MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Koniec wykopalisk na starówce

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 stycznia 2008, 10:17
Aktualizacja: 15:05
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W poniedziałek archeolodzy, którzy od kwietnia ubiegłego roku prowadzili wykopaliska na gruntach przy ul. Jasnej i Grodzkiej, zwinęli obozowisko. Rozkopane tereny zostaną niebawem zasypane i powstanie tam plac budowy.

Grunty, na których do początku lat 70. ubiegłego wieku wznosiły się kamienice, są własnością przedsiębiorców, którzy zamierzają zainwestować w budowę obiektów o charakterze usługowym.

Wystąpili z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy pod galerię handlową – dowiedzieliśmy się w magistracie.
Wcześniejsze plany zakładały w tym miejscu wybudowanie kwartałów kamienic nawiązujących stylistycznie do dawnej zabudowy z przeznaczeniem na mieszkania i sklepy.

Budynki zostały wyburzone w ramach realizacji projektu architektonicznego, który zakładał powstanie na terenie starego miasta "osiedla" mieszkaniowego dostosowanego do współczesnych norm. Z braku środków udało się zrealizować tylko jego część: między innymi cześciową zabudowę ulicy Krótkiej, Długiej, Kopernika oraz - Solnej i Konopnickiej. W całości zrekonstruowano jedynie plac Ratuszowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

W KSON–ie dzieje się

Mobilizacja przed II turą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (16) Dodaj komentarz

ebee 29-01-2008 10:47
Tyle pieniędzy wywalono na prowadzenie prac archeologicznych. Teraz wszystko zostanie zasypane. Koncepcja zabudowy nawiązująca do odkopanych elementów zabudowy upadła. Czy doczekamy się w tym miejscu kolejnego marketu ? Jeśli tak, to dlaczego miasto tyle lat blokowało zabudowę tego miejsca ? Dlaczego wydano krocie na archeologów, których praca niczego nie przyniesie ? Pozdrawiam:EBEE
~jelen 29-01-2008 11:03
a jak by tam ładny park zbudowali ?czy ogromny garaż wielopiętrowy ?co wy na to ?
~wątpliwość 29-01-2008 11:05
"Wcześniejsze plany" czy konkretne warunki sprzedaży w celu wybudowania "kwartałów kamienic nawiązujących stylistycznie do dawnej zabudowy z przeznaczeniem na mieszkania i sklepy"? A może lepiej zbudować galerię handlową zamiast "magistratu"?
~malkontent 29-01-2008 11:10
do d.... z taką zabudową na starówce
~przecz z malkontentami 29-01-2008 12:57
Sam jesteś do d........y. Lepiej żeby był brud i syf? Ja wolę, żeby nawet postawił się tam kolejny supermarket, bo ten przynajmniej zadba o porządek na własnym podwórku.
~vell 29-01-2008 14:04
a ja to bym tam posiał trawke i krzaczory oraz wstawił 30 ławek!
~ 29-01-2008 14:23
<i> Weź, sam się popraw :-) </i>
~fan komury z kowar 29-01-2008 15:57
co kolwiek tam powstanie bedzie to lepiej niz ten parking z rozjezdzonym blotem i brudnymi i niechlujnymi a i czesto aroganckimi parkingowymi pozdrawiam
~fan komury z kowar 29-01-2008 16:06
a najpewniej gdyby jescze powstal tam parking podziemny wielo poziomowy a dopiero na gorze ta reszta co ma powstac to bylo by to co naprawde jeleniej potrzeba taki parking na przyklad na 1000 aut drugi taki obiekt w miejscu dawnego kina turysta na rogu matejki i pilsudskiego i trzeci w miejscu dziury kolo kamiennych schodkow za szkola i problem parkowania w poblizu scislego centrum rozwiazany a i inwestor pewnie by sie znalazl skonczylo by sie parkowanie po nie swoich podworkach i tp a i nasze miasto wiele by zyskalo na atrakcyjnosci nie wspominam ze na dachu tego parkingu moze byc skwer lub jaks budowla sklepy mieszkania etc. co w innych krajach z problemami parkingowymi walcza nie od dzis tak sie robi pozdrawiam serdecznie
~Matylda 29-01-2008 17:06
Mnie jest obojętne co tam będzie,oby było tylko czysto.
~Jegomość 29-01-2008 17:34
Po pierwsze nie wiem czemu autor mówi o dwóch różnych działkach że tam powstanie galeria. Galeria ma powstać tam gdzie jeste większa dziura w ziemi, a tam gdzie mniejsza to co miało być pierwotnie czyli zabudowa kamienicami. Jeśli się już o czymś pisze to chyba wypadałoby zadać sobie wiecej trudu i sprawdzić dokładnie a to nie jest bardzo trudne bo wystarczyłoby zapytać się. Po drugie na razie nigdzie nic nie powstanie bo nie ma pozwoleń na budowę i znając pośpiech urzędników poczekamy jeszce ze 3 lata nim w końcu uda im się wydać jakąkolwiek decyzje ( jeśli ktoś budował domek to wie ile potzreba zachodu i nerwów a co dopiero jak ten domek to kamienica). Po trzecie do FANA KOMURY Z KOWAR, jak sie parkingowi nie podobaja można zaparkować gdzie indziej bo to wolny kraj i nikt nikogo nie zmusza żeby się tam zatrzymywać. Po czwarte do EBEE tyle pieniedzy wywalono bo musiano, tak wynika z przepisów ze w ściisłym centrum miasta przed rozpoczeciem jakielkowiek inwestycji należy przeprowadzić badania archeologiczne, i czy sie chce czy nieche trzeba płacić. A pozatym nikt nie ma zamiaru tam nic zasypywać bo nie ma takiej potzreby.
~TaGx 29-01-2008 17:51
Z tego co pamietam, Pan Muller mial przy tej inwestycji wejsc w spolke z firma RANK PROGRESS SA. Jezli tak sie stalo, to na miejscu wszystkich malkontentow, przestalbym sie martwic i poszukal sobie w intrnecie ich realizacji w Legnicy: Galeria Piastow. Osobiscie nie mialbym nic przeciwko temu, aby podobnej jakosci projekt sta...l wlasnie w tym miejscu. Oczywiscie spokojny jestem TYLKO w tym przypadku, jezeli natomiast Pan Muller bedzie inwestowal samodzielnie, to nie powiem, moze byc roznie ;) Mam jednak nadzieje, ze Wladze miasta wiedza czego nie chcą widziec w tym miejscu. Istnieje jednak prawdopodobienstwo, ze bedzie to calkiem przyjemna nowoczesna architektura, ktorej nawiasem mowiac malo w naszym miescie, a przydalaby sie o wiele bardziej niz stylizujące, tandetne kamienice (czyt. ul Kopernika). Czy ktos wie kto w koncu bedzie stawial ta galerie i gdzie mozna zobazcyc jakis render?
~Rudebwoy 29-01-2008 18:30
Zróbcie w końcu jakieś porządne MULTIKINO albo HARD ROCK CAFE... coś na miarę większych miast...
liczyrzepa 29-01-2008 19:44
proponuję standardowo: bank, zakład fryzjerski i cos z telefonów komórkowych; będzie wielkomiejsko i tradycyjnie zarazem, nieprawdaż?
kazimierzp 29-01-2008 20:29
Przy tworzeniu planów Prezydent Miasta, radni, mieszkańcy mogą mieć wpływ na to co w jakims miejscu ma powstać. Jeżeli planu nie ma to potencjalny inwestor musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy do którego a...lizę robi uprawniony architekt lub urbanista. W tworzeniu tej a...lizy musi opierać się na tzw sąsiedztwie, wysokosci domów i zaleceniach konserwatora zabytków (jezeli teren jest wpisany do rejestru - tu jest!) i nikt więcej i nic więcej nie może wpływac na kształt tej decyzji. Dlatego gdyby był plan (przez krótki czas był) to w tym miejscu nie mógł powstać obiekt handlowy wielkopowierzchniowy. Teraz gdy za inspiracją-odwołaniem niektórych radnych uchwalony plan został "obalony" przez wojewodę to te życzenia radnych aby taka galeria nie powstała (tych samych częściowo którzy się odwoływali) nie mają żadnego prawnego znaczenia!;-( Jeżeli inwestor będzie w posiadaniu decyzji o warunkach zabudowy i przedłozy kompletny z punktu widzenia prawa wniosek to nie później niż po 65 dniach uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę. Przy decyzjach o warunkach zabudowy nie ma cezury czasowej i tu rzeczywiście niektóre procedury trwają czasami i 1,5 roku!!! Wiele osób myli te pojęcia: decyzja o pozwoleniu o warunkach zabudowy, a decyzja o pozwoleniu na budowę (najsmieszniejsze bywa ze mylą sie często ci którzy tworzą lokalne prawo!!!). Pierwsza to nalezy do gmin i we wszystkich gminach w Polsce takie decyzje o warunkach zabudowy (jeżeli nie ma planów zagospodarowania przestrzennego) sa wydawane, a decyzje o pozwoleniu na budowę należą do zadań administracji państwowej (starostwa robią to jako zadania zlecone). Jelenia Góra jako powiat grodzki czyli gmina na prawach powiatu wydaje zarówno decyzje o warunkach zabudowy i decyzje o pozwoleniu na budowę - robią to dwa różne referaty Urzędu!!! Jeżeli administracja architektoniczno budowlana - czyli starosta powiatu nie wyda decyzji w 65 dni od momentu złożenia "KOMPLETNEGO" wniosku, to musi płacić do skarbu państwa 500 zł za kazdy dzień opóźnienia! Jelenia Góra od kilkunastu lat działania tego przepisu nie zpałaciła z tytułu takich kar ani złotówki! Dlatego pisanie o czekaniu na pozwolenie na budowę latami jest bzdurą i kłamstwem!!! Wracając do terenu przy Jasnej i Grodzkiej to jeżeli pan Mueller przedłozy kompletny wniosek ze wszystkimi załącznikami to dostanie pozwolenie na budowę. Zgodnie z aktualnymi przepisami będzie musiał w tym projekcie rozwiązać problem parkowania (wszystkie samochody klientów musza parkowac na tej działce: pod ziemią, na dachu,... tak jak mu zaprojektują na podstawie wydanej decyzji o warunkach zabudowy) oraz problem dostepności dla osób niepełnosprawnych!!! Do tej pory nie ma jeszcze wniosku o pozwolenie na budowę z dokumentacją projektową!!!
~arysto 29-01-2008 23:09
MultiKino, wielki parking, galeria handlowa!? LUDZIE TO JEST JELENIA GÓRA!!! Czy my mówimy o tym samym mieście!? O mieście gdzie o 22:30 zamiera życie, a na Rynku nie ma żywej duszy!? Na seansach w obecnych kina jest marna frekwencja, parkin mamy - piętrowy, stoi i straszy.... a o galerii handlowej już nie wspomne - to nie Wrocław gdzie ludzie tysiącami walą na zakupy! Niech powstaną tam stylizowane kamienice, a na parterach jakieś kluby, restauracje, sklepy. Będzie ładnie i normalnie, niech nie kombinują na siłę!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Patrole w Kamiennej Górze

Konkurs dla seniorów

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2208
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%