MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Konsultacje na temat mukowiscydozy

Wiadomości: Karpacz
Niedziela, 23 lutego 2020, 11:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 lutego 2020, 10:59
Autor: WAC
Fot. organizator
Centrum Medyczne Karpacz S.A. jako patron merytoryczny XIX. Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy odbywającego sie w dniach 24.02 – 01.03 zaprasza na bezpłatne konsultacje telefoniczne, prowadzone przez uznanych specjalistów w dziedzinie pulmonologii.

Już po raz .Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO organizuje kampanię społeczną pod nazwą Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. Akcja ta w całości poświęcona będzie upowszechnianiu wiedzy o mukowiscydozie, jej objawach, diagnozowaniu, leczeniu, a przede wszystkim o możliwościach godnego i dłuższego życia z tą chorobą.

Centrum Medyczne Karpacz S.A. to jedyny szpital na Dolnym Śląsku kompleksowo zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem mukowiscydozy u dzieci oraz osób dorosłych, podobnie jak w latach ubiegłych aktywnie włącza się w akcję poprzez objęcie patronatem merytorycznym Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy. Pracujący w Centrum uznani specjaliści z zakresu pulmonologii będą udzielać bezpłatnych konsultacji telefonicznych chorym na mukowiscydozę oraz ich rodzinom: lek. med. Elżbieta Zalewa, 24.02 w godzinach 13:00 - 15:00 pod nr tel. 883 358 168, lek. med. Adam Słowikowski, 25.02 w godzinach 13:00 - 15:00 pod nr tel. 883 358 111, lek. med. Ewa Pomarańska, Ordynator Oddziału Pulmonologii Dziecięcej, 26.02 w godzinach 12:00 - 13:00 pod nr tel. 883 358 122,

Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „MUKOWISCYDOZA – CO TY WIESZ O CHOROBIE”. Celem jest sprowokowanie społeczeństwa do zastanowienia się: Czym jest mukowiscydoza? Co wiemy o tej chorobie? Kogo może ona dotyczyć? Jak ją zdiagnozować? Jak leczyć? Jak wygląda życie z chorobą? Gdzie szukać pomocy, gdy urodzi się nam chore dziecko?

Choć od dziewiętnastu lat prowadzona jest corocznie kampania edukacyjna dotycząca mukowiscydozy, to wiedza społeczeństwa o tej chorobie jest nadal niewielka - mówi Patrycja Gurazda z Centrum Medycznego Karpacz S.A. - Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą wśród chorób rzadkich. Co 33 osoba jest nosicielem uszkodzonego genu, który może wywołać chorobę. Nosicielem tego genu może być każdy. Leczenie mukowiscydozy polega na łagodzeniu objawów i tym samym poprawie warunków życia chorych. Jest to choroba, której nie widać, gdyż nie daje ona zewnętrznych objawów, natomiast rujnuje życie chorego w każdym wymiarze: fizycznym, psychicznym i rodzinnym. Chorzy żyją ze świadomością nieuchronnej śmierci. Prawie połowę swojego krótkiego życia spędzają na rehabilitacji, przestrzeganiu rygorystycznej diety oraz zażywaniu bardzo dużej ilości leków. W ostatnim stadium choroby praktycznie nie opuszczają szpitalnego łóżka.

Obecnie wszystkie noworodki urodzone w Polsce objęte są programem badań przesiewowych w kierunku mukowiscydozy, co w przypadku rozpoznania choroby umożliwia wczesne rozpoczęcie leczenia i wpływa pozytywnie na długość życia chorych.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Strażacy przeszli szkolenie

Bezpieczniej nad Kaczawą

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 23-02-2020 12:27
Bezpłatna konsultacja a leczenie płatne i prywatnie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Objazd na singletracku

Most w Pilchowicach pod ochroną!

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Budowa łącznika rozpoczęta

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%