MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Koniec Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego

Wiadomości: REGION
Czwartek, 17 marca 2011, 8:35
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 9:53
Autor: Angela
Fot. ....
Po zmianie struktury KPN i likwidacji gospodarstwa pomocniczego, zapadła decyzja o zamknięciu Muzeum Parku. Gromadzone przez lata eksponaty będzie można zobaczyć dopiero w czerwcu 2012 r.i to w Karpaczu na Wilczej Porębie. Zabytkowy budynek jest obecnie przystosowany do celów informacyjno– edukacyjnych.

Do stycznia br. Karkonoski Park Narodowy był jednostką budżetową należącą do Skarbu Państwa, ale miał gospodarstwo pomocnicze, z którego mógł czerpać m.in. przychody własne. Po zmianach przepisów gospodarstwo zostało zlikwidowane, w związku z czym pojawiło się szereg zmian organizacyjnych.
Jedną z nich jest właśnie zamknięcie Muzeum Parku i przeniesienie eksponatów do nowo modernizowanego budynku przy ul. Leśnej 9 w Karpaczu, który będzie służył jako centrum informacyjne i edukacyjne.

Otwarcie centrum informacyjnego planowane jest na czerwiec 2012 r. Do tego zabytkowego budynku, który zostanie dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych zostanie przeniesiony cały zbiór muzeum, w tym stare zdjęcia, eksponaty roślin, zwierząt czy owadów. Nie jest to jednak nowa siedziba muzeum, bo jako takiego muzeum w ogóle nie będzie – mówi Marek Dobrowolski z Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze.

Piękny budynek o historycznej, bardzo ciekawej architekturze śląskiej w ramach modernizacji przejdzie szereg robót, włącznie z wymianą dachu, elewacji, okien i drzwi. Zmieni się również układ funkcjonalny pomieszczeń wewnątrz budynku, ale zachowana zostanie bryła obiektu. Wokół budynku wybudowane zostaną też ścieżki edukacyjne prowadzące na teren parku.

Ogłoszenia

Czytaj również

60 – lecie Towarzystwa Karkonoskiego  

Jesienne remontowanie – jakich fachowców potrzebujemy?

Sprawdzian w górach

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~olo 17-03-2011 8:57
przeniesli muzeum na koniec świata, kto tam trafi ? Mam nadzieję że duch poprzedniego lokatora będzie nad nimi czuwał. A moze to będzie strzał w dziesiątke dom w środku lasu na środku polany z przeprawą przez Wilczy Potok ...zobaczymy
~sqandal 17-03-2011 9:39
a co to za muzeum? pare staroci ( moja babcia ma więcej na strychu ) uczyć się też tam nie było z czego , miernota i tyle i po co plakac nad rozlanym mlekiem , pozdrawiam
~turek11 17-03-2011 9:48
Ze świecą szukać większego zadupia !!! Posadki dla obiboków i święty spokój bo mało kto trafi. Czy oni są tak mało rozgarnięci ? Skarb Państwa się poddoji i gra gitara, aby do emerytury. Jak zwykle \"rozgarnięta inaczej\" Angela nie pisze o które muzeum chodzi - lokalizacja ! Likwidacja ale czego i GDZIE ? Może przypadkiem jakiś adres, czy to chodzi o Chałubińskiego 9 ? Chyba że to jedyne muzeum o którym Angela wie, aaa to chylę kapelusza.
~owsik 17-03-2011 10:41
No i Jelonka straciła jedno muzeum !Tak trzymać !
~muzeum?? 17-03-2011 10:59
Trochę wypchanych zwierząt, porażający zapach naftaliny i super "uprzejma" pani mówiąca z rosyjskim akcentem. Tak pamiętam to "muzeum". Płakać nie będę ;-)
~@ 17-03-2011 12:45
Hm... Ciekawe: Park taki biedny, a z opisu wynika, że remont nowej siedziby i przeniesienie zbiorów pochłonie duże nakłady pieniężne! Ale jeśli ekspozycja zostanie uratowana, a może i wzbogacona? Ważne, że niczego w gruncie rzeczy się nie likwiduje.
~..... 17-03-2011 14:51
na Wodospadzie Szklarki syf,syf,syf- a to powinien być punkt widokowy, perełka , ogromne stosy gałęzi, trocin, wałków drewna przy samym szlaku , w dodatku obsmalony od ogniska świerk przy samym Wodospadzie, płomienie osiągały ze 4m. zapłaciłem 5zł. za bilet przyprowadziłem rodzinę z Niemiec i jest mi wstyd. Panie A R..... do roboty....................
~zdzich124 17-03-2011 15:50
Niech zyje radosna tworczosc edukacyjna.Spoleczenstwo jest bogate i znow zaplaci za kolejny obiekt do uprawiania radosnej tworczosci.No a przy okazji bedzie mozna wydac kilkaset tysiecy publicznych zlotowek.Jestesmy bogaci,stac nas na to.A tak przy okazji,skoro gospodarstwo pomocnicze uleglo likwidacji to kto bedzie administrowal majatkiem gospodarstwa i za czyje srodki?
~jejku 17-03-2011 16:56
A kto zagarnie piękny budynek po Muzeum? Hmm, o tym ani słowa...
~Cieszę się 17-03-2011 18:39
Maciejówka w Karpaczu, na Wilczej Porębie to pełne uroku miejsce, które zachwyci turystów. Wreszcie coś dobrego dzieje się w miescie. Powstaje wartościowy obiekt, którym, niestety, nie jest, wyciąg niejakiego Rycha.
~szkoda ! 18-03-2011 8:39
Park Norweski straci bogate eksponaty,szkoda,było blisko,uroczo i dla dzieci,młodzieży, i zainteresowanych zbiorami ptaków , i motyli.Ciekawe komu spodobał się norweski budynek?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Po Koronę Gór Polskich

Obserwatorium na szczycie Śnieżki

Spór o edukację seksualną

Nowa sygnalizacja świetlna  

Zaklęcia Harmonii

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
99
Tak
60%
Nie
34%
Nie wiem
6%