MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Koniec złych reform! Teraz!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 maja 2012, 8:39
Aktualizacja: Środa, 30 maja 2012, 7:44
Autor: Petr
Fot. Organizator
To hasło ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, która odbija się szerokim echem wśród nauczycieli w Jeleniej Górze. – Mówimy nie takiej polityce edukacyjnej. Protestujemy przeciwko złym reformom, pośpiesznie wdrażanym bez pilotażu i bez wysłuchania praktyków, nauczycieli – tłumaczą pedagodzy.

Cztery ostatnie lata to czas nieustannych reform i zmian w polskiej szkole. Chodzi tu przede wszystkim o nowe podstawy programowe, autorskie programy nauczania, godziny karciane, reformę szkolnictwa zawodowego, nowe egzaminy, „ramówki” i wiele innych, które zdaniem nauczycieli rodzą nie tylko nowe obowiązki po stronie pedagogów, lecz także niepotrzebną, dodatkową biurokrację obciążającą wszystkich pracowników oświaty.

- Ale to nie wszystko. Reforma programowa w szkołach ponadgimnazjalnych to mniej godzin dla wielu nauczycieli. Ilu z nas straci pracę? Dlaczego tak się dzieje? Bo to reformy „3 x B”: bez koncepcji, bez faktycznego dialogu ze środowiskiem, bez wsparcia państwa! Takiej polityce edukacyjnej mówimy nie! Protestujemy przeciwko złym reformom edukacji, pośpiesznie wdrażanym bez przygotowania, bez pilotażu, bez wysłuchania praktyków nauczycieli – tłumaczy Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

- Chcemy spokojnie pracować! Nie jesteśmy przeciwko zmianom. Edukacja musi się zmieniać, ale mądrze i odpowiedzialnie! Koniec złych reform! Teraz! Póki co, jesteśmy na etapie ulotek oraz podpisów pod propozycjami innych form sprzeciwu wobec takiej polityki edukacyjnej. Co będzie dalej? Mamy na uwadze zbiorowy protest i akcje protestacyjne w szkołach – mówi jeden z jeleniogórskich nauczycieli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dla turystów

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Harcerze z nową siedzibą

Komentarze (37) Dodaj komentarz

ebee 29-05-2012 11:15
Reforma oświaty jest potrzebna. Ale gruntowna. Przede wszystkim likwidacja Karty Nauczyciela. Niewielu bowiem wie, że pod huczną nazwą pracownicy oświaty kryją się dwie grupy pracownicze. Jedną są właśnie nauczyciele z 82 godzinami "przy tablicy" , z urlopami zdrowotnymi, z możliwością podnoszenia kwalifikacji na koszt Państwa, z corocznymi gwarantowanymi podwyżkami wynagrodzeń. Druga grupą są pracownicy Administracji i obsługi: bez przywilejów, marnie wynagradzani ( jedyne podwyżki sa wtedy, kiedy rośnie minimalna płaca), bez perspektyw. Bo w Polsce jest "lepsza i gorsza budżetówka" Ta gorsza, która pracuje za grosze nie majac podwyżek od 2008 r, zgodnie ze stosowną ustawą i ta "lepsza" jak własnie nauczyciele ( bez administracji i obsługi) , cd
ebee 29-05-2012 11:21
cd z 11,15..lekarze i pielęgniarki ( bez salowych oraz pozostałego personelu szpitali). Dla tych lepszych robi sie wyjatki od zasady, ponieważ stoją za nimi Związki zawodowe, ktore potrafią krzyczeć i protestować. Ale to nie wystarcza. Wszyscy chcieliśmy wolnorynkowej gospodarki. Nauczyciele też. Teraz kiedy ja mamy, nauczyciele i nie tylko oni zresztą żadają gwarancji zatrudnienia, podwyżek. Szkoda, że tak "Ambitny " ZNP nie interesuje się i nigdy nie intersował tymi, którzy stwarzają warunki pracy własnie nauczycielom. Czyżby to byli ludzie II kategorii w grupie pracowników oświaty ? Pozdrawiam, EBEE
~cdr 29-05-2012 11:29
Tak jest - koniec złych reform, a najgorszą z nich była Karta Nauczyciela. Niech nareszcie skończy się to jęczenie nauczycieli połączone z pracą 160 dni (wakacje, przerwy świąteczne, rekolekcje, sztucznie wydłużane święta etc) przez 4-5 godzin dziennie, niech skończy się nieusuwalność złych nauczycieli, niech skończą się roczne 'urlopy zdrowotne' !
~soclib 29-05-2012 11:59
Wy się dopiero obudzicie jak każda szkoła będzie imienia JPII, ,dyrektorem będzie kapelan,po co kształcić młodzież ,ona będzie robolami zarząd będzie chiński,23 lata stracone.
~pedagog 29-05-2012 12:05
a ja bym chciała tak sobie przyjść na 40 godzin do pracy tygodniowo bez Karty nauczyciela. Ale wtedy przychodze na 8 godzin, wychodze i nie interesuje mnie nic co związane z pracą. Może w końcu się uwolnię od siedzenia nad papierkami wieczorami, spotkaniami z rodzicami popołudniami, od szkoleń bez sensu i tylko napędzającym kasę szkoleniowcom (po znajomości dyrektora), wycieczek, zielonych szkół, dyskotek itp.
~pedagog 29-05-2012 12:06
...uwolnię się oczywiście od tych obowiązków w moim wolnym czasie. W ramach tych 40 godzin chętnie sobie posiedzę, posłucham, porozmawiam...
~ 29-05-2012 12:30
Zgadzam się w 100% z Pedagogiem! Siedzenie po godzinach na jakichś bzdurnych "doskonalących szkoleniach" które nic jeszcze nie dały pożytecznego ani nauczycielom, ani uczniom, ani szkole, ktoś po prostu sprzyja rozmaitym "szkoleniowcom". Nasz etat to tak naprawdę kilka etatów, papieromania, siedzenie nad tym wieczorami, durnowate awanse (ta pisanina po nic jest po prostu chora, niech TO ktoś wreszcie zmieni!) i tylko terroryzowanie człowieka 40godzinnym tygodniem pracy, a tak naprawde pracujemy dużo więcej. Pozdrawiam zawistników z Polandu, którzy sami nie wiedzą co piszą. A praca 4-5 godzin? śmieszni jesteście, wielu nauczycieli po lekcjach idzie prosto do innej szkoły do pracy, a wielu i w weekendy uczy. Pedagog.
~ 29-05-2012 13:22
PRZYWRÓCIĆ 8-KLASOWĄ PODSTAWÓWKĘ
~ 29-05-2012 13:50
Nauczycielu jak Ci tak źle - znajdź sobie lepszą pracę -uwolnij się sam i uwolnij od siebie Twoich wychowanków. Nie czekaj bo zaraz będziesz miał prawie 2 miesiące wakacji a to spory kłopot z czasem wolnym jeszcze się zmęczysz i znów 1 września do roboty.
~ 29-05-2012 14:57
Jakie 2 miesiące wakacji? Koniec roku 29 czerwca, ostatnia rada 4 lipca i ostatni tydzień sierpnia do dyspozycji dyrektora .... Przez najbliższe 2 tygodnie kilka zespołów, rad, zebrań z rodzicami, itp. wszystko po lekcjach i co tak fajnie... Może po prostu każdy ma to na co sobie zasłużył !!!!!!
~dde 29-05-2012 15:09
Zamiast dalej uczyć samej suchej teorii powinno się wprowadzić do szłó zajęcia praktyczne- a nauczycielom zwiększyć liczbę godzin pracy- kto to widział aby nauczyciel mógł pracować 18 godzin tygodniowo podczas gdy inni muszą pracować po 40 godzin- to jest jawna dyskryminacja. Nauczyciele powinni też zmienić swoje podejście do uczniów oraz system oceniania- kto to widział, żeby ocena mierna była równoważna z dawną oceną dostateczną- nie po to ją wprowadzono
~ 29-05-2012 15:10
fakt jest i tak taki że nauczyciele to jedyna grupa pracownicza z tak dużą ilością dni wolnych od pracy ( jakby nie liczyć od 4 lipca do 27 sierpnia) nie ma innego takiego zawodu. Biedaki jednak mają wyjątkowo stresującą pracę odpowiadają za wyniki swojej pracy i od tego uzależnione są ich wynagrodzenia- oj jak ciężko . Ja mam taką obserwację jak uczeń się chce uczyć to mu nawet nauczyciel nie przeszkodzi -bo na pewno nie pomoże -bo przecież przepracowany- jak się nie chce uczyć to postawi 1 i tyle.
~dde 29-05-2012 15:18
Jeden belfer skarży się, że pracuje po godzinach- oj biedaczek (wpis z 12:30) ja pracuję na dwóch etatach czyli tygodniowo 80 godzin i nie mam 2 miesięcy wakacji!!!!!!!!!!!!!! poza tym 80% nauczycieli nadaje się do wymiany!!!!!! A poza nauczycielami ma prawo do ROCZNEGO URLOPU ZDROWOTNEGO!!!!!!!!!!!!!! O TYM TO BELFER NIE NAPISZE i jeszcze się biedaczek skarży - ale mi cię żal buhahaha
~joko 29-05-2012 15:21
Myślę, że sama idea protestu jest słuszna - dość przeprowadzania eksperymentów na dzieciach. Niestety, ci co protest wnoszą chyba wstydu nie mają. To jedyna grupa zawodowa, której polepszyły się warunki płacy i pracy (większe pensje, mniej liczne klasy). Mimo tego, nauczyciele nie mają czasu dla dzieci - resztę nauczą na prywatnych korepetycjach. Któryś napisał, że pracuje popołudniami i w weekendy, a przecież za darmo tego nie robi. Jestem "zwykłym" człowiekiem z wyższym wykształceniem i "zwykłą" pracą. Nie mam czasu na dodatkowy etat, bo w domu muszę jeszcze odrabiać lekcje i uczyć dzieci, tego, czego "niezwykły" nauczyciel nie zdążył przerobić w szkole, a pod sukcesem chętnie się podpisze. Najwięcej cierpliwości i powodzenia życzę więc jedynie uczniom!
~hetera 29-05-2012 16:41
do tych wszystkich, którzy tak "zazdroszczą" nauczycielom wakacji i innych dni wolnych.. i pseudo 18 godzin pracy tygodniowo... proszę bardzo..samemu trzeba było zostać nauczycielem... najłatwiej jest krytykować i oceniać innych tylko najpierw należałoby "założyć nauczycielskie buty" i samemu sobie w nich pochodzić a na koniec mam pytanie, kto z was za darmo zostaje po godzinach swojej pracy? robi za psychologa?siedzi na radach pedagogicznych? organizuje konkursy, olimpiady, wycieczki, dyskoteki, andrzejki itp.?przynosi robotę do domu i sprawdza przez weekend stosy?a przez wakacje pisze plany pracy etc? i oczywiście to wszystko w ramach 18 godzinnego tygodnia pracy..!!!
~pedagog 29-05-2012 17:00
żeby było jasne!!!!! pracuję w placówce nieferyjnej więc nie mam wolnego tyle co zwykły nauczyciel. Urlop dopiero biorę na sierpień więc proszę nie wrzucać wszystkich z Karty Nauczyciela do jednego wora że mają wolne ferie, wakacje, święta itd.
~ 29-05-2012 17:04
Drogie koleżanki i drodzy koledzy nauczyciele, przestańcie się licytować. Nikt nam nie uwierzy, nie ma sensu. A jak chcą niech zazdroszczą nam wakacji, urlopów na poratowanie zdrowia, ferii i wszystkiego innego, a tylko my wiemy jak to wygląda w rzeczywistości. Taki zawód wybraliśmy i bądźmy z tego dumni.
~Ada 29-05-2012 17:31
Do wszystkich ,których zawiść zżera jeśli chodzi o płace i czas pracy nauczycieli: Zamiast wylewać żółć na forum,dlaczego nie pracujecie w tym zawodzie???
~jss 29-05-2012 17:39
pedagogom przydałby się wzrost bezrobocia w ich zawodzie i wtedy natychmiast wzrósłby poziom nauczania - przynajmniej staraliby się, a nie wiecznie narzekali na przepracowanie i niskie wynagrodzenia - a może tak praca za 1500 brutto (o ile ja znajdą) i wtedy docenia co mają.
~życzeNIE: 29-05-2012 17:49
..."obyś cudze dzieci uczył !!!"
~GośćJG 29-05-2012 18:00
Nie można wrzucić wszystkich do jednego worka. Są Nauczyciele i nauczyciele, są tacy co wzbudzają szacunek wśród uczniów i tacy co sieją strach. Są tacy co pracują nad materiałami, dokształcają się, ale są i tacy co tylko odbębniają swoje i mają wszystko w d... Faktem jest, że tych złych nauczycieli nie można praktycznie ruszyć. Osoby w wieku emerytalnym blokują młodym stanowiska pracy. Każdy wybrał zawód jaki chciał i teraz nie ma co narzekać. Powinno się zreformować szkolnictwo, uzdrowić. Teraz uczeń może napluć w twarz nauczycielowi i nikt nie podskoczy a rodzice dołożą swoje. Kiedyś nauczyciel był szanowaną osobą ale teraz takich nauczycieli z powołania można na palcach jednej ręki policzyć. Następuje degradacja zachowań w społeczeństwie, nic nie zapowiada poprawy a pracować trzeba...
~e7 29-05-2012 18:51
Do \"~pedagog\": jak Ty kolo południa już po pracy jesteś, bo masz czas komentarze na jelonce wypisywać, to chyba zdążysz nabrać sił na wieczorne przeglądanie papierków?:) Większość ludzi Wam nie zazdrości, tylko nie może zdzierżyć Waszego biadolenia jak to niby źle macie i jak to strasznie chcą Was skrzywdzić zabierając NIESŁUSZNE przywileje.
~ 29-05-2012 19:23
A to że pracownicy sądu nie płacą zusu tylko państwo robi to za nich jakoś nikogo nie razi, a przecież zarobki mają dużo większe od nauczycieli, albo że mundurowi na dość wysokiej emeryturze mogą pracować i dorabiać też jest ok ?
~nauczycielka 29-05-2012 20:00
Uważam swój zawód za bardzo piękny i wspaniały.Choćbym się 10 razy urodziła,to zawsze byłabym nauczycielką.Ale ile wysiłku i samozaparcia wymaga ta praca to wiedzą tylko nauczyciele.Te komentarze świadczą,ze ludzie nie mają pojęcia o tej pracy.Nie wiem czy jest taki nauczyciel,który poświęca tygodniowo mniej niż 40 godzin swojej pracy.Ile jest różnych zajęć i obowiązków.Życzę wszystkim m nauczycielom z powołania pomyślności i nie przejmowania się komentarzami zawistnych i żałosnych osób.Jak taką labę mają nauczyciele,to czego nie starałeś się nim zostać tylko teraz ziejesz jadem?A bzdurnym reformom STOP!!!
~sprawiedliwość 29-05-2012 20:53
Pseudo reformom STOP! ich ilość i szybkość wdrażania to krzywda dla uczniów i kłopot nauczycieli. Jeśli ktoś im zazdrości to proszę się \"przebranżowić\", a szybko nabierze szacunku! same studia są trudne, ale kiepska płaca i psychiczny drenaż osobowości w szkole przez coraz trudniejszą młodzież to dopiero katorga, której nie zrozumie nigdy osoba z zewnątrz!!
~pandora 29-05-2012 20:59
nauczyciele to taka grupa ludzi że jak się wśród nich jeden normalny trafi - to się o nim filmy kręci i książki pisze
~zapro 29-05-2012 21:00
http://www.oksit.wlen.pl/userfiles/Zakr%C4%99cona%20Nutka%202012%20cdr.jpg Zapraszamy do Wlenia na Festiwal Zakręconej Nutki :)
~i znowu 29-05-2012 21:37
i znowu zamiast o reformach na jakie narażone sa dzieci, to nagonka na tych co nie maja wpływu na bzdury ministerstwa, pomyslcie jak będą wykształcone wasze dzieci lepiej
~Zibi 29-05-2012 23:26
do: ~iznowu, ~pandora, ~e7, jss i innych o podobnych poglądach , którzy "zazdroszczą" nauczycielom wakacji i innych dni wolnych. Najpierw trzeba skończyć szkołę średnią (zakładając że udało Wam się skończyć gimnazjum) następnie studia (przynajmniej dwa lub trzy fakultety) i przejść przez całą ścieżkę awansu zawodowego(kolejne 10 lat) aby zarobić trochę więcej niż kasjerka na kasie w hipermarkecie. Większość pracujących w innych zawodach z 40 godzinnego tygodnia pracy, połowę czasu przeznacza na kawę, papierosa lub wygrzewanie dupy na słoneczku co sumarycznie daję wymiar czasu pracy porównywalny z nauczycielami. Natomiast prawda jest taka, że najwięcej pyszczą nieudaczniki życiowe którzy tak naparawdę nie mają nic do powiedzenia a potrafią tylko krytykować innych
~jss 29-05-2012 23:59
do ,,zibi ' - po stylu Twojej wypowiedzi w obronie pedagogów widać, że chyba nawet Szkoły Podstawowej nie skończyłeś. Wygląda na to, że w Szkole praca jest ,,cięższa" jak w Kopalni - wystarczy się przebranżowić, a nauczycielom to raczej średnio wychodzi - po kilku latach pracy w Szkole są niestety zadufani w sobie i zupełnie oderwani od realiów życia. Reformy i zmiany są podstawa rozwoju każdej firmy, a zatem również szkolnictwa. Powoduje to jednak sprzeciw środowiska nauczycielskiego, bo zamiast korzystać z już pożółkłych konspektów, muszą ciągle się uczyć czegoś nowego. Popieram wszelkie zmiany, nie ma od nich odejścia - bo tylko zmiany mogą się przyczynić do rozwoju dzieci i młodzieży, a w konsekwencji całego społeczeństwa!!!!!!!!!!!
~Wychowawca 30-05-2012 4:58
A ja mimo, że jestem zatrudniony z karty nauczyciela, to jednak nie mam wolnych sobót, niedziel, długich weekendów, wakacji itd... I co Wy na to ?
~Barcik 30-05-2012 7:42
Do Zibi dlaczego piszesz ogólnie? Pensja nauczyciela stażysty (czyli takiego który przychodzi do pracy po studiach bez żadnego stażu) - 2265,00 Pensja kasjerki w supermarkecie - 1500,00 Czasami warto sprawdzić zanim coś się napisze
~dde 30-05-2012 9:11
trudno bez emocji czytać komentarze pisane przez nauczycieli- wszyscy chodziliśmy do szkoły a obecnie chodzą do niej nasze dzieci i wiemy, że 80% ludzi nigdy nie powinno nigdy nikogo uczyć bo zwyczajnie do tego się nie nadaje- na każdej wywiadówce nauczyciele skarżą się na to samo- że dzieci się nie uczą, że rodzice im nie pomagają!!!!!!!! i delikatnie dają do zrozumienia o kierowaniu dzieci na korepetycje!!!!! skoro wszyscy maję chodzić na korepetycje bo nauczyciele nie potrafią uczyć to po co jest szkoła????? za co nauczyciele biorą pensje skoro ich praca nie daje efektów- zamiast siedzieć i użalać się na swój biedny los nauczyciela może wzięliby się do ROBOTY - nikt nikogo nie zmuszał do zawodu nauczyciela
~dde 30-05-2012 9:21
do ZIBI- nie obrażaj ludzi, którzy uczciwie pracują w przeciwieństwie do ciebie- ja mam skończone wyższe studia, studia po dyplomowe, i przeszłam wiele wiele szkoleń- i powiem Ci jedno mam bardzo, bardzo złe zdanie o większości nauczycieli- większość z nich powinna pracować w kopalni za psychiczne znęcanie się nad dziećmi!!!! - wiem co mówię trochę czasu spędziłam w szkole jako uczeń - zresztą nie ja jedna jak byś nie wiedział ponad 40 polaków ma wyższe wykształcenie
~ 30-05-2012 10:43
Studia to ma albo może dziś skończyć każdy głąb, więc chełpić sie nie ma czym, to właśnie efekt 'reform na rzecz rozwoju' chociaż ktoś tu twierdzi że tylko 40 hahaha
~GośćJG 30-05-2012 17:04
do Barcik, zapomniałeś dodać, że to co podałeś to minimalna pensja nauczyciela starzysty - średnia w 2011 wg. danych z MEN to 2 618 zł brutto. Dla kontraktowego - 2 906 zł. mianowanego 3 770 zł oraz dyplomowanego - 4 817 zł. To są stawki średnie bez dodatków z zakładowego funduszy świadczeń socjalnych oraz dodatków socjalnych.
~uczennica. 3-06-2012 0:20
tak bardzo mi się marzy, żeby nauczycielki na emeryturze skończyły pracę i zwolniły miejsca młodym ludziom z ogromną charyzmą i zapałem do pracy. Mam lekcje z paniami, które powinny być już na emeryturze, są zmęczone swoją pracą, więc nie mają siły już tej wiedzy przekazywać..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Na Polanie praca wre!  

Powstają pola nadziei

Roboty na Dworcowej

Komputery dla szkół

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
974
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%