MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Koniec języka bez przewodnika

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 9 kwietnia 2009, 7:56
Aktualizacja: 7:57
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Sezon turystyczny nabiera rozpędu, a goście z zagranicy to coraz bardziej liczący się klient dla gestorów. – Cudzoziemcy są jednak zdezorientowani, bo nie wiedzą, co ciekawego dzieje się w mieście i regionie, a same wycieczki to już dla nich za mało – mówią hotelarze i właściciele gospodarstw agroturystycznych.

– Ile razy można zjeżdżać na sankach lub spacerować szlakiem, kiedy zrobi się cieplej? – takie pytanie zadają ci, którzy utrzymują się z turystyki i słyszą skargi swoich gości. Głównie tych, którzy po polsku nie mówią. – Jest w mieście wiele ciekawych imprez, nie wymagających znajomości polskiego, aby w nich uczestniczyć. Gość z zagranicy nic o nich nie wie, bo w mieście nie ma wydawnictwa obcojęzycznego, które by o tym poinformowało – usłyszeliśmy.

Zdaniem odpowiedzialnych za politykę informacyjną miasta materiały dla gości zagranicznych są, przynajmniej w trzech językach: angielskim, niemieckim i czeskim. – Foldery w tych trzech językach są systematycznie drukowane i można je dostać w Centrum Informacji Turystycznej przy Książnicy Karkonoskiej i u nas. Przewodnicy doskonale o tym wiedzą – mówi Katarzyna Młodawska, naczelnik Wydziału Promocji i Polityki Informacyjnej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Kłopotem okazuje się jednak brak informacji o… samej informacji i niedostępność materiałów promocyjnych poza nią. – Prosiłem kiedyś w IT o foldery dotyczące imprez w mieście. Dano mi jeden i polecono, abym sobie zrobił ksero – mówi Cezary Wiklik, gospodarz kiosku tramwaju przy ratuszu. To najbardziej uczęszczany przez obcojęzyczne wycieczki szlak. Są w nim przewodniki i mapy opracowane z myślą o zagranicznych gościach. Mimo dobrej woli gospodarza obiektu, folderów informacyjnych brak.

To urzędom w Jeleniej Górze i ościennych miastach powinno zależeć na promowaniu imprez o zasięgu ponad lokalnym. W stolicy Karkonoszy wykaz najważniejszych wydarzeń, choćby w języku angielskim, mogłaby się znaleźć w wydawanym przez miasto „Biuletynie informacyjnym”, bezpłatnym wydawnictwie rozpowszechnianym przez ratusz.

Mapki pod Śnieżką
Turyści z Karpacza mogą zgłosić się do Referatu Promocji Miasta po mapki, które specjalnie dla nich przygotowano. Mają im pomóc w szybkim i łatwym dotarciu do celu.
Mapy wydawane są bezpłatnie. Są dodatkowo wzbogacone o krótkie informacje dotyczące zabytków miasta pod Śnieżką. Włodarze Karpacza planują także wydanie całorocznego folderu, prezentującego atrakcje turystyczne tego górskiego kurortu. Planowana jest jego prezentacja na krajowych i międzynarodowych targach turystycznych i innych imprezach.
– Folder jest dopiero w fazie projektu, ale mapki są już gotowe i na pewno będą cieszyć się dużym powodzeniem wśród turystów – mówi Adriana Kostka z Referatu Promocji Miasta i Informacji Turystycznej.
Tego typu materiały powstają w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Istotne jest jednak to, żeby tworzono coraz więcej broszur obcojęzycznych, bo w Karkonosze przyjeżdża wielu turystów z zagranicy, którzy chcieliby uzyskać informacje w swoim ojczystym języku. W szczególności przydatne są foldery i inne tego typu materiały promocyjne wydawane w języku niemieckim, czeskim i angielskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Bałaganiarz zapłaci

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ulyssenardin 9-04-2009 8:06
gestorów????? tejo, jak ci tylko przychodzi do głowy słowo gestor powinna się zapalić lampka pod tytułem TRUDNE SŁOWO!!!! Nie ma gestorów, są hotelarze, restauratorzy itd.
~dady 9-04-2009 8:43
Brak także dobrych składanek ze zdjęciami J.G. i okolicy w j. angielskim. Mogłyby być także małe broszurki ze zdjęciami.
~Barbara Różycka CITiK 9-04-2009 9:38
W informacji turystycznej są broszury i informatory dotyczące zarówno miasta jak i regionu, jest na początku miesiąca informator o imprezach (jeśli ktoś przyjdzie pod koniec miesiąca ilość jest ograniczona, lub nie ma go wcale) Pan Cezariusz jako radny ma dostęp do informatora od momentu jego wydania i nie bardzo wiemy o co chodzi z tym ksero??????? Materiały promocyjne udostępniamy wszystkim zainteresowanym!!!!! Zaprasamy (także Pana Wiklika, któego od roku nie widzieliśmy w naszej placówce)) do IT na ul. Bankową myślę, że zmienicie Państwo zdanie na temat niedostępności materiałów jeśli spróbujecie poszukać "u źódła"
rymcycymcy 9-04-2009 10:11
Pani Barbaro brawo ! ...pewnie mu teraz łyso ! :)))
piipi 9-04-2009 10:25
....WIDAC,ze Pan Wilk tylko chodzi do lasu !!!.~Prosze odwiedzic Biuro ITprzy ul:Bankowej,a tam Pan znajdzie te .."SKARBY" dla obcokrajowcow.~Polecam.*piipi.
~em 9-04-2009 10:32
Materiały obcojęzyczne są w IT przy Bankowej. Zresztą sami "gestorzy" (OK, pozostańmy już przy tym określeniu) powinni być też zainteresowani reklamą o swoich obiektach i imprezach i dostarczać je np. do punktu IT. Miasto nie może (z powodów czysto prawnych!) robić reklamy prywatnych obiektów i imprez.
~ago 9-04-2009 11:19
... "gestorzy" też są..., swoją drogą sami także mogliby pomyśleć o tym, aby ich goście dowiedzieli się o atrakcjach nie wymagających znajomości języka, wystarczyłoby pójść np. do Filharmonii Dolnośląskiej i poprosić o taką ulotkę, którą ta instytucja przecież wydaje za darmo i ją po prostu przetłumaczyć dla swoich gości, a w końcu sami zainteresowani także powinni znać obce języki... Swoją drogą ciekawe, co robi w tym kierunku STOWARZYSZENIE GMIN POLSKICH EUROREGIONU NYSA, przecież i ono powinno być zainteresowane tym tematem, a może bardzo wiele...
~still 9-04-2009 11:24
Pani BArbaro czy te wydawnictwa są w innych językach ? Jakoś niezauważyłem aby się pani do tego odniosła...
~turysta 9-04-2009 11:40
Wlasnie Panie Cezary koniec jezyka za przewodnika.......... kto szuka znajduje........ kto pyta nie bladzi........kto chce to znajdzie materialy reklamowe w IT. JA ZNALAZLEM !!!!! hurrrrraaaaa. pozdrawiam wszystkich turystow!
~turysta 9-04-2009 11:47
Do - stil - w IT sa wydawnictwa obcojezyczne!!! Bywam w IT i zawsze dostaje tyle materiałow, ze hohohohohohoh w j. polskim, niemiecki, angielskim a nawet czeskim i niema zadnego PROBLEMU :)) Idz Pan do IT i sie przekonaj........... :))
~ago 9-04-2009 11:53
Piipi, przeczytaj dokładnie nazwisko pana radnego, mnie ono kojarzy się raczej z wikliną, a nie z wilkiem.
piipi 9-04-2009 13:28
..do - [~Ago..]..to proponuje Panu Wiklikowi zmiane nazwiska...WILKI maja lepszy wech do "odkrywania".~Przyda sie..
~Barbara Różycka 9-04-2009 14:09
Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jeleniej Górze dysponuje materiałami promocyjnymi w języku polskim, niemieckim, angielskim i czeskim. Hotelarze otrzymali od nas komunikat o nowym wydawnictwie z prośba o jego odbiór na potrzeby swojego obiektu i oczywiście gości. Nie było jeszcze takiego przypadku, żeby ktokolwiek odszedł od nas z pustymi rękami. Zapraszamy także mieszkańców, którzy chcieliby także promować nasze miasto podczas swoich wojaży

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
312
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%