedna scena: Pożegnanie. Po jej zbudowaniu zacznie się praca nad łączeniem poszczególnych epizodów, ustawianiem świateł, montażem scenografii. Adepci sceny także wystąpią już w barwnych kostiumach.
Do premiery na deskach Teatru im. Norwida w sumie: cztery dni.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Świętują Niepodległość

Burza wokół Tomaszewskiego

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~xxx 13-07-2010 15:33
Kości zostały rzucone ,powiedział mąż rzucając chudą żonę.
~Obywatel 13-07-2010 16:53
Nie ma już lepszych tematów na przedstawienie sztuki? Może zaadaptować sztukę pt. "Ślady zębów na kaszance" byłaby większa publika.
~maryśla 13-07-2010 17:07
obywatel! na takiej sztuce to chyba byś był jedynym widzem, nie opłaca się

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Studium na początek

Śledztwo ws. KPR–u umorzone

Radni KO przeciw kupcom?

To już jutro!  

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
826
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%