MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Konferencja o zmianach i możliwościach w oświacie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 października 2016, 14:49
Aktualizacja: Środa, 26 października 2016, 8:42
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zorganizowała wczoraj (24.10) w auli rektoratu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, konferencję regionalną pod hasłem „EDU Inspiracje”. Rozmawiano o planowanych zmianach w oświacie oraz możliwościach wsparcia.

W zapowiedzi konferencji anonsowano udział Minister Edukacji Anny Zalewskiej, jednak w jej zastępstwie wystąpiła posłanka Marzena Machałek przedstawiając zarys planowanych zmian w systemie edukacji, argumentując jednocześnie, że w dużej mierze odzwierciedlają one zapotrzebowanie zgłaszane oddolnie. Do zgromadzonych przemawiał też wicekurator dolnośląski Janusz Wrzal.

Podczas sesji plenarnej oraz warsztatów tematycznych mówiono m.in. o zmianach w edukacji językowej, wprowadzeniu programowania do programu zajęć z informatyki i doskonaleniu zawodowym nauczycieli. Istotną zmianą ma być ciągłość nauki języka obcego, aby przez 12 lat nauki nieprzerwanie uczyć się tego samego języka, a nie jak dotychczas często bywało - w podstawówce inny język, w gimnazjum inny i w szkole średniej kolejna zmiana.

- Na lekcje informatyki dojdzie nauczanie programowania. Ta zmiana wchodzi nie po to, aby dzieci nauczyły się pisania algorytmów, czy prostego programowania. Chodzi o to, żeby w sposób diametralny zmienić sposób myślenia uczniów. Żeby myśleli w sposób procesowy, zorganizowany, żeby umieli kategoryzować pojęcia, aby ich sposób myślenia był bardzo precyzyjny – tłumaczył Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

W konferencji wzięli udział dyrektorzy szkół z Dolnego Śląska. W trakcie warsztatów tematycznych mogli oni dowiedzieć się więcej na temat wolontariatu i współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi, o doskonaleniu zawodowym nauczycieli, nauczaniu języków obcych, innowacyjnych projektach edukacyjnych „Ucz się i baw”, współpracy szkół z samorządem terytorialnym, a także o innowacjach pedagogicznych i nauczaniu programowania „eTwinning”.

Czytaj również

Kolejna pracownia w Mechaniku

Każdy był zwycięzcą!

Konferencja: przeciw środkom odurzającym

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~jayz 25-10-2016 21:39
P. Machałek nie wystapila w zastepstwie za p. minister. P. Machałek od początku miała wziąć udział w konferencji. To p. minister po prostu nie przyjechała. Malo konkretow dot. nadchodzących zmian, gdyż sami zmieniający takich informacji nie posiadają.
~ja 25-10-2016 23:48
... wspamiale, że myśli się o nauce języka obcego przez dwanaście lat - pewnie w grupach dwudziestoczteroosobowych hi hi , bo kasy na "normalną" grupę zabraknie ... żenada ... miasto szuka oszczędności w oświacie (spółki miejskie przynoszą straty) a pani Machałek przechwala się wspaniałymi pomysłami na przyszłość - nędza i brak szacunku dla ucznia, rodzica i nauczyciela - oto przyszłość ... niestety...
~Ja 26-10-2016 7:50
O ! Ktoś użył mojego nick'a ? To muszę zmienić bo ja tak nie uważam.
~ja 26-10-2016 9:49
W oswiacie zwalniaja wszystkie kadrowe iksiegowe dosc darmozjadow w przedszkolach o szkolach nie wiem
~ 26-10-2016 19:09
bardzo dobrze że wróci 8-klasowa podstawówka tylko szkoda że klasy nie będą max 15 osobowe
~JFK 27-10-2016 6:00
Tak.tak musimy efektywnie nauczać,bo wyedukowani to nasz najlepszy produkt eksportowy ,za free.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kończy się referendum strajkowe

Taneczne talenty przedszkolaków  

Żeromalia na filmowo

Wszyscy za strajkiem

Głosy za strajkiem?

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
420
Tak
62%
Jest dobrze, jak jest
15%
Nie
22%
Nie ma zdania
1%