MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 29 maja
im. Magdaleny, Urszuli

Koronawirus – stan na 31 marca 2020

Wiadomości: Region
Wtorek, 31 marca 2020, 17:04
Aktualizacja: Czwartek, 2 kwietnia 2020, 12:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Urząd Miasta Jeleniej Góry przedstawia najświeższe informacje dotyczące zmagań z koronawirusem na terenie Kotliny Jeleniogórskiej.

189 osób poddawanych kwarantannie na terenie miasta i powiatu (z tego 85 na kwarantannie w mieście) oraz 311 osób pod nadzorem sanitarnym – to statystyka stanu epidemii w regionie. Wobec 11 osób podejrzenia o zakażenie mają solidniejsze podstawy, niż w przypadku pozostałych, ale dziś nie ma jeszcze pełnego potwierdzenia pozytywnego wyniku badania w żadnym przypadku. To oznacza, że zachorowało pięć osób w mieście (w tym jedna osoba zmarła), a dwie w powiecie.

Problemem coraz bardziej widocznym i odczuwalnym są testy. Nie dość, że wykonujemy ich – w porównaniu do innych krajów – mało, to w dodatku na wyniki musimy czekać długo. Zlecenie badania wysłano w 182 przypadkach od ogłoszenia stanu epidemii, otrzymano dopiero 49 wyników. Na wynik czeka się (poza stanem szczególnego zagrożenia) przeszło tydzień, a w tym czasie osoba – jeśli jest zarażona – może zarażać kolejne. Zdaniem specjalistów laboratoria dolnośląskie mogą dziennie badać ok. 300 próbek, natomiast w kolejce czeka ich ponad 1.200, w tym próbki pracowników medycznych, którzy nie mogą w tym czasie świadczyć pracy. Opóźnienia w badaniu próbek oznaczają w praktyce, że część ratowników medycznych i personelu medycznego wyłączona jest w tym czasie z pracy, a przez to inni są przeciążeni i przemęczeni. Frustracja w tej grupie jest spora, więc załogi karetek wykruszają się także ze względów na psychiczne zmęczenie przeciągającą się sytuacją kryzysową - podkreśla urząd.

Policja ma do sprawdzenia coraz więcej osób poddawanych kwarantannie, ostatnio jest ich już w mieście i w powiecie ok. 700. W trakcie ostatnie kontroli ustalono, że 11 z nich zlekceważyło rygory kwarantanny, co oznacza nałożenie przewidzianych przepisami sankcji.

Dyrektor Pogotowia Ratunkowego, oceniając zakres swoich działań i konieczność koordynacji wyraził podziękowanie dla wielu instytucji, w tym szczególne dla Państwowej Straży Pożarnej i firmy Jelenia Plast. Obie one, w zakresie swoich możliwości, udzielają daleko idącej pomocy Pogotowiu, przy kwestiach środków ochrony osobistej, budowie namiotów służących przyjmowaniu pacjentów i logistyce, itp. Podkreślił, że działania wielu instytucji jeleniogórskich we współpracy z Pogotowiem są ponadstandardowe, niemniej obie wspomniane są w tym zakresie szczególne.

GOPR sygnalizuje, że w obszarze jego działań, to znaczy – na trasach w górach panuje spokój, tym bardziej, że warunki pogorszyły się na tyle, że nawet najbardziej lekkomyślni turyści „odpuścili” sobie wyjście na szlaki, niemniej Karkonoska Grupa prowadzi intensywnie działalność szkoleniową w zakresie nowych dla niej zagrożeń, wynikających z pandemii. Może się bowiem okazać, że ratownicy górscy mogą być w przyszłości wykorzystywani także do interwencji związanej z korona wirusem.

W ciągu kilku godzin okaże się, czy interwencje w szpitalu wojewódzkim, na oddziale neurologicznym były efektem nadmiernej ostrożności, czy też faktycznie znalazł się na nim pacjent zakażony. W sytuacji potencjalnego zagrożenia oddział został prewencyjnie zamknięty, a wyniki badań potwierdzą lub zaprzeczą istniejącemu zagrożeniu.

Zgodnie z poleceniem władz wojewódzkich i Wojewódzkich Komend Uzupełnień w mieście dokonano przeglądu dużych sal gimnastycznych, które mogą służyć za miejsca dla chorych lub na kwarantanny, gdyby skala zagrożenia – o czym przestrzegają specjaliści – nagle się zwiększyła. Wydział Zarządzania Kryzysowego ustalił lokalizację takich sal, o pow. od 200 do 800 m kw., łącznie w mieście można w razie potrzeby zadysponować powierzchnią ok. 8.000 m kw.

W sali gimnastycznej szkoły przy ul. Grunwaldzkiej przygotowano z kolei komplet łóżek dla osób bezdomnych. Schronisko Brata Alberta nie może przyjąć bezdomnych „migrujących”, a ze względu na pogorszenie pogody Miasto musi mieć rezerwę takich miejsc, by nie doprowadzać w okresie epidemii do kolejnego kryzysu zdrowotnego, mającego inne źródła.

Twoja reakcja na artykuł?

1
3%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
8
21%
Smuci
4
10%
Złości
26
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Bez nowych zarażeń w powiecie jeleniogórskim

Mistrzostawa Polski w płukaniu złota

Raport dzienny starosty ws. koronawirusa w powiecie

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~ 31-03-2020 17:56
Bezdomny ma z..chać bez opieki , po wirusie będzie bardzo dużo bezrobotnych i z..chaj na ulicy bo opieki nie będzie
~WYRZUTEK 31-03-2020 18:04
A,co w temacie ma MOPS Jelenia Góra do powiedzenia...No gwiazdy, co potraficie... Panie Łabun co Pan umisz i co Pan możesz...
~ 1-04-2020 8:43
do: ~WYRZUTEK (18:04)
Możesz mi wyjaśnić bo g..upi jestem, jakie zadania i obowiązki w działaniach z koronawirusem ma MOPS? Bo za cholerę nie wiem.
~Lusiawj58 1-04-2020 9:04
do: ~ (8:43)
No u mnie MOPS pierwszy się mną zainteresował po weekendzie i w ten sposób dowiedziałam się że mam kwarantanę,inne służby czyli sanepid zapomniały mnie o tym powiadomić i mój mąż też nie był na kwarannie choć razem już 9 dni żyliśmy jak mąż i żona...jaja sobie robią,już są niewydolni a co będzie potem
~ 1-04-2020 11:21
do: ~Lusiawj58 (9:04)
Informujesz czytelników, że uprawiałaś seks z mężem? Dziwna baba 😬
~TCO 99 31-03-2020 18:35
"W ciągu kilku godzin okaże się, czy interwencje w szpitalu wojewódzkim, na oddziale neurologicznym " Co z SOR, nadal brak wyników testów ? Co z innymi zamkniętymi oddziałami. Na neurologii kilka godzin a reszta kilka dni ?.
~uzi 31-03-2020 23:00
do: ~TCO 99 (18:35)
A co z personelem SORu, który został w piątek odsunięty od pracy, bo miał kontakt z zakażoną wirusem? Ani testów, ani informacji. Niby kwarantanna, ale chyba nie. Sanepid zapomniał, szpital zapomniał... Żenada!
~ 31-03-2020 22:15
Dziękuję za szczerość w artykule. W końcu ktoś przyznał, że w Polsce jest za mało wykonywanych testów i za długo czeka się na wyniki. To świadczy tylko o tym, że rząd oszukuje sam siebie i obywateli.
~Iza 1-04-2020 6:59
do: ~ (22:15)
Jak sie pozamykało laboratoria które były przy sanepidach to taka jest sytuacja. Przez 8 lat wszystkiego się pozbywali. Pielęgniarek też brakuje, bo po co szkoła pielęgniarska, która była w Jeleniej.
~40i4 31-03-2020 23:02
Znajoma z sanepidu mówi, że jest dramat ale nikomu nie wolno się wypowiadać.
~Małami 1-04-2020 4:20
do: ~40i4 (23:02)
Polska w/g rządu jest świetnie przygotowana do epidemii, ale tylko do 500 chorych - jak pokazuje rzeczywistość. Brakuje podstawowych środków ochrony osobistej, obywatele robią zrzutki dla szpitali, restauratorzy karmią lekarzy, fundacja Pana Owsiaka organizuje zakupy sprzętu, a premier tylko każe siedzieć w domu a minister zdrowia ze zbolałą miną powtarza, że wszystko jest pod kontrolą.Rzeczywistość rozjeżdża się z obrazem z telewizora.
~` 1-04-2020 6:51
do: ~Małami (4:20)
To coś nowego ? Nikt tu nie dba o wspólne dobro każdy grabi do siebie jeden drugiego okrada i pomiata bo jest ktoś a drugi nikt zagraniczne firmy robią tu swoje folwarki a państwo jeszcze im dopinguje jednocześnie gnojąc polskie biznesy skarbówką zusem podatkami idiotycznym prawem - to wygląda jak jakaś zmowa żeby polska nigdy nie ruszyła się z miejsca a każda kolejna banda jest jak kleszcz na psie tylko s..e i s..e a kraj się zwija.
~Cyka 1-04-2020 8:45
do: ~40i4 (23:02)
A moja znajoma mówi że jest klawo ,,,
~ 1-04-2020 8:45
do: ~40i4 (23:02)
Znajoma spod baru mówi że jest dramat. Tez nie może się wypowiadać 😁
~szczery do bólu..... 1-04-2020 10:38
do: ~40i4 (23:02)
Nie wolno się wypowiadać bo trzeba wiedzieć co mówić i robić a nie czekać na wytyczne. Czy można oczekiwać o dyrektora sanepidu w Jeleniej Górze skuteczności jeśli jest nim mgr ochrony środowiska .?
~ 1-04-2020 10:39
do: ~40i4 (23:02)
A Antka szwagra siostry z pracy brat mówi, że zna takiego, który słyszał, że jest taki, który zna takiego...
~ 1-04-2020 11:01
do: ~40i4 (23:02)
Mój kolega Kazik ma siostrę. Ona ma koleżankę która zna taką Baśkę, fryzjerkę. Ta fryzjerka ma chłopaka. On czasem spotyka się na piwie z Markiem. Marek ma znajomego mechanika. I ten mechanik słyszał od swojej żony która była na zakupach a dokładniej stała przed sklepem z koszykiem za taką jedną. I ta jedna powiedziała do takiej swojej znajomej, stojącej przed nią, że słyszała, że nie wolno się wypowiadać. Tyle tylko jak mówiła za bardzo nie wie na jaki temat bo to akurat słyszała, że nie można się wypowiadać od Maryli. A Maryla mówiła to w locie pchając wózek ze złomem. Tak że coś w tym jest :-)
~witek2 1-04-2020 12:25
do: ~40i4 (23:02)
Przez ostanie naście lat takie słuzby jak sanepid czy inspekcja wetrrynaryjna były dla władz jak wrzód na dooopie.Zbędną pozycją w budżecie i nie najlepiej opłacaną.Szkoły pielęgniarskie to z chwilą zmiany przepisów że pielegniarka musi mieć wykształcenie wyzsze poszły na odstrzał a mogło zostać liceum profilowe.Jednak jeleniogórskie kuratorium pod zarządem miasta JG uznało ze zbędne i też o..trzelili,zlikwidowali.Dla Po oczywiście wina PiS
~łódziak 1-04-2020 7:32
Panie senatorze Mróz ! To szansa na Pański lans. Tylko 300 testów dziennie na cały Dolny Śląsk i tydzień oczekiwania na wynik ? Podobno jest Pan przebojowy i skuteczny. Ma Pan szansę to udowodnić. Działaj Pan !!! A przy okazji, przekaż Pan pół diety na tych, co stracą pracę.
~Widzę 1-04-2020 8:03
Najgorsze jest to że nam grozi panika . A panika wytwarza najgorsze instynkty. Oby nie doszło do napadów ,grabieży. Naród ,ludzie łagodnie znieśli by tę zarazę jak by nie było presji PISU na wybory.Byłby jeden temat .Ja stary czego mogę się spodziewać ? tylko śmierci i aby była łagodna . Martwię się o bliskich , młodych ,dzieci całe życie przed nimi. A potrzeba wsparcia ,łagodnego przekazu PRAWDY Nie żerować na nieszczęściu ludzkim.
~ 1-04-2020 8:03
Nic się nie zmieni dopóki nie opanuje się szaleństw Kaczyńskiego. Za wszelką cenę chce doprowadzić do wyborów, bo zbliżająca się APOKALIPSA nie da żadnych szans Dudzie. Dlatego chce przeprowadzić wybory po TRUPACH. Włamaniu konstytucji Duda, Kaczor i cały PiS ma już wielką wprawę.
~Iza 1-04-2020 9:01
do: ~ (8:03)
Ok, odłóżmy wybory na 5 lat. Tylko najpierw niech oddadzą 250 miliardów, oraz kasę z OFE to będziemy siedzieć w domach i będzie git. Wiado kto zajumal.
~ 1-04-2020 9:25
do: ~Iza (9:01)
PiS nigdy niczego nie odda. Tak jak mieli oddać premie które im "się należały"!
~ 1-04-2020 12:02
do: ~Iza (9:01)
i te 100 milionów co mnie obiecali... obiecał taki jeden z wąsem
~Widzę 1-04-2020 8:11
PIS -kłamał kłamie nadal ,oszukiwał nas a głaskał ciemny lud, nawet teraz w biały dzień NAS okrada ,tak nas bo za nasze składki na WOŚP został kupiony sprzęt a rząd chce to zarekwirować. Bo sprzęt jest nowej generacji to IM by się przydał a ludowi święty obrazek i różaniec proponują .
~ 1-04-2020 16:57
do: ~Widzę (8:11)
Głaskał ciemny lud? Naprawdę głaskał te 50% członków Platformy Obywatelskiej z ukończonym uczelniami nazywanymi Szkołą Podstawową? Kup sobie od WOSP " inspirator do oddychania , najnowszej ( de)generacji MKB.
~Kukocz77 1-04-2020 8:34
Żadnych wyborów!!! Skrócić godziny pracy w sklepach niby wirus zarażonych przybywa a sklepy do 22 ,głupota chleba już nie ma o 17 po co się narażać ludzie z nudów po batonika przychodzą i inne p..rdoły
~pff 1-04-2020 9:02
Kazac ludziom siedziec w domach najtaniej wychodzi. Jest to skuteczne, ale tylko w parze z wykonywaniem testów i przygotowaniami do czekajacej nas za kilka dni burzy. Niemcy kupili w ostatnich dniach wiecej respiratorów niż my w Polsce w ogóle mamy i przygotowują hale na lecznice. Siedzenie w domach też, ale samo w sobie nic nie da. I tak trzeba bedzie w koncu wyjść po chleb, wystarczy jeden kontakt i po zawodach. Testy, inteligentne mapowanie zagrożeń zamiast ostrożnego mnożenia zakazow .
~Widzę 1-04-2020 9:41
Po co Ci chleb ? Usmaż racuszki, naleśnik, kasza jaglana, ziemniaczek na 30 sposobów.
~Polandesz 1-04-2020 10:22
Polska służba zdrowia jest na poziomie krajów afrykańskich.Gdyby powtórzyła się sytuacja z Włoch to mamy p..esrane 100 razy bardziej niż oni.
~J23 1-04-2020 11:18
Jak tak długo będziemy czekać na wyniki testów to Europa będzie zdrowa a Polska będzie dopiero zaczynać zwycięstwo
~Niewidoczna 1-04-2020 13:24
Testy dla każdego i wynik na cito, rozwiązałby problem bezzasadnego siedzenia w domu, zastraszania ,powrót do pracy , leczenia potrzebujących w normalnych warunkach,zatrzymania tej zarazy. Powrót do normalności.choroby były i będą, zwłaszcza w tym okresie, pytanie retoryczne:kto i po co zgotował ludziom takie życie?!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny Mariusz Gierus pokieruje pogotowiem

Skwer Radiowej Trójki przetrwa?

Pociągiem do Karpacza, ale także do Legnicy?

Karkonosze – tak blisko, tak bezpiecznie

Dzisiaj i jutro otwarta granica w Radomierzycach

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
820
Tak
27%
Nie
68%
Nie wiem
5%