Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10229
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Konkursowe zwieńczenie roku norwidowskiego

Sobota, 26 marca 2022, 7:48
Aktualizacja: 7:55
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Konkursowe zwieńczenie roku norwidowskiego
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Jeleniej Górze zwieńczył obchody 200. rocznicy urodzin patrona swojej placówki konkursem norwidowskim. Był też wykład prof. zw. dr hab. Henryka Gradkowskiego, którego można nazwać norwidologiem.
W 2021 roku była 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida i postanowiliśmy uhonorować obchody. Mieliśmy odsłonięcie murala, jelonka, sesję naukową, koncert charytatywny i domknięciem miał być konkurs wiedzy o twórczości Norwida wraz z wykładem prof. Henryka Gradkowskiego - wieloletniego nauczyciela II LO i znawcy twórczości Norwida - powiedziała Iwona Kumek, dyrektorka ZSO Nr 2.

Konkurs był zatem zamknięciem obchodów roku norwidowskiego. Jak podkreślają organizatorzy, Norwid był nie tylko poetą, ale też pisarzem, rzeźbiarzem, portrecistą, a został odkryty dopiero po śmierci, gdyż za życia był niedoceniany.

Jego poezja jest bardzo aktualna. Młodzież wybiera naszą szkołę, żeby nie tylko mieć dobre wykształcenie, ale i nieść przesłanie Norwida. Ideał sięgał bruku i ważne, żebyśmy nie zapomnieli co jest ważne w życiu - dodała I. Kumek.

Zostałem zaproszony jako norwidolog, a nadto jako uczestnik zespołu, który w 1983 roku - w 100. rocznicę śmierci Norwida - nadał jego imię tej szkole. Ponadto opowiadałem młodzieży ciekawostki o życiu Norwida - mało kto wie, że ma on 4 groby. Okazało się, że na Powązkach nie ma tego grobu - jest tam symboliczny grób. Wielka pamiątka jest w krypcie wieszczów na Wawelu. Opowiadałem też ciekawostki z życia Norwida, a zainteresowanie było znaczne - powiedział Henryk Gradkowski, wieloletni rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej (dawniej Kolegium Karkonoskiego), który zwrócił uwagę, że dwa największe licea w Jeleniej Górze mają patronów literackich (Żeromski i Norwid).

Profesor przekazał młodzieży m.in., że prawidłowo powinno się mówić Cyprian Norwid, bowiem Kamil to imię z bierzmowania.

Uczestnicy podkreślają, że to ważne, aby znać patrona swojej szkoły.

Mam obawy w części biograficznej, a pewniej czuję się w interpretacji wierszy. To bardzo ważne, żeby znać patrona swojej szkoły - powiedziała Zuzia Razik z klasy drugiej. - To bardzo ciekawa postać i przyjemnie było się tego uczyć. Przychodząc do tej szkoły chciałem się zainteresować kim jest Norwid i nie spodziewałem się, że to była tak barwna postać. Wybiegał poza swoje czasy i jest bardzo aktualny - powiedział Jakub Iglewski z klasy trzeciej.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Zuzanna Razik z kl. 2B
II miejsce - Jakub Iglewski z kl. 3G
III miejsce - Zuzanna Banasiak z kl. 1D
Wyróżnienia: Amelia Naumowicz z kl. 3A i Martyna Zagórska 2E.

Oceniało jury w składzie: prof. Henryk Gradkowski, Iwona Kumek, Halina Lejczak.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
1
11%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
475
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Czołówka w cieniu dębu
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group