MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Koniec wykopalisk na starówce

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 stycznia 2008, 10:17
Aktualizacja: 15:05
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W poniedziałek archeolodzy, którzy od kwietnia ubiegłego roku prowadzili wykopaliska na gruntach przy ul. Jasnej i Grodzkiej, zwinęli obozowisko. Rozkopane tereny zostaną niebawem zasypane i powstanie tam plac budowy.

Grunty, na których do początku lat 70. ubiegłego wieku wznosiły się kamienice, są własnością przedsiębiorców, którzy zamierzają zainwestować w budowę obiektów o charakterze usługowym.

Wystąpili z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy pod galerię handlową – dowiedzieliśmy się w magistracie.
Wcześniejsze plany zakładały w tym miejscu wybudowanie kwartałów kamienic nawiązujących stylistycznie do dawnej zabudowy z przeznaczeniem na mieszkania i sklepy.

Budynki zostały wyburzone w ramach realizacji projektu architektonicznego, który zakładał powstanie na terenie starego miasta "osiedla" mieszkaniowego dostosowanego do współczesnych norm. Z braku środków udało się zrealizować tylko jego część: między innymi cześciową zabudowę ulicy Krótkiej, Długiej, Kopernika oraz - Solnej i Konopnickiej. W całości zrekonstruowano jedynie plac Ratuszowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Protest oświaty

Wsparcie strajkujących

Więcej na zabytki

Komentarze (16) Dodaj komentarz

ebee 29-01-2008 10:47
Tyle pieniędzy wywalono na prowadzenie prac archeologicznych. Teraz wszystko zostanie zasypane. Koncepcja zabudowy nawiązująca do odkopanych elementów zabudowy upadła. Czy doczekamy się w tym miejscu kolejnego marketu ? Jeśli tak, to dlaczego miasto tyle lat blokowało zabudowę tego miejsca ? Dlaczego wydano krocie na archeologów, których praca niczego nie przyniesie ? Pozdrawiam:EBEE
~jelen 29-01-2008 11:03
a jak by tam ładny park zbudowali ?czy ogromny garaż wielopiętrowy ?co wy na to ?
~wątpliwość 29-01-2008 11:05
"Wcześniejsze plany" czy konkretne warunki sprzedaży w celu wybudowania "kwartałów kamienic nawiązujących stylistycznie do dawnej zabudowy z przeznaczeniem na mieszkania i sklepy"? A może lepiej zbudować galerię handlową zamiast "magistratu"?
~malkontent 29-01-2008 11:10
do d.... z taką zabudową na starówce
~przecz z malkontentami 29-01-2008 12:57
Sam jesteś do d........y. Lepiej żeby był brud i syf? Ja wolę, żeby nawet postawił się tam kolejny supermarket, bo ten przynajmniej zadba o porządek na własnym podwórku.
~vell 29-01-2008 14:04
a ja to bym tam posiał trawke i krzaczory oraz wstawił 30 ławek!
~ 29-01-2008 14:23
<i> Weź, sam się popraw :-) </i>
~fan komury z kowar 29-01-2008 15:57
co kolwiek tam powstanie bedzie to lepiej niz ten parking z rozjezdzonym blotem i brudnymi i niechlujnymi a i czesto aroganckimi parkingowymi pozdrawiam
~fan komury z kowar 29-01-2008 16:06
a najpewniej gdyby jescze powstal tam parking podziemny wielo poziomowy a dopiero na gorze ta reszta co ma powstac to bylo by to co naprawde jeleniej potrzeba taki parking na przyklad na 1000 aut drugi taki obiekt w miejscu dawnego kina turysta na rogu matejki i pilsudskiego i trzeci w miejscu dziury kolo kamiennych schodkow za szkola i problem parkowania w poblizu scislego centrum rozwiazany a i inwestor pewnie by sie znalazl skonczylo by sie parkowanie po nie swoich podworkach i tp a i nasze miasto wiele by zyskalo na atrakcyjnosci nie wspominam ze na dachu tego parkingu moze byc skwer lub jaks budowla sklepy mieszkania etc. co w innych krajach z problemami parkingowymi walcza nie od dzis tak sie robi pozdrawiam serdecznie
~Matylda 29-01-2008 17:06
Mnie jest obojętne co tam będzie,oby było tylko czysto.
~Jegomość 29-01-2008 17:34
Po pierwsze nie wiem czemu autor mówi o dwóch różnych działkach że tam powstanie galeria. Galeria ma powstać tam gdzie jeste większa dziura w ziemi, a tam gdzie mniejsza to co miało być pierwotnie czyli zabudowa kamienicami. Jeśli się już o czymś pisze to chyba wypadałoby zadać sobie wiecej trudu i sprawdzić dokładnie a to nie jest bardzo trudne bo wystarczyłoby zapytać się. Po drugie na razie nigdzie nic nie powstanie bo nie ma pozwoleń na budowę i znając pośpiech urzędników poczekamy jeszce ze 3 lata nim w końcu uda im się wydać jakąkolwiek decyzje ( jeśli ktoś budował domek to wie ile potzreba zachodu i nerwów a co dopiero jak ten domek to kamienica). Po trzecie do FANA KOMURY Z KOWAR, jak sie parkingowi nie podobaja można zaparkować gdzie indziej bo to wolny kraj i nikt nikogo nie zmusza żeby się tam zatrzymywać. Po czwarte do EBEE tyle pieniedzy wywalono bo musiano, tak wynika z przepisów ze w ściisłym centrum miasta przed rozpoczeciem jakielkowiek inwestycji należy przeprowadzić badania archeologiczne, i czy sie chce czy nieche trzeba płacić. A pozatym nikt nie ma zamiaru tam nic zasypywać bo nie ma takiej potzreby.
~TaGx 29-01-2008 17:51
Z tego co pamietam, Pan Muller mial przy tej inwestycji wejsc w spolke z firma RANK PROGRESS SA. Jezli tak sie stalo, to na miejscu wszystkich malkontentow, przestalbym sie martwic i poszukal sobie w intrnecie ich realizacji w Legnicy: Galeria Piastow. Osobiscie nie mialbym nic przeciwko temu, aby podobnej jakosci projekt stanal wlasnie w tym miejscu. Oczywiscie spokojny jestem TYLKO w tym przypadku, jezeli natomiast Pan Muller bedzie inwestowal samodzielnie, to nie powiem, moze byc roznie ;) Mam jednak nadzieje, ze Wladze miasta wiedza czego nie chcą widziec w tym miejscu. Istnieje jednak prawdopodobienstwo, ze bedzie to calkiem przyjemna nowoczesna architektura, ktorej nawiasem mowiac malo w naszym miescie, a przydalaby sie o wiele bardziej niz stylizujące, tandetne kamienice (czyt. ul Kopernika). Czy ktos wie kto w koncu bedzie stawial ta galerie i gdzie mozna zobazcyc jakis render?
~Rudebwoy 29-01-2008 18:30
Zróbcie w końcu jakieś porządne MULTIKINO albo HARD ROCK CAFE... coś na miarę większych miast...
liczyrzepa 29-01-2008 19:44
proponuję standardowo: bank, zakład fryzjerski i cos z telefonów komórkowych; będzie wielkomiejsko i tradycyjnie zarazem, nieprawdaż?
kazimierzp 29-01-2008 20:29
Przy tworzeniu planów Prezydent Miasta, radni, mieszkańcy mogą mieć wpływ na to co w jakims miejscu ma powstać. Jeżeli planu nie ma to potencjalny inwestor musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy do którego analizę robi uprawniony architekt lub urbanista. W tworzeniu tej analizy musi opierać się na tzw sąsiedztwie, wysokosci domów i zaleceniach konserwatora zabytków (jezeli teren jest wpisany do rejestru - tu jest!) i nikt więcej i nic więcej nie może wpływac na kształt tej decyzji. Dlatego gdyby był plan (przez krótki czas był) to w tym miejscu nie mógł powstać obiekt handlowy wielkopowierzchniowy. Teraz gdy za inspiracją-odwołaniem niektórych radnych uchwalony plan został "obalony" przez wojewodę to te życzenia radnych aby taka galeria nie powstała (tych samych częściowo którzy się odwoływali) nie mają żadnego prawnego znaczenia!;-( Jeżeli inwestor będzie w posiadaniu decyzji o warunkach zabudowy i przedłozy kompletny z punktu widzenia prawa wniosek to nie później niż po 65 dniach uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę. Przy decyzjach o warunkach zabudowy nie ma cezury czasowej i tu rzeczywiście niektóre procedury trwają czasami i 1,5 roku!!! Wiele osób myli te pojęcia: decyzja o pozwoleniu o warunkach zabudowy, a decyzja o pozwoleniu na budowę (najsmieszniejsze bywa ze mylą sie często ci którzy tworzą lokalne prawo!!!). Pierwsza to nalezy do gmin i we wszystkich gminach w Polsce takie decyzje o warunkach zabudowy (jeżeli nie ma planów zagospodarowania przestrzennego) sa wydawane, a decyzje o pozwoleniu na budowę należą do zadań administracji państwowej (starostwa robią to jako zadania zlecone). Jelenia Góra jako powiat grodzki czyli gmina na prawach powiatu wydaje zarówno decyzje o warunkach zabudowy i decyzje o pozwoleniu na budowę - robią to dwa różne referaty Urzędu!!! Jeżeli administracja architektoniczno budowlana - czyli starosta powiatu nie wyda decyzji w 65 dni od momentu złożenia "KOMPLETNEGO" wniosku, to musi płacić do skarbu państwa 500 zł za kazdy dzień opóźnienia! Jelenia Góra od kilkunastu lat działania tego przepisu nie zpałaciła z tytułu takich kar ani złotówki! Dlatego pisanie o czekaniu na pozwolenie na budowę latami jest bzdurą i kłamstwem!!! Wracając do terenu przy Jasnej i Grodzkiej to jeżeli pan Mueller przedłozy kompletny wniosek ze wszystkimi załącznikami to dostanie pozwolenie na budowę. Zgodnie z aktualnymi przepisami będzie musiał w tym projekcie rozwiązać problem parkowania (wszystkie samochody klientów musza parkowac na tej działce: pod ziemią, na dachu,... tak jak mu zaprojektują na podstawie wydanej decyzji o warunkach zabudowy) oraz problem dostepności dla osób niepełnosprawnych!!! Do tej pory nie ma jeszcze wniosku o pozwolenie na budowę z dokumentacją projektową!!!
~arysto 29-01-2008 23:09
MultiKino, wielki parking, galeria handlowa!? LUDZIE TO JEST JELENIA GÓRA!!! Czy my mówimy o tym samym mieście!? O mieście gdzie o 22:30 zamiera życie, a na Rynku nie ma żywej duszy!? Na seansach w obecnych kina jest marna frekwencja, parkin mamy - piętrowy, stoi i straszy.... a o galerii handlowej już nie wspomne - to nie Wrocław gdzie ludzie tysiącami walą na zakupy! Niech powstaną tam stylizowane kamienice, a na parterach jakieś kluby, restauracje, sklepy. Będzie ładnie i normalnie, niech nie kombinują na siłę!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa posada dla radnej

Konferencja rynku pracy subregionu jeleniogórskiego  

Uroczyście na koniec kadencji

Remont już blisko

Tłumy za krzyżem

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
320
Tak
68%
Nie
30%
Nie wiem
3%