MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Koniec z zalewem brudów?

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 14 czerwca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Wysypisko śmieci w Siedlęcinie ma zostać zamknięte.

Jedna z najbardziej „pomylonych” lokalizacji składowiska odpadów, wysypisko w Siedlęcinie blisko Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, przestanie istnieć. To zapowiedź jeleniogórskich samorządowców. Teren ma zostać zrekultywowany, a odpadki „produkowane” przez jeleniogórzan pojadą albo do Ściegien, albo do Jaroszowa.

O wywożeniu śmieci do odległego o ponad 50 km od Jeleniej Góry Jaroszowa zdecydowała jeszcze poprzednia rada miejska. Jednak na razie decyzja wciąż pozostaje na papierze.
Radni poprzedniej kadencji zrezygnowali z propozycji Związku Gmin Karkonoskich, który prowadzi wysypisko w Kostrzycy koło Ściegien. Zaważyły względy ekonomiczne: Jaroszów okazał się tańszy.

Na likwidację wysypiska w Siedlęcinie oczekują zwłaszcza wędkarze i wodniacy, którzy często udają się na brzegi Jeziora Pilchowickiego. Okolice akwenu toną w śmieciach, a pryzma brudów widoczna jest nawet ze środka zbiornika.
Istnieje także obawa przed fatalnym wpływem toksycznych wycieków na środowisko naturalne.

Ekolodzy mają już pomysły, jak wykorzystać hałdę śmieci. Ma posłużyć do produkcji energii elektrycznej uzyskiwanej dzięki tak zwanemu gazowi wysypiskowemu.
Zanim do tego dojdzie, trzeba będzie poczekać co najmniej kilka lat na rekultywację zniszczonego przez składowanie brudów terenu. Wysypisko w Siedlęcinie działa od 1984 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Weekend w Bukowcu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~kmam 14-06-2007 11:51
"Pomyloną lokalizacją" jest oczyszczalnia ścieków przy Lwóweckiej na terenie zalewowym Bobru. A mogło tam być tak ładnie. Zniszczono tereny blisko centrum miasta. Nie zagospodarowano terenów w rozwidleniu Bobru i Młynówki. Nie zagospodarowano terenów wzdłuż trasy Jana Pawła II. Nasypano tam odpadów budowlanych, cegieł, żwiru, niedokładnie wyrównano i pozwolono zarosnąć zielsku (przede wszystkim wszechobecnej nawłoci) i krzakom (tu kłaniają się krzaki wierzby). A można by wytyczyć ścieżki, wykosić zielsko, głazy ułożyć jako urozmaicenie terenu i miasto by miało namiastkę parku.
~Schaff Gotsch 14-06-2007 14:42
To d...lizm wywozić śmieci 50 km w jedną stronę do Jaroszowa. Z tego co wiem, niedawno otworzyli wysypisko chociażby koło dużo bliższego Jeleniej Górze Lubomierza (o Ścięgnach już nie wspominając), z którego korzysta m.in. Lwówek i Gryfów. No ale oczywiście układy i kasa, która poszła dla głosujących w poprzedniej radzie za Jaroszowem są dużo ważniejsze... Ekonomia przyjdzie sama, bo mieszkańcy i tak będą płacili podatki. To się nazywa gospodarność naszych świętych krów z ratusza.
~oponka 14-06-2007 19:28
dlaczego nikt się nie zastanowił nad tym faktem wcześniej.Jaroszów czemu nie tylko kto zato zapłaci pewnie podatnicy.
~CZYTELNIK 14-06-2007 19:28
Blizej jak Jaroszów jest wysypisko za Swierzawą w Jastrzębniku gdzie od kilku lat śmieci wywozi SIMET.
~dora 1-07-2007 16:57
nikt nie liczy sie z tym ,ze to wysypisko dało ludzom utrzymanie i nadzieje na lepsze jutro.i zastanawia mnie fakt dlaczego skoro wysyp jest juz nieczynny to pracuje tam 6 osób ,które mają płacone za to pieniądze ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Skatepark za frekwencję?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%