MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Kości zostały rzucone

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 lipca 2010, 15:13
Aktualizacja: Środa, 14 lipca 2010, 7:57
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W poetyckiej przestrzeni dryfującego statku muszą pojawić się elementy turpistycznej rzeczywistości XIX–wiecznych wilków morskich. Na statyku biją się pijani marynarze grający w kości wyrzuciwszy przedtem za burtę trupa słabeusza, który nie wytrzymał tego upiornego rejsu.

To obraz kolejnej sekwencji sztuki zatytułowanej „Impresja”, nad którą już ósmy dzień pracują uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze”. Przygotowania do spektaklu nabierają tempa: presja czasu jest nie do uniknięcia. Sztukę, na którą profesjonalny teatr ma kilka tygodni czasu, młodzi adepci sceny muszą opracować w ciągu 13 dni! A dodać należy, że poprzeczka tegorocznego LWT jest zawieszona znacznie wyżej niż w poprzednich edycjach.

Dziś pod okiem Tadeusza Wnuka i Moniki Strzelczyk uczestnicy warsztatów układali sekwencję „Statku pijanego”. W scenie będzie realistyczno-turpistyczny epizod, w który zaangażowani są Marek Sieradzki i Damian Kuśnierz. Wcielają się oni w marynarzy, którzy – podczas burzy ubrani w ponure sztormiaki – wyrzucają za burtę trupa kamrata, który nie wytrzymał trudów rejsu. A później – rozochoceni wypitym winem, zabierają się za grę w kości. Dochodzi do bójki, która jest bardzo dynamicznym momentem tej obrazowej sceny.

Monika Strzelczyk długo omawiała z odtwórcami poszczególne fazy sceny. W dobrym teatrze, bowiem, każdy ruch powinien być przemyślany i opracowany. A – jak podkreśla Tadeusz Wnuk – nawet najlepsza improwizacja musi mieć swoje podstawy. Adeptom sceny sugerowano możliwości oddania poprzez grę postawy XIX-wiecznych marynarzy, a także emocji wyzwolonych przez konflikt i bójkę.

Intensywnie pracował dziś teatralny marketing pod wodzą Doroty Fruby-Wiśniewskiej oraz Jowity Bednarek. Biuro organizacji widowni zamieniło się w manufakturę zaproszeń. Uczestnicy LWT zdecydowali bowiem, że każde zaproszenie będzie wykonane odręcznie – wraz z impresjonistycznym rysunkiem. Wymaga to sporego nakładu pracy, ale i efekt jest bardzo ciekawy. Tak wykonane zaproszenie będzie nie tylko wejściówką na spektakl, lecz także nietypową pamiątką: małym dziełem sztuki.

Przed warsztatowiczami jeszcze jedna scena: Pożegnanie. Po jej zbudowaniu zacznie się praca nad łączeniem poszczególnych epizodów, ustawianiem świateł, montażem scenografii. Adepci sceny także wystąpią już w barwnych kostiumach.
Do premiery na deskach Teatru im. Norwida w sumie: cztery dni.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~xxx 13-07-2010 15:33
Kości zostały rzucone ,powiedział mąż rzucając chudą żonę.
~Obywatel 13-07-2010 16:53
Nie ma już lepszych tematów na przedstawienie sztuki? Może zaadaptować sztukę pt. "Ślady zębów na kaszance" byłaby większa publika.
~maryśla 13-07-2010 17:07
obywatel! na takiej sztuce to chyba byś był jedynym widzem, nie opłaca się

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Zamknięta droga Chomontowa

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
288
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%