MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Konieczna budowa nowych stacji ratunkowych GOPR

Wiadomości: Region
Czwartek, 24 listopada 2016, 7:45
Aktualizacja: Piątek, 25 listopada 2016, 8:05
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Obecna stacja GOPR w Szklarskiej Porębie nie nadaje się już do udzielania w niej pomocy
Fot. Archiwum Jelonki.com/Angelika Grzywacz–Dudek
Karkonoska grupa GOPR gromadzi pieniądze na budowę nowych stacji ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. – Budowę chcemy rozpocząć już w przyszłym roku w Szklarskiej Porębie, bo mamy tam pozwolenie na budowę, a duch czasu spowodował konieczność wyjścia z Marysieńki, Domu Przycupowego, gdzie można przenocować, ale nie udzielać ludziom pomocy – mówi Mirosław Górecki, prezes Karkonoskiej Grupy GOPR.

Obecnie goprowcy mają już projekt budowy nowej stacji ratunkowej w Szklarskiej Porębie, który po wprowadzeniu niewielkich zmian mogą wykorzystać również do inwestycji w Karpaczu. Nowy budynek stanie nieopodal Marysieńki, przy ul. Turystycznej, gdzie GOPR ma swoją działkę budowlaną.

- Zarówno w Szklarskiej Porębie, jak i Karpaczu będzie to obiekt o powierzchni ponad 300 mkw. – mówi Mirosław Górecki, prezes Karkonoskiej Grupy GOPR. – W tym będą stanowiska kierowania na dole, ambulatorium, dwa duże garaże z możliwością wjechania do nich wysokich karetek pogotowia ratunkowego, trzy pokoje i bardzo duża sala wykładowa do prowadzenia szkoleń dla ratowników i do zajęć edukacyjnych – wymienia M. Górecki.

Koszt tej inwestycji to około dwa miliony złotych. Jedną czwartą tej kwoty już przekazał goprowcom Karkonoski Park Narodowy. Podobna kwotę KPN ma przekazać również w roku kolejnym. - Ponadto do budowy nowej stacji wykorzystamy przyszłoroczną dotację z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie około 350 tys. zł i liczymy na zdobycie środków ze źródeł zewnętrznych – mówi Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej grupy GOPR.

Jeśli by się znalazły na ten cel pieniądze, nowa stacja w Szklarskiej Porębie mogłaby powstać w ciągu 1,5 roku. Na nową stację w Karpaczu w rejonie Orlinka natomiast trzeba będzie z pewnością poczekać, bo GOPR nie ma prawa własności do terenu, na którym nowa stacja miałby powstać.

- Budowa nowych stacji jest naszym priorytetem, bo obecnie po udzieleniu poszkodowanym pomocy, do czasu przekazania pogotowiu trzymamy ich w swoich samochodach – mówi Mirosław Górecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Wandale kontra naukowcy

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ZNAWCA 24-11-2016 9:29
"Domu Przycupowego" a to ci ciekawostka :) Takie tylko na jelonce :D
~ZNAWCA 24-11-2016 9:32
"w Karpaczu w rejonie Orlika" droga redakcjo litości....
~Boss 24-11-2016 16:59
Niestety trzeba to zrobić jak najszybciej bo liczba turystów odwiedzających nasze góry rośnie bardzo szybko
~Mirosław Górecki 24-11-2016 19:56
Mówiłem o domu przysłupowym, sudeckiej zabudowie! Jednak chyba trzeba autoryzować wypowiedzi!
~ 24-11-2016 20:34
Panie Mirku, kiedy widzi Pan jelonkową dziennikarkę o imieniu Angela, zawsze trzeba brać poprawkę na jej talent do pisania baboli. Ona nie ma pojęcia o prawie niczym. Jak słyszy, tak pisze, nie pomyśli, nie sprawdzi. Dom przysłupowy jej się pewnie pokojarzył, że to takie miejsce, gdzie można przycupnąć w cieple. No i mamy "dom przycupowy". Ja tylko nie wiem jakim cudem osoba tak nieoczytana i kompletnie zielona w tematach regionalnych pracuje w tym portalu. Nie widzę innego rozwiązania jak nepotyzm lub kolesiostwo. Przecież jest tylu mądrzejszych ludzi. No chyba, że w Jelonce płacą mniej, niż w Tesco, to wtedy ok, tylko gamonie przyjdą do pracy.
~popieram 24-11-2016 22:08
Calkowicie zgadzam sie z wpisem z 20:34. Abstrah...jac od nieoczytania, braku wiedzy itp w dobie internetu tak latwo jest wszystko sprawdzic.
~uzi 24-11-2016 22:20
Za Angelę trzeba napisać i najlepiej wrzucić na stronę, bo i tu potrafi nieźle namotać. Niestety jej poziom mówi tylko o poziomie jelonki...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Patrolowali jezioro

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Trwają prace na rzece

Złote Gody w Janowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
683
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%