MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Konferencja szefów parków narodowych

Wiadomości: Region
Wtorek, 17 października 2017, 8:06
Aktualizacja: 22:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom organizatorów, w konferencji pt. "Parki Narodowe – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość" nie wziął udziału minister środowiska prof. Jan Szyszko, lecz podsekretarz stanu w ministerstwie – Sławomir Mazurek. W trakcie trzydniowej wizyty w naszym regionie szefowie polskich parków narodowych zwiedzą też obszar zarządzany przez KPN.

Minister Szyszko będzie dzisiaj bronił swoich decyzji w sprawie Puszczy Białowieskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości, więc do Pałacu Wojanów, gdzie odbyła się konferencja naukowa przybył wiceminister. - Chcemy rozmawiać z parkami narodowymi, środowiskiem naukowym, ale też samorządowcami, żeby szukać jak najlepszego modelu rozwoju parków narodowych - podkreślił Sławomir Mazurek, który dostrzega, że już dzisiaj polskie parki są wzorcem dla wielu innych. Nigdy za mało rozwoju, profesjonalizacji - mówił wiceminister.

- Należy pamiętać, że mamy też Lasy Państwowe, które zajmują 1/3 terytorium Polski, gdzie również jest bioróżnorodność, a oprócz ochrony przyrody prowadzona jest działalność gospodarcza i jest większa możliwość udostępniania zasobów dla społeczeństwa - dodał wiceminister, który podkreślił, że efekty dyskusji prowadzonej podczas konferencji w Pałacu Wojanów będą mogły posłużyć do wdrażania rozwiązań sprzyjających dalszemu rozwojowi parków.

W trakcie konferencji była też mowa o współpracy z samorządowcami. - Z jednej strony są parki, które mają chronić przyrodę, a z drugiej lokalna społeczność i samorządy, które chcą inwestycji - zauważył były jeleniogórski radny, a obecnie senator Krzysztof Mróz. - Pamiętam jakie boje toczyły gminy z Karkonoskim Parkiem Narodowym i życzę uczestnikom konferencji, aby zwracali uwagę na element współpracy z samorządami - dodał K. Mróz podkreślając role dialogu między stronami.

- Chcemy poszukiwać najlepszych dróg rozwiązań, bo przyrodę powinniśmy chronić wszyscy - nie tylko pracownicy Parków Narodowych, ale też wszyscy mieszkańcy, samorządowcy - mówił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Nie jest to zadanie łatwe, ale przykłady w Polsce i na świecie pokazują, że jest to możliwe - dodał gospodarz konferencji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Mały Strażak dla jednostek OSP

Remont hali sportowej

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Real 17-10-2017 10:01
Senator Mróz coraz bardziej mi się podoba. To coś nowego w podejściu polityków centralnych, parki mają współpracować z samorządami, a nie z nimi walczyć jak w czasie rządów SLD i PO. Być może po epoce krucjaty antysamorządowej KPN z Rajem na czele trochę zrewidował swoje fanatyczne poglądy. Niestety można powiedzieć, że mają krew na rękach. Zabili Kowary!. Wyciąg na Czoło, a tylko wtedy stacja narciarska w Kowarach ma sens, mógł dać szansę temu miastu. Szansę na rozwój i wyjście ludzi z biedy. Niestety w imię irracjonalnych przyrodniczych argumentów inwestycja upadła. Jest zgoda na budowę na dwóch sąsiednich górkach, ale bez 2 km wyciągu na Czoło prawdopodobnie nigdy nic nie powstanie.
~kowrski duet 17-10-2017 18:27
kompletnie nie trafiony osąd. Pofatyguj się Real i sprawdź jak inwestor w..ymał samorząd kowarski. Nigdy nie był zainteresowany wyciągami, lecz apartamentowcami, które powstają jak grzyby po deszczu. I pod Jelenią Strugą też powstaną czy to się Tobie i innym podoba czy nie. Lepiej zaakceptujcie ten fakt. Inwestor zrozumiał, że przy chronicznym braku śniegu i stosunku kosztów do zysku w zaledwie 2 miesiącach śnieżnych, wyciągi narciarskie nie mają prawa bytu. Nie mówcie o wodzie, bo koszt odśnieżania jest duży, a będzie ogromny w związku z wprowadzonym podatkiem od tzw. wody. A psa do bicia najlepiej znaleźć u zielonych. Ogłupili wszystkich kowarzan.
~Boss 17-10-2017 18:49
Parki Narodowe chronią przyrodę ha ha ha ha ha ha dobry kit po sobotniej wizycie na polanie Jakuszyckiej dopisuję na konto tych barbarzyńców zdewastowany szlak czerwony od rozdroża pod Kopą w kierunku Stógu Izerskiego tysiące wyciętych drzew w ścisłym rezerwacie
~Real 18-10-2017 8:11
18:27 fakty są takie, w latach 2009-2011 zablokowano budowę wyciągu na Czoło w Kowarach i gondoli na Kopę w Karpaczu. Odwracanie kota ogonem, dezinformowanie i występowanie w roli adwokata zielonych fanatyków faktów... nie zmieni ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Politycy komentują wynik wyborów

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Czyżby Andrzej Duda?

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
715
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%